Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Carsamba, 04.08.2021, 09:18pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
Zaman Sağlık
 
A ve C vitamini eksikliği astıma yol açıyor
Cumartesi, 18.04.2009, 09:00pm
Yeterince A ve C vitamini almayan kişilerde astım riskinin yüzde 12 daha yüksek olduğu belirtildi.
Yiyecekleri ayırarak tüketmeyi öneren diyetler gerçekçi değil
Cuma, 17.04.2009, 09:00pm
Kısa sürede fazla kilo verdirmeyi vaat eden diyetlerin bir kısmı, karbonhidrat ve proteini ayırarak tüketmeyi öneriyor. Diyet uzmanı Burcu İnce, Dr. Şerife Nur Boysan ve Prof. Dr. Ahmet Aydın ise kesin ayrıştırmanın mümkün olamayacağını söylüyor.
Az su içilmesi böbreklerde taş yapıyor
Cuma, 17.04.2009, 09:00pm
Anadolu Sağlık Merkezi'nden Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yalçın İlker, böbreklerde taş oluşmasına yol açan en önemli faktörlerden birisinin gıda tüketimi olduğunu söyledi.
Gürültü kirliliği, işyerinde strese evde huzursuzluğa sebep oluyor
Carsamba, 15.04.2009, 09:00pm
Matbaa ve tekstil sektörü başta olmak üzere fabrika çalışanları ile gürültülü ortamda çalışan meslek erbabı, işitme kaybı ile karşı karşıya. İşitme kaybı, kulakta bir türlü dinmeyen çınlamalara yol açıyor. En iyi çözüm; kulak koruyucu kullanmak.
Yörükler yaylaya çıkmadan önce çökelek ve keçi sütüyle besleniyor
Carsamba, 15.04.2009, 09:00pm
Antalya'nın Manavgat ilçesi Taşağıl beldesinde yaşayan Solaklı Yörükleri, Konya Beyşehir Dumanlı Yaylası'na göçmeye hazırlanıyor.
Pikniğe çıkanlar, kenelere karşı dikkatli olmalı
Cuma, 10.04.2009, 09:00pm
Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakaları kendini tekrar göstermeye başladı. Türkiye'de yaklaşık 850 kadar kene türünün 31'i ölümle sonuçlanan Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığına sebep oluyor. Uzmanlar özellikle piknikçilere "dikkat edin" uyarısında bulunuyor.
Kana hızla karışan şekerli gıdalar şişmanlatıyor
Carsamba, 08.04.2009, 09:00pm
Şişmanlık hem ruh hem de beden sağlığını bozuyor. Kilo derdi olanlar belki defalarca girişimde bulunuyor, diyet yapıyor, ama verilen 3-5 kilonun ardından daha fazla kilo alınarak bir kısırdöngü yaşanıyor.
Çocuklar oyunla hayata hazırlanır
Carsamba, 08.04.2009, 09:00pm
Küçük çocuğunuzun dünyasına girip onunla hiç oyun oynadınız mı? Size küçük fincanlarla sunduğu hayalden çayını yudumladınız ya da sanal arabasına binip kontak anahtarını çevirip götürdüğü bir parkta gezinti yaptınız mı? Onunla rolleri değiştirdiniz, siz çocuk o anne veya baba olurken, kullandığı kelimeleri, jest ve mimikleri fark ettirmeden hayranlıkla izlediniz mi? Hayatın içinde küçük bir çocuk olarak buldunuz mu kendinizi?
Horlayan çocuklar depresyon riski altında
Carsamba, 08.04.2009, 09:00pm
Horlayan okul öncesi çağdaki çocuklarda ruhsal sorunlar gelişme riski artarken, dil ve dikkat problemleri de oluştuğu bildirildi.
Meyve suyunu almadan önce etiketine bakın
Carsamba, 08.04.2009, 09:00pm
Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) meyve suyu ve benzeri içecekler arasında bilinçli bir seçim yapılması konusunda tüketicileri uyardı.
Sınavlarla boğuşan çocuklar, niçin eğitim gördüğünün bile farkında değil
Sali, 07.04.2009, 09:00pm
İlköğretim ve ortaöğretimde dönem sonunda yapılacak sınavlara sayılı günler kaldı. Sınava hazırlanan öğrencilerin olduğu evlerin gündemi tamamen bu konuya odaklanmış durumda. Anne-babalar ve öğretmenler çocukları sınava hazırlamaya çalışırken, öğrenciler de korkulu bir günün gelmesini büyük bir kaygı ile bekliyor.
İhmal edilen geniz eti, birçok hastalığa yol açar
Sali, 07.04.2009, 09:00pm
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, geniz eti sorununun 6 aylıktan 10 yaşına kadar çocukları etkileyebileceğini belirtti. Dr. Özcan "Geniz eti problemi çocuklarda ihmal edilmemeli, ilerleyen yaşlarda sıkıntıya yol açabilir.
Kronik depresyon hastaları genel check-up'tan geçmeli
Pazartesi, 06.04.2009, 09:00pm
Rahatsızlığı bir türlü geçmeyen ya da sürekli sinir krizleri geçiren depresyon ve genel anksiyete bozukluğu hastalarının tedavi sürecinin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için genel bir check-up'tan geçmesi gerektiği belirtildi.
İlaçla geçmeyen baş ağrısına dikkat!
Pazartesi, 06.04.2009, 09:00pm
Merkezî ya da çevresel sinir sisteminin hasar görmesi sonucunda ortaya çıkan, 'nöropatik ağrı'nın, basit ağrı kesicilerle tedavi edilemeyeceği bildirildi.
Alerjisi olanlar, güneş gören evleri seçmeli
Pazartesi, 06.04.2009, 09:00pm
Astım ve alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz evlerimizin büyük rolü var.
Gonca dergisi 50 bin fidan dağıtıyor
Pazar, 05.04.2009, 09:00pm
Çocuk dergileri, genelde şapka, bere, kitap ve yap-boz gibi hediyeler dağıtıyor. Bahar ayına yönelik bir çalışma yapan çocuk dergisi Gonca, nisan sayısında çocuk okurlarına 50 bin çam fidanı dağıtıyor.
Çocuklara baskı yapmayın, tikleri kalıcı olabilir
Pazar, 05.04.2009, 09:00pm
Çocuklarda tiklerin oluşmasında anne-baba ve öğretmen büyük rol oynuyor. Çocuğun her davranışını kontrol etmeye çalışan yetişkinler, çocukta kaygıyı artırıyor ve istem dışı hareketlerin oluşmasına sebep oluyor. Bu noktada tedavi için yetişkinlere büyük görev düşüyor.
Televizyon bebek bakıcısı değildir
Pazar, 05.04.2009, 09:00pm
Ebeveynler, kendi hayatları ve toplumsal değerleri ile televizyon dünyası arasındaki farkı öğretmek için çocukları ile birlikte televizyon izlemeli.
Ani hava değişikliği hasta ediyor
Cumartesi, 04.04.2009, 09:00pm
Hava sıcaklıklarının nispeten artmasıyla birlikte insan metabolizmasında oluşan değişiklikler; yorgunluk, halsizlik, boğaz yollarında ağrı ve eklem ağrıları gibi şikâyetleri de beraberinde getiriyor.
Psikiyatri hastalarının çoğu, ücret fazlalığından dolayı tedavilerini yarıda bırakıyor
Cuma, 03.04.2009, 09:00pm
Türkiye'de psikiyatri tedavisi gören binlerce insan, muayene ücretlerinin fazlalığından dolayı tedavilerini yarıda bırakıyor. Bu yüzden birçok üzücü olayda zanlının belli bir süre psikolojik tedavi gördüğü fakat daha sonra yarıda bıraktığı haberleri gündeme geliyor. "Neden tedavisine önem verilmedi"? eleştirileri yapılıyor.
Kız kardeşler, mutluluk dağıtıyor
Cuma, 03.04.2009, 09:00pm
Kız kardeşlerin, ailede iletişim ve bağlılığı kuvvetlendirdiği, sorunları içselleştirme eğiliminde olan erkek kardeşlerin sıkıntı verdiği belirlendi. BBC'de yer alan habere göre, İngiltere'de Ulster Üniversitesi'nden bilim adamlarının, yaşları 17 ila 25 olan 571 kişinin katılımıyla yaptığı araştırma, kız kardeşlerle büyüyen kişilerin daha mutlu ve dengeli olabileceklerini gösterdi.
Şampuanlardaki linalol egzama yapıyor
Cuma, 03.04.2009, 09:00pm
Newkerala.com isimli sitede yer alan habere göre, doğal olarak lavanta, nane ve diğer bitkilerde bulunan ve güzel koku içeriği olan linalol, oksijenle temas ettiğinde alerjiye neden oluyor. Üreticiler, oksitlenme sürecini engellemek için ürünlerine başka maddeler ekliyorlar.
Acı yediğimizde niçin burnumuz akar?
Cuma, 03.04.2009, 09:00pm
BBC Focus dergisinde yer alan habere göre burun akması, normal olarak gözyaşı kanalının burnun içine doğru akmasıyla oluşuyor. Sulanan gözün tepkisine trigemine sinir aracılık ediyor.
Arabanın arka koltuğunda neden midemiz bulanır?
Cuma, 03.04.2009, 09:00pm
Arka koltukta otururken midemizin bulanması, muhtemelen öndeki gibi iyi bir ufuk görüşü sağlayamamanızdan kaynaklanıyor. Seyir halinde görülen mide bulantısı, kulağınızdaki denge mekanizması hareketi yakalayamadığı için oluşuyor.
Tiryakilik nasıl anlaşılır?
Cuma, 03.04.2009, 09:00pm
Nikotin bağımlılığı, Nikotin Bağımlılık Testi ile tayin edilir. Bu test günde kaç sigara içtiğiniz ve uyandıktan sonra ilk sigarayı ne zaman içtiğiniz tarzında soruların bulunduğu bir testtir. Genç içicilerdeki bağımlılık, tipik olarak sigaraya başlanılan ilk yıl içinde tespit ediliyor.
Ekranlardan verilen şifa formülleri hastalıkların tedavisini geciktiriyor
Sali, 31.03.2009, 09:00pm
Televizyonlarda son zamanlarda en çok izlenen magazin programlarında bitkisel şifa formülleri dağıtılıyor. Öne çıkan birkaç isim neredeyse bütün kanallarda özellikle de gündüz kadın programlarında bilgilerini aktarıyor. Hastalıkların bitkilerle tedavisi veya önlenmesi, doğal ve doğru beslenme gibi birçok konuda her birinin kendine göre farklı formülleri var.
En yaygın bulaşıcı hastalık: Hepatit B
Sali, 31.03.2009, 09:00pm
Bulaşıcı sarılık olarak da tanımlanan hepatit B'nin adını çok duyuyoruz. Fakat birçoğumuz ne kadar önemli ve yaygın bir hastalık olduğunun farkında bile değiliz. Hepatit B, bulaşıcı bir hastalık ve ülkemiz için çok önemli bir sağlık sorunu. Üstelik bu hastalığa dair ciddi bir bilgi kirliliği bulunuyor.
Aşırı sıcak içilen çay kansere sebep oluyor
Sali, 31.03.2009, 09:00pm
İranlı bilim adamları, aşırı sıcak içilen çayın boğaz kanserine neden olabileceğini bildirdi. Araştırmaya göre, sıcaklığı 71 dereceyi geçen çay, boğazda kanserli tümörlerin gelişmesine sebep oluyor. Bu sıcaklıktaki çayı içmek, ısısı 65,5 derecenin altında olan ılık bir çayı içmeye oranla sekiz kat daha fazla kansere yakalanma riski taşıyor.
Öfkenize yenik düşünce şiddete mi başvuruyorsunuz?
Pazartesi, 30.03.2009, 09:00pm
Çocukların aile içinde fiziksel istismara uğraması bütün dünyada çözüm aranan bir sorun.
Sebebini bulamadığınız öksürük reflü olabilir
Pazartesi, 30.03.2009, 09:00pm
Boğazda takılma ve yabancı bir madde varmış hissi, yutkunma güçlüğü, sık boğaz ağrısı, aralıklı ve sebebi bulunamayan öksürüğün reflünün habercisi olabileceği belirtildi.
4-6 yaş çocuklar için oyuncak kütüphanesi
Pazartesi, 30.03.2009, 09:00pm
Okul öncesi eğitimi desteklemek amacıyla Küçükçekmece Belediyesi ve Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucunda Türkiye'nin ilk 4-6 yaş "Oyun Odası ve Oyuncak Kütüphanesi" Bezirganbahçe'de açıldı.
Metal, bebeğin uykusunu kaçırır, ahşabı tercih edin
Pazartesi, 30.03.2009, 09:00pm
Medical Park Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatar; sağlıklı ve güzel bebek odasında metal malzemeden çok, ahşap mobilya tercih edilmesini tavsiye etti.
Her nöbet geçiren kişiye 'sara hastası' demek yanlış
Pazar, 29.03.2009, 09:00pm
Yolda, otobüste nöbet geçiren birisi görüldüğünde akla hemen epilepsi, yani sara hastası olduğu geliyor.
Erken prostat testi, ölüm riskini azaltıyor
Pazar, 29.03.2009, 09:00pm
Bilim adamları, prostat kan testinin (PSA) erken yaptırmanın, hastalardaki ölüm riski oranını yüzde 20 azalttığını bildirdi.
Aile, öğretmen ve arkadaş desteği başarıyı artırıyor
Cumartesi, 28.03.2009, 10:00pm
Arkadaş çevresi ile aile yakınlarının olumlu ya da olumsuz etkileri, öğrencilerin akademik başarı düzeyini önemli ölçüde etkileyebiliyor. Ailesinden ve arkadaşlarından olumlu destek alan bir öğrencinin başarı grafiği yükselebiliyor, tabii bunun aksi de söz konusu.
Kilo verme hırsı, kalp sağlığını bozuyor
Pazartesi, 23.03.2009, 10:00pm
Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Beyhan Eryonucu, zayıflamak amacıyla yapılan ağır egzersizlerin kalp sağlığını tehdit ettiğini söyledi.
Türkiye'nin ilk engelli Kur'an kursu yakında faaliyete geçecek
Pazartesi, 23.03.2009, 10:00pm
"Ben Allah'ı Suudi Arabistan'da bir Arap şeyhi zannediyordum." Bu sözler dinî eğitim alan bir işitme engelliye ait.
Belediye otobüsleri ve internet kafeler, mikrop saçıyor
Pazartesi, 23.03.2009, 10:00pm
Halkın yoğun olarak kullandığı belediye otobüsleri, internet kafeler, hamamlar ve cep telefonları mikrop saçıyor.
Aile içindeki küçük sorunlar büyümeden çözüm arayın
Pazar, 22.03.2009, 10:00pm
Eşler arasındaki küçük sorunlar kimi zaman büyük tartışmalara dönüşür. Aslında bu küçük sorunlar altta yatan birçok sorunun uzantısıdır. Bu nedenle hiçbir küçük problem ihmal edilmemelidir. Hayat akışındaki değişiklikler, yorgunluklar, uykusuzluklar tolerans sınırlarında olumsuz etki yapıyor, geçmiş sorunlar hatırlanıyor.
Sağlık için burundan nefes alın
Pazar, 22.03.2009, 10:00pm
'Ağızdan nefes alıyorum, ne zararı olabilir ki!" demeyin. Uzmanlar, burun solunumunun aktif, ağız solunumunun ise pasif solunum olduğuna belirterek, kanın, burun yoluyla nefes alındığında, ağıza oranla 3 kat daha hızlı temizlendiğini dikkat çekiyor.
Balkonda bahçe kurmanın zamanı geldi
Cumartesi, 21.03.2009, 10:00pm
Yeşile, doğaya, bitkilerle uğraşmaya meraklıysanız, şehir hayatı içinde dar alanlarda bile olsa hobilerinizi devam ettirebilirsiniz. Pencere önlerinde ve balkonlarda küçük bahçeler oluşturarak, toprakla, günden güne yeşeren, büyüyen bitkilerle hemhal olmanın lezzetine varmak mümkün.
Kellikte babaya değil dayıya çekiyoruz
Cumartesi, 21.03.2009, 10:00pm
Halk arasında babada kellik varsa oğlunda da görüleceği inanışı yaygın. Ancak bilimsel veriler kellikte erkeklerin babaya değil dayıya çektiğini gösteriyor. Acıbadem Hastanesi Saç Ekim Merkezi uzmanı estetik ve plastik cerrah Dr. Nuri Soysal, "Erkeklerde saç oranı testesteron (erkeklik) hormonuna bağlı.
Çölden Gelen Şifa Hurma
Cumartesi, 21.03.2009, 10:00pm
Hurmayı çok seven ve bu sevgisini Efendimiz'in diyarından gelen meyve olduğu için yüreklerine koyan insanımıza farklı bir hurma portresi sunuluyor.
Allah Dostlarında Hüzün ve Gözyaşı
Cumartesi, 21.03.2009, 10:00pm
Hüzün ve gözyaşı üzerine yapılmış detaylı bir çalışma. Kitapta Peygamber Efendimiz (sas)'in hüznü ve ağlaması, ashabın ve Allah dostlarının hüzün ve ağlaması anlatılıyor.
Çocuklara tarihi sevdirecek bir dizi
Cumartesi, 21.03.2009, 10:00pm
İlk Türk devletlerinden bugüne kadar geçen süreyi çocuklara en güzel şekilde anlatmak için hazırlanmış bir seri. Türk-İslam Tarihi 10, Osmanlı Tarihi 10, Türkiye Cumhuriyeti 5 kitaptan oluşuyor.
Ünlü bebek şampuanı ile ilgili rapor kafa karıştırdı
Carsamba, 18.03.2009, 10:00pm
Sağlık ürünleri konusunda ABD merkezli dünyaca ünlü Johnson&Johnson'ın bebek şampuanları Çin'deki büyük marketlerin raflarından indiriliyor.
Ruhsal hastalıkların ilacı el sanatları
Carsamba, 18.03.2009, 10:00pm
Sağlık Bakanlığı ve İSMEK işbirliği ile 2006 yılından bu yana Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde ruhsal bozukluğu olan hastalara "uğraşı terapisi" uygulanıyor.
Çubukçu: Yaşlı ve özürlülere bakacak eleman bulamıyoruz
Carsamba, 18.03.2009, 10:00pm
Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye'de yaşlı, özürlü ve çocuklara bakacak yetişmiş personel bulunamadığını söyledi.
Türkiye'de eğitim alan Afgan doktor çocukların umudu olacak
Sali, 17.03.2009, 10:00pm
Afgan doktor Shukrullah Amin, "Burada öğrendiklerim, benim ve halkım için çok değerli. Orada herkes, geri dönüp bildiklerimi onlara anlatmamı bekliyor." diyor.
Çocuğun ilk öğretmeni annesi, ilk okulu da ana rahmidir
Sali, 17.03.2009, 10:00pm
Anneler, çocukların eğitim ve terbiyesinde en büyük sorumluluk payını üstleniyor. Çünkü çocuklar, daha dünyaya gelmeden anne vasıtasıyla dışarıdan gelecek iyi-kötü her türlü tesire açık halde bulunuyor.
  » Kimse Yok mu'dan en yardımsever yarışma
  » Bir laborantın hatasıyla Allah'a inandığını fark etti
  » Hamile kalan anne, bebeğini emzirmeye devam edebilir
  » Sürekli zapping epilepsiyi tetikliyor
  » Kadınlar mikro krediyle hayata yeniden tutundu
  » Ağrı tedavisinde Türkiye önemli bir yerde
  » Kriz, egoist kişileri ve aile bağı zayıf toplumları daha çok sarsacak
  » Nasıl bir kayınvalidesiniz?
  » Elma sirkesi cilt için doğal güzellik iksiri
  » [Uzmanlar uyarıyor] Bizde de Almanya'daki gibi bir trajedi yaşanabilir


 
  ::| Kongre Takvimi
August 2021  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]