Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Pazar, 17.01.2021, 09:49pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
Zaman Sağlık
 
Nabız atışı kalp krizi hakkında ipucu veriyor
Pazar, 08.02.2009, 10:00pm
Dinlenme durumunda bir dakikada kalp atışı ölçümünün, kadınlarda kalp hastalıkları riskinin göstergesi olduğu bildiriliyor. Amerikalı araştırmacılar, kalp atışı ölçümüyle, kalp hastalıkları riski arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla bugüne dek yapılan araştırmalarda erkeklerin ön planda olduğunu belirterek bu kez sadece kadınlar için kapsamlı bir araştırma yaptı.
Kardeşleri arasında ayrıma maruz kalmak çocuğu depresyona sokuyor
Cumartesi, 07.02.2009, 10:00pm
Anne-babaların evlatları arasında bilerek ya da farkında olmayarak ayrım yapması çocukları olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar, ayrımcılığın çocuklarda içe kapanma, başarısızlık, depresyon ve birçok davranış bozukluğuna sebep olduğunu belirtiyor.
Çocuklardaki davranış ve uyum bozuklukları mutlaka tedavi edilmeli
Cumartesi, 07.02.2009, 10:00pm
Türkiye'de birçok aile özellikle çocukluk yaşlarında görülen davranış ve uyum bozukluklarını tedavi ettirme gereği hissetmiyor. Uzmanlar, 'Yaşı ilerledikçe kendiliğinden düzelir' anlayışıyla ihmal edilen çocukların ileriki yaşlarında çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulunuyor.
Kumbara Kardeş Kulübü, dünya çocuklarını iyilikte birleştiriyor
Cumartesi, 07.02.2009, 10:00pm
Kimse yok mu Derneği, geleceğin iyiliksever yetişkinlerini bugünden yetiştirmek için Kumbara Kardeş Kulübü'nü kuruyor. Kulübe üye olan çocuklar, derneğin dünyanın dört bir yanına götürdüğü iyilik hareketlerinde yer alacak.
Nefes egzersizi stresi azaltıyor
Cumartesi, 07.02.2009, 10:00pm
Stresli, mutsuz bir gün geçirdiyseniz ve göğsünüz sıkışıyorsa, durun ve tüm bunlardan kurtulmak için uzmanların önerilerine kulak verin. Uzmanlar, stresle baş etmek için öncelikle nefes egzersizini öneriyor. Bunun için burnunuzdan derin nefes alıp, aldığınız nefesi ağzınızdan yavaş yavaş vermeniz gerekiyor.
Oyun oynamayan çocuklar uyumsuz ve kavgacı oluyor
Pazartesi, 02.02.2009, 10:00pm
Oyun oynamasına fırsat tanınmayan çocuklar, biriken enerjiyi harcayamadıkları için depresyona girebiliyor. Oyundan mahrum kaldığı zaman toplumsal kuralları, paylaşmayı ve beklemeyi öğrenemeyen çocuklar, kavgacı ve uyumsuz oldukları için yaşıtları tarafından dışlanıyor.
Aşı niteliğindeki anne sütü, bebeği hastalıklardan ve alerjiden koruyor
Pazartesi, 02.02.2009, 10:00pm
Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Kılınç, anne sütüyle beslenen bebeklerde alerji ve kronik hastalıkların daha az görüldüğünü söyledi.
Göğüs kanseri tedavisinde sevindirecek yeni buluş
Pazartesi, 02.02.2009, 10:00pm
Bilim dünyasından göğüs kanseri hastalarını sevindirecek yeni bir buluş haberi geldi. Kanada'nın Toronto Mount Sinai Hastanesi bünyesindeki Samuel Lunenfeld Araştırma Entitüsü bilim adamlarından Dr. Marc Wrana tarafından geliştirilen yöntemin, göğüs kanseri hastalığını yüzde 80 oranında kesin tedavi ettiği ifade ediliyor.
Ev kazalarında en çok zararı çocuklar ve yaşlılar görüyor
Pazartesi, 02.02.2009, 10:00pm
Acil servise yapılan başvurular arasında ev kazalarının büyük yer tuttuğu, ev kazalarının da çoğunun düşme kaynaklı olduğu bildirildi. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Akbaba, acil servis kayıtlarından yararlanarak yaralanmalarla ilgili bir araştırma gerçekleştirdiklerini belirtti.
Kredi kartlarının bilinçsiz kullanımı aileleri parçalıyor
Pazar, 01.02.2009, 10:00pm
Kredi kartı hayatımıza gireli yıllar oldu. Ancak nasıl kullanılacağının hâlâ bazı insanlar tarafından bilinmemesi sonucu her geçen gün aileler perişan oluyor, yuvalar dağılıyor ve birçok insan canına kıyıyor.
Alkol erken bunamaya yol açıyor
Pazar, 01.02.2009, 10:00pm
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Klinik Şefi Doç. Dr. Levent Mete, uzun süre alkol kullanımının beyni etkilediğini, zihin yetilerinde bozulmalara sebep olduğunu söyledi.
Tansiyonunuzu çift kol ve bacaktan da ölçebilirsiniz
Pazar, 01.02.2009, 10:00pm
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji ve Hipertansiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Sağlıker, doğru sonuç alabilmek için tansiyonun çift kol ve bacaktan ölçülmesi gerektiğini bildirdi.
Beta, romatizmal kalp kapakçığı hastalığına sebep olabiliyor
Pazar, 01.02.2009, 10:00pm
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, soğuk havada görülme sıklığı artan üst solunum yolu hastalıklarından "beta"nın, tedavi edilmediğinde, ilerleyen yaşlarda kalp yetmezliğine ve kalp kapakçığı hastalıklarına yol açabildiğini kaydetti.
Perdeleri, çok yıkamak kadar az yıkamak da eskitiyor
Cumartesi, 31.01.2009, 10:00pm
Eski perdelerini değiştiren bir yakınımızın evine girdiğimizde sadece perdelerin değil komple tüm evin hatta eşyaların bile değişmiş olduğunu zannederiz. Öncelikle evlerimizin mahremiyetini sağlamak için kullandığımız perdeler artık ev dekorasyonunda çok önemli bir araç.
İnternet çocuğunuzu kullanıyor olmasın!
Cumartesi, 31.01.2009, 10:00pm
Birçok aile internetle gelen tuzakların farkında değil. İnternetin nasıl bir dost ya da düşman olabileceğini değerlendiremiyor. Gülyurdu Yayınları'ndan çıkan ve Saliha Turan tarafından kaleme alınan İnternet Ağında Çocuğum adlı kitap, çocuğunuzun internet esiri olmaması için ne yapmanız gerektiğine dair pek çok sorunun cevabını veriyor.
'Devlet baba' da kız verirken 'geliri var mı?'diye soruyor
Carsamba, 21.01.2009, 10:00pm
Evlenmek ve herhangi bir aileye "dünürcü" giderek kız istemek ne kadar kolay değilse "devlet baba"dan kız istemek de o kadar kolay değil. Damat adayları titizlikle araştırılıyor ve her yönüyle değerlendiriliyor.
Kırık notun telafisi var; kırık kalbin tamiri yok
Carsamba, 21.01.2009, 10:00pm
Kırık notların her zaman telafi edilebileceğine; ancak kırılan bir kalbin tamirinin kolay olmadığına dikkat çeken Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tayfun Turan, alınan karnenin sadece çocuklara değil, aileler ve eğitim sistemine de verilmiş olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.
Türkiye'de yılda 350 bin kürtaj yapılıyor
Carsamba, 21.01.2009, 10:00pm
Türkiye'de her yıl gerçekleşen 1,9 milyon gebeliğin 550 bininin istenmeyen gebelik olduğunu söyleyen Bayer Türk Genel Müdürü Sebastian Guth, yaptıkları araştırma neticesinde bunun 350 bininin kürtajla sonuçlandığını ifade etti. Guth ayrıca Türkiye'de kadınların yüzde 38'inin jinekoloğa yılda bir kez gittiğini, yüzde 62'sinin ise hiç gitmediğini kaydetti.
Zayıfı olan çocuğu bir başkasıyla kıyaslamayın
Carsamba, 21.01.2009, 10:00pm
İlköğretim okullarında yarıyıl tatili yarın başlayacak. Milyonlarca öğrenciyi karne heyecanı sararken, uzmanlar büyük beklenti içinde bulunan aileleri uyarıyor: "Zayıf getiren çocuğunuzu bir başka öğrenciyle kıyaslama yanlışına düşmeyin."
Gazze'ye telefonla destek verenler: Karşılıklı ağlaştık
Sali, 20.01.2009, 10:00pm
İsrail'in Gazze'de yaşayan Filistinlilere attığı ölüm bombaları ve insanların çığlıkları Türkiye'de büyük yankı buluyor. Kuşatma altında en modern silahlarla çoğu çocuk olmak üzere bin beş yüzü aşkın insanın öldürülmesini dünya devletleri seyrederken, Türkiye halkı bulduğu her yolla tepkisini ortaya koyuyor.
Karne konusunda duruşumuz nasıl olmalı?
Sali, 20.01.2009, 10:00pm
Herkes heyecanla o günü bekler. Evet artık karneleri alma zamanı gelmiştir. Sınıfta merakla beklenir, 'Acaba takdir mi, teşekkür mü alacağım, karnede zayıfım olacak mı acaba?' diye. Sonra tek tek isimler okunur; 740 Elif, 104 Ahmet, 305 Selda...
Açık ofisler, çalışanları hasta ediyor, stresi artırıyor
Sali, 20.01.2009, 10:00pm
Yapılan yeni bir araştırma, serbest yani açık alanlı ofislerde çalışan kişilerin, daha fazla motivasyon sorunu yaşadığını, iş arkadaşları ile daha sık kavga ettiğini ve hastalandığını ortaya koydu.
Aşklar neden nefrete dönüşüyor?
Pazartesi, 19.01.2009, 10:00pm
"Bizi ancak ölüm ayırır." diyen nice çiftler, "Yüzünü ölene kadar görmek istemiyorum." demeye başlıyor. Bu çiftler bu duruma nasıl geliyor? Aralarındaki o büyük sevgi neden nefrete dönüşüyor? Sevgilerin alev topu gibi parlayıp sönmemeleri için nelere dikkat etmeleri gerekir.
Alzheimer, sadece ileri yaştakileri etkilemiyor
Pazartesi, 19.01.2009, 10:00pm
Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gönül Çakmak, alzheimer hastalığının daha çok yaşlıların hastalığı olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.
iPod, MP3 kulaklıkları bakteri üretiyor
Pazartesi, 19.01.2009, 10:00pm
Daha önce, kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemenin zararlarına dikkat çeken araştırmacılar şimdi de milyonlarca kişi tarafından kullanılan iPod ve MP3 kulaklıklarının bakteri ürettiğini ve ciddi kulak enfeksiyonlarına yol açabileceğini açıkladı.
Hamilelikte içilen sigara bebeğe zararlı
Pazartesi, 19.01.2009, 10:00pm
Hamilelik dönemlerinde sigara içen annelerin bebeklerinde dikkat eksikliği, hiperaktivite ve antisosyal davranışlar görülme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
10 yıl esrarın pençesinde kalan Resul: Uyuşturucu için babamla kavga ettim
Pazar, 18.01.2009, 10:00pm
Resul K., 25 yaşında, İzmirli bir genç. On yıl kullandıktan sonra geçen yıl ağustos ayında esrarı hayatından çıkarmaya karar verdi. Kol kola girdiği, vücudunun ayrılmaz bir parçası olan esrarı, kan kusup hastanelik olunca bırakmak zorunda kaldı.
Hasta rızası ile kök hücre tedavisi mümkün
Pazar, 18.01.2009, 10:00pm
Aralık ayında yürürlüğe giren 'Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelik' kök hücre tedavisine yeni bir boyut kazandırdı. Yönetmeliğe göre, tedavisi mümkün olmayan hastalar üzerinde rızası alınması halinde tedavi amaçlı denemeler yapılabilecek.
Aşırı güneş ışığı körlüğe yol açabilir
Pazar, 18.01.2009, 10:00pm
Bir grup Avustralyalı bilim adamı, hayat boyu giderek artan bir şekilde aşırı ışığa maruz kalmanın gözleri bozduğuna ve ilerleyen yaşlarda körlüğe sebep olduğuna dair ikna edici kanıtlar bulunduğunu öne sürdü.
Prenses gibi büyütülen kızlar yetişkinlikte sorumluluk alamıyor
Cumartesi, 17.01.2009, 10:00pm
Aşırı süslü kıyafetleri, tokaları, takıları, ayakkabılarıyla 'taş bebek' haline getirilmiş kız çocukları vardır. Gören herkes beğenir, sever, ilgi gösterir. Yoğun ilgiden çocuk kadar anneler de memnundur, zira, onu sevimli, prenses gibi giydirmeyi başaran kişi annesidir ne de olsa.
Bitki yağları şifa kaynağı
Cumartesi, 17.01.2009, 10:00pm
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Kan, tıbbi ve aromatik bitkilerden doğal yöntemlerle elde edilen fonksiyonel yağların insan sağlığı açısından öneminin Türkiye'de de kabul edilmeye başlandığını söyledi.
Öksürük şekli hastalığı ele veriyor
Cumartesi, 17.01.2009, 10:00pm
Dahiliye uzmanı Dr. Serdar Altın, öksürüğün basit bir soğuk algınlığının habercisi olabileceği gibi astım, boğmaca ve krup sendromu gibi hastalıkların da belirtisi olabileceğini kaydetti.
Anne sevgisi eksikliği gençleri 'şıpsevdi' yapıyor
Carsamba, 07.01.2009, 10:00pm
Çocukluk yıllarında anne sevgisinden mahrum kalan gençler, üniversite yıllarında çok çabuk âşık oluyor, kendisine ilk ilgi gösteren karşı cinsten bir arkadaşının peşinden çok çabuk gidebiliyorlar.
Anne sütünü almayan çocuk huysuz olur
Carsamba, 07.01.2009, 10:00pm
Yeni doğan bir bebeğe, 'anne sütü gelmiyor' diye mama yedirilmesi onu huysuzlaştırıyor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Mahmut Abuhandan, bir bebeğin anne sütünü en iyi şekilde emmesinin bebek ve annenin duruşuna bağlı olduğunu söyledi.
Hayır için koşturan Nurzan İshakoğlu: Alışverişimi kermeslerden yaparım
Sali, 06.01.2009, 10:00pm
Başta işgal altındaki Filistin, Irak ve Afganistan olmak üzere, ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde milyonlarca insan açlık, yoksulluk, hastalık ve cehalet sorunlarıyla uğraşıyor.
Sentetik ayakkabıda kanser tehlikesi
Sali, 06.01.2009, 10:00pm
İzmir Ayakkabıcılar Odası'nın Ege Üniversitesi'nde (EÜ) yaptırdığı analiz, deri görünümlü sentetik ayakkabıların akciğer, karaciğer ve böbrekte tümöre yol açtığını ortaya çıkardı.
Çocuklar, kışın daha fazla ev kazası geçiriyor
Sali, 06.01.2009, 10:00pm
Çocuk Gelişimi ve Eğitim Uzmanı Selma Uçar, özellikle 2-4 yaş arası çocukların daha çok ev kazalarına maruz kaldığını belirtti. Kışın ev kazası tehlikesinin daha da arttığını ifade eden Uçar, "Soğuk hava sebebiyle çocuklar kışın zamanlarının büyük çoğunluğunu evde geçiriyor. Bu bakımdan kazalarda kışın büyük artış yaşanıyor." dedi.
Yuva kuracak çiftler evlilik okuluna gitmeli
Pazartesi, 05.01.2009, 10:00pm
Son yıllarda boşanmalarda yaşanan artış çeşitli çözüm önerilerini de gündeme getiriyor. AK Parti Yozgat Milletvekili Osman Coşkun, boşanma oranlarının ürkütücü boyutlara ulaştığına dikkat çekerek 'Evlilik Okulu' kurulmasını önerdi.
Kanser taramaları tuttu, erken teşhisle 4 bin kanserli tespit edildi
Pazartesi, 05.01.2009, 10:00pm
Her yıl ortalama 100 bin yeni kanser vakasının ortaya çıktığı Türkiye, bu tabloyu ortadan kaldırmak için önemli adımlar atıyor.
Sosyal etkinliklere katılan çocuklar daha başarılı oluyor
Pazar, 04.01.2009, 10:00pm
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yaptığı araştırmada, sosyal etkinliklere katılan öğrencilerin ders notlarının diğer öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlendi.
Kanser tedavisinde yeni umut: Üzüm çekirdeği
Pazar, 04.01.2009, 10:00pm
Üzüm çekirdeği özünden elde edilen bir maddenin kansere karşı etkili olabileceği ve lösemi gibi kan kanseri türlerini tedavi edip önleyebileceği ortaya çıktı.
Kıskançlığa daha çok büyükler yol açıyor
Cumartesi, 03.01.2009, 10:00pm
Genellikle iki yaş üstü çocuklarda sık görülen bir duygu olan kardeş kıskançlığı, ailelerin yanlış tutumları sebebiyle içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.
Evlilikten önce düşünülmesi gereken 11 önemli nokta
Cuma, 02.01.2009, 10:00pm
Evlenecek gençlerin evlilik hayatlarında mutlu olmaları için şu noktalara dikkat etmeleri gerekir:1. Evliliği aceleye getirmeyin
Üniversitenin yolu okul başarısından geçiyor
Cuma, 02.01.2009, 10:00pm
1,5 milyonu aşkın öğrencinin başvurduğu ÖSS'yi kazanmanın yolu nitelikli bir çalışma stratejisinden ve bazı teknik ayrıntılara dikkat etmekten geçiyor. Bu teknik ayrıntılardan birisi de AOBP'dir.
Kandil Simidi Seven Martı
Cuma, 02.01.2009, 10:00pm
Çocuklara hayatı anlatan, anlatırken de bazı önemli kavramları onlara sevdiren kitap, aynı zamanda çıkartmalarıyla dikkat çekiyor. Çocuklar çıkartmalarla hikâyelere katılıyor.
Aşk Yolcusu
Cuma, 02.01.2009, 10:00pm
Mevlânâ'nın iç ve dış yolculuğunun anlatıldığı eser; aşkı, hicreti, yolu-yolculuğu, parçayı ve bütünü ele alıyor. Lirik bir dille ele alınan eser, okuyucuyu alıp Mevlânâ dönemine götürüyor.
Neyden Dinle
Cuma, 02.01.2009, 10:00pm
Mevlânâ'nın Mesnevisi'nden seçilmiş hikâyeler, yalın ve sade bir dille anlatılıyor. Kitapta 8 hikâye yer alıyor. Kitabın çizimlerini Aygül Akmanova Okutan yapmış.
Sarıkamış Kar Bozgunu
Cuma, 02.01.2009, 10:00pm
Yazar, yakın tarihimizin bilinmeyen yönlerini bizlere romanla anlatıyor. Konu, Allahuekber Dağları'nda donarak şehit düşen askerlerin hikâyesi...
Piyango çıksa da dert, çıkmasa da!
Carsamba, 31.12.2008, 10:00pm
Milli Piyango'nun yılbaşı özel çekilişinde vereceği 25 milyon YTL'nin, kazananlarda da, kaybedenlerde de psikolojik yönden rahatsızlığa yol açabileceği bildirildi.
Ağlamak faydalı mı?
Carsamba, 31.12.2008, 10:00pm
Uzmanlar ağlamanın birçok durumda yararı olduğunu ve duygularımızı bu şekilde daha çok dışa vurabildiğimizi belirtiyorlar.
  » Depresyon sebebiniz kilolarınız olabilir
  » Karlı günleri hasta olmadan geçirmek için nasıl giyinmeli?
  » Stres ve yorgunluğa fındık, fıstık, susam
  » Erkeklerin kalbi yalnızlığa dayanmıyor
  » Egzersizleri önemsemeyenler boyun fıtığına yakalanıyor
  » Kemik erimesinin ilacı pekmez
  » Aşırı stres diyabeti kontrolden çıkarıyor
  » 'Benim çocuğum da yaramazlık yapabilseydi diye çok imrendim'
  » Özel tasarımlı gelinlik ve abiye üretiyor
  » Cennetlik bir çocuğun emanetçisiyim


 
  ::| Kongre Takvimi
January 2021  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]