Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Pazar, 19.09.2021, 06:05pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
Zaman Sağlık
 
Hapları çiğnemeden ve 1 bardak suyla için
Pazar, 26.07.2009, 09:00pm
Yutulması gereken bazı hapların çiğnenerek alınması, içindeki etken maddenin vücuda hızlı yayılması sebebiyle zehirlenmelere yol açabiliyor.
Yüksek tansiyonun en etkili ilacı: Mutlu evlilik
Pazar, 26.07.2009, 09:00pm
ABD'de yapılan bir araştırmada, mutlu evliliğin tansiyona iyi geldiği, stresli bir evliliğin ise bekârlıktan daha kötü olabileceği belirlendi.
İlk mağdurlardan Gülsen Ataseven: Başörtüsü yasağı yüzünden ülkemiz sürekli kaybediyor
Cumartesi, 25.07.2009, 09:00pm
Dr. Gülsen Ataseven, yarım asra yaklaşan hizmet hayatıyla sivil toplum çalışmaları konusunda öncü bir hekim. Geçti-ğimiz günlerde TBMM Üstün Hizmet Ödülü ile onurlandırılan Dr. Ataseven, başörtüsü yasağı yüzünden mağ-dur edilmiş ilk hanımlar arasında yer alıyor. Ancak o hizmet faaliyetlerinden asla taviz vermemiş bir değer.
Kalp hastalıkları birinci ölüm sebebi
Cumartesi, 25.07.2009, 09:00pm
Koroner kalp hastalıkları, Türkiye'deki ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor.
Aşırı spor, kalp ritmini bozuyor
Cumartesi, 25.07.2009, 09:00pm
Kilo verme adına bilinçsizce yapılan spor. tehlikeli kalp ritim bozukluklarına neden oluyor. Stres, sağlıksız beslenme ve aşırı kilo yüzünden kalp krizleri artık 20'li yaşlarda bile görülebiliyor.
Havuz enfeksiyonları yaz keyfinizi kaçırmasın
Cuma, 24.07.2009, 09:00pm
Uzmanlar, gerekli hijyen şartlarını taşımayan havuzların başta göz ve ortakulak rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa sebep olabileceği uyarısında bulunuyor.
C vitamini, kanseri engelliyor
Cuma, 24.07.2009, 09:00pm
ABD'nin Baltimore kentindeki Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, C vitamini ve diğer antioksidanların "HIF-1" adı verilen proteini nötralize ederek, bazı kanserli tümörlerin gelişimini engellediği belirlendi.
Gıda alırken ve tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?
Carsamba, 22.07.2009, 09:00pm
Yediğimiz-içtiğimiz gıdalar bizim fiziksel yapımıza tesir ettiği gibi, psikolojikyapımızı da etkiliyor. Dolayısıyla sağlıklı gıdalarla beslenmek isteyen duyarlı tüketiciler yapacakları alışverişlerde aldığı gıdalara dikkat etmeli, şüphelendiği bir konu varsa bunu üreticisine mutlaka sormalı.
Dondurma niyetine sütlü buz yiyoruz!
Sali, 21.07.2009, 09:00pm
Market ve bakkallarda dondurma diye satılan ürünlerin bir kısmı-nın aslında dondurma olmadığını neredeyse kimse bilmi-yor. Bu ürünlerin ambalajında genelde "Ice cream" yazıyor. Etiket bilgileri ise mercekle okunacak kadar küçük oluyor.
Dünyadaki her şeye kulak veren insan evdeki eşini ve çocuğunu duymuyor
Pazar, 31.05.2009, 09:00pm
"Duy Beni Sevgili Eşim". Bu çağrı, iki yıldır sayfamızda evlilikle ilgili yazılarını yayınladığımız Gülay Atasoy'un yeni kitabının ismi. Bir imdat davetiyle birlikte her şeye rağmen ümitli bir muhabbeti ifade etmesi açısından eşler arasındaki sorunların çözümüne dair umut vaat ediyor bu hitap.
"Burgulu kaydıraklar çocuklar için güvenli değil"
Pazar, 31.05.2009, 09:00pm
Fatih Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Adil Taşbaş, parklardaki çok burgulu kaydırakların çocuğun kayarken aşağıya düşmesine neden olabileceğini belirtti. Taşbaş, "Düz kaydıraklarda ise eğim arttıkça aşağıya iniş hızı da artıyor. Çocuğun iniş yerlerinde tutulamaması durumunda, iniş zemininin genellikle yeterli yumuşaklıkta olmaması nedeniyle yaralanmalar meydana gelebiliyor." dedi.
Anne adaylarına yaz önerileri
Pazar, 31.05.2009, 09:00pm
Konya Özel Selçuklu Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Hikmet Karabacak, sıcak havanın hamilelerde halsizlik, mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini söyledi. Sıcağa bağlı sağlık sorunlarının anne karnındaki bebeklerde sakatlıklara kadar varabileceğine dikkat çeken Dr. Hikmet Karabacak, özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması konusunda anne adaylarını uyardı.
Sürekli başkalarıyla kıyaslanmak öğrencinin psikolojisini bozuyor
Cumartesi, 30.05.2009, 09:00pm
Haziran ayının ilk haftasıyla birlikte yaklaşık 3,5 milyon genç, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Seviye Belirleme Sınavı (SBS) heyecanı yaşayacak. Yıl boyunca hazırlanan ilköğretim ikinci kademe ve lise son sınıf öğrencilerinin kaygı ve gerginliği sınavın yaklaşmasıyla birlikte giderek artıyor.
Temizlenmeyen klimalar hastalık kaynağı
Cuma, 29.05.2009, 09:00pm
Yaz ve kış aylarında kapalı ortamların ısı ve nem oranını düzenleyerek yaşam kalitemizi artıran klimalar, bunun yanında birçok hastalığa da neden olabili-yor. Merkezî klima sistemi ile havalandırması sağlanan büyük binaların havalandırma sistemlerinde çoğalabilen mikroorganizmalar viral üst solunum yolu, akciğerlerde alt solunum yolu enfeksiyonu, zatürre gibi hastalıklara yol açıyor.
Profesörler, sağlıklı beslenmeyi anlatmak için sahaya iniyor
Carsamba, 27.05.2009, 09:00pm
Akademisyenler, kalp, tansiyon ve şeker gibi pek çok hastalığın temel sebebi olan yanlış beslenmeye karşı harekete geçti. Beslenme, gıda, endokrinoloji ve metabolizma alanlarında uzman 55 profesör, Türkiye'yi bu sorundan kurtarmak için 'Ulusal Beslenme Platformu'nu kurdu.
Baklavadaki lezzetin sırrı el emeği ve doğal malzeme
Carsamba, 27.05.2009, 09:00pm
Giderek büyüyen baklava sektöründe 'fabrikasyon' kelimesine karşı çıkan biri var. Karaköy Güllüoğlu'nun sahibi Nadir Güllü, yaptıkları işin zanaatkârlık olduğunu söylüyor ve insan emeğinin bu sektörde önemli olduğunu vurguluyor.
Eşi horlayan bir kişi, hayatı boyunca iki yıllık uykusunu kaybediyor
Carsamba, 27.05.2009, 09:00pm
Uzmanlar horlamanın kimi zaman çiftler arasında ilişkiyi tehdit eden en önemli unsur olabildiğini belirtiyor. İngiltere'de bu konuda yapılan bir araştırma, oldukça ilginç bir gerçeği ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, eşi horlayan bir kişi, yaşamı boyunca iki yıllık uykusunu kaybediyor.
Ani kilo alıp-vermek guatr belirtisi
Carsamba, 27.05.2009, 09:00pm
Çok sık görülen guatr hastalığı, diğer hastalıklarla benzer özellikler taşıdığı için fark edilmiyor. Guatrın tedavisinde erken teşhisin büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar, aniden kilo alıp verenlere 'Dikkatli olun' uyarısında bulunuyor. Guatr riski taşıyan hastalar için dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin erken tanı ve tedavi olduğunu kaydeden Bursa Özel Bahar Hastanesi'nden Opr. Dr. Mustafa Ahsen, guatrın çoğu zaman en son düşünülen hastalık olduğunu söyledi.
Ders çalışmaya motive olamıyorum!
Sali, 26.05.2009, 09:00pm
Motivasyon belli bir davranışı yapmak için gerekli olan nedenler ya da bir hedefi başarma arzusu şeklinde tanımlanabilir. Eğer ders çalışmak için yeterince motivasyonunuz varsa bir hedefiniz var ve bu hedefe doğru sizi itecek bir arzuya, dolayısıyla enerjiye sahipsiniz demektir.
Öğrencilerin içlerini akranlarına dökme projesi başarılı oldu
Carsamba, 20.05.2009, 09:00pm
Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü "Akran Danışmanlığı" adlı projeyle okuldaki şiddet ve madde bağımlılığını önlemeyi başardı. 'Öğrenciden öğrenciye dayanışma' programı olarak nitelendirilen proje kapsamında öğrencilerin rehber öğretmen ve okul idarecileri ile paylaşamadığı sorunlarını kendi arkadaşıyla paylaşması sağlandı.
Deterjan ve temizlik ürünlerini gıda ambalajında saklamayın
Carsamba, 20.05.2009, 09:00pm
Su ve meşrubat şişelerine konulan kireç çözücü, şampuan ve deterjan gibi temizlik malzemelerini içen çocuklar, ölümle burun buruna geliyor. İçtiği çamaşır suyu ya da tuz ruhu ile yemek borusu yanan çocukların birçoğu ömür boyu hortumla beslenmek zorunda kalıyor.
Ders çalışmanın en büyük engeli; sınav kaygısı
Sali, 19.05.2009, 09:00pm
Ders çalışamamak, sınavlara hazırlanan öğrencilerin en büyük sıkıntılarından. Anne-babalar ders çalışamayan çocuklarına, tembellikten dershane ücretinin pahalılığına uzanan bir dizi nutuk atabilir. Her ne kadar haklı olsalar da sorunu "söylenme ve azarla" çözmek mümkün değildir.
Sahte yağcıları cezalar da caydırmıyor
Sali, 19.05.2009, 09:00pm
Piyasada mısırözü, ayçiçeği yağlarına pamuk, soya, kanola gibi ucuz yağların karıştırıldığına dair haberimiz büyük yankı uyandırdı. Yağ firmaları cezaların caydırıcı olmadığı görüşünde.
Hazır gıdalardaki fruktoz aşırı kilo aldırıyor
Pazartesi, 18.05.2009, 09:00pm
Vücudumuza fazla miktarda aldığımız şekerler, aşırı kiloya, şişmanlık ise kalp damar hastalıkları, diyabet, böbrek yetmezliği gibi kronik sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Şeker türleri içinde özellikle fruktoz, ihtiyaçtan fazla tüketiliyor. Fruktoz, bisküvi, çikolata, şekerleme gibi birçok hazır gıda ürününde, tatlı, baklava, helva, gazlı ve meyveli içeceklerde yer alıyor.
Bebekler de egzama olabilir
Pazartesi, 18.05.2009, 09:00pm
Kaşıntı, kızarıklık, su dolu kabarcıklar egzama hastalarının en önemli şikâyetleri arasında sayılıyor.
Kirli havayı bitkilerle temizleyebilirsiniz
Pazar, 17.05.2009, 09:00pm
Bitkilerle ilgili olarak sadece 'havadaki karbondioksiti alıp dışarıya oksijen verirler' diye biliriz. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar, bitkilerin sadece karbondioksit değil birçok zehirli maddeyi emerek ortam temizliği yaptığını ortaya koydu. Sentetik malzemelerden, elektrikli ev ve büro aletlerinden çıkan, farkında bile olamadığımız uçucu maddelere karşı bitkileri kullanabiliriz.
Sigara, savunma sistemini felç ediyor
Pazar, 17.05.2009, 09:00pm
Sigaranın, solunum sisteminde akciğerlere mikrop, virüs, bakteri girişini engelleyen 'slia'ları çalışamaz hale getirdiği bildirildi. Slialar, süpürge vazifesi görüyor ve vücuda giren zararlı zerrecikleri dışarıya atıyor.
Hastalıkta mevsim geçişlerine dikkat!
Pazar, 17.05.2009, 09:00pm
Kronik solunum yolu hastalarıyla, tekrarlayan astımı olan kişilerde mevsim değişimlerinde hastalık belirtilerinin şiddetlendiği ifade edildi.
Halka mısırözü diye soya yağı satıyorlar
Cumartesi, 16.05.2009, 09:00pm
Piyasada satılan mısırözü, ayçiçek yağlarına pamuk, soya ve kanola gibi daha ucuz sıvı yağlar karıştırılıyor. Şişenin üzerindeki etiketinde "mısırözü yağı" yazmasına rağmen soya yağı karıştırılan ürünler piyasada yer alıyor. Bazı firmalar ise karışım yapma zahmetine bile katlanmıyor.
Yazıcıoğlu'nun annesi: Muhsin'ime bir ben yanmadım ki, gökteki kuşlar bile yandı
Carsamba, 06.05.2009, 09:00pm
Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun seçim çalışmaları için kullandığı helikopterinin kaybolduğu haberinin ardından arama çalışmaları sürecinde her kesimden insanımız kalplerini birleştirip sağ bulunmaları için dua etmişti. Günlerce süren ümitli bekleyiş yerini acıya ve hüzne bıraktı. O günlerde ekrana beyaz örtülü, gözü yaşlı, dili dualı, elleri Mevla'ya açık bir anne görüntüsü yansıyordu.
Alo 174 çağrı merkezinde sadece 10 kişi çalışıyormuş
Sali, 05.05.2009, 09:00pm
Tüketicilerin gıdalarla ilgili şikayetleri için açılan Alo 174 Gıda Hattı'yla ilgili önceki gün yaptığımız "Tüketici Gıda Hattı Alo 174'e ancak iki günde ulaşabildik" başlıklı habere Tarım Bakanlığı'ndan cevap geldi. Türkiye'nin her yerinden gelen telefonlara 7 gün 24 saat cevap verildiğini belirten bakanlık yetkilileri, çağrı merkezlerinde sadece 10 görevlinin çalıştığına söyledi.
Alerjinin temeli anne karnında atılıyor
Sali, 05.05.2009, 09:00pm
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, son yıllarda yapılan araştırmaların astım ve alerjilerin temellerinin daha çocuk dünyaya gelmeden anne karnında atıldığını gösterdiğini söyledi.
Şişmanlar daha fazla horluyor
Sali, 05.05.2009, 09:00pm
İzmir Özel Kent Hastanesi kulak burun boğaz (KBB) uzmanı Prof. Dr. Alp Demireller, uykuda solunum sırasında ortaya çıkan horlamanın, özellikle erişkin erkeklerde ve şişmanlarda daha sık görüldüğünü söyledi.
Tüketici Gıda Hattı Alo 174'e ancak iki günde ulaşabildik
Pazartesi, 04.05.2009, 09:00pm
Tüketicilerden Alo Gıda Hattı'na ulaşamadıklarına dair gelen şikâyetler üzerine biz de bir tüketici olarak semt pazarlarından alıp, kalitesinden şüphe ettiğimiz bazı et ürünlerini Alo 174'e bildirmek istedik. Uzun aramalarımıza rağmen hat sürekli meşguldü. İçeriğinden şüphe ettiğimiz 2 TL'lik et ürünlerinin bilgilerini ancak 3. gün iletebildik.
Tarım Bakanlığı, yoğurttaki kalite düşüşünü savundu
Pazartesi, 04.05.2009, 09:00pm
Fermente Süt Ürünleri Tebliği'ni yenileyen ve yoğurt üretimindeki standartları düşüren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, üretimdeki yüzde 12'lik katı madde şartını kaldırırken, yoğurttaki süt proteini miktarını da yüzde 4'ten yüzde 3'e indirdi.
Çörekotu, bağışıklığı güçlendiriyor
Pazartesi, 04.05.2009, 09:00pm
Çörekotu, bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı vücudun korunmasına yardımcı oluyor.
Kortizon iğnesiyle kilo almak ölüme yol açabilir
Pazar, 03.05.2009, 09:00pm
İstanbul'da bir polikliniğe gelen 18 yaşındaki M.A. görevli hekimden kendisine kortizon iğnesi yapmasını ister. Her insanın vücudunda bulunan ve böbreküstü bezleri tarafından salgılanan kortizonu ne için harici olarak kullanmak istediğini soran doktora M. A. şu cevabı verir:
Evliliğiniz ilk sarsıntıda yıkılmasın
Cumartesi, 02.05.2009, 09:00pm
Bütün evliliklerde eşler ne kadar birbirini sevse ve uyum içinde olsa da ilk yıllardan itibaren çeşitli nedenlere bağlı olarak bazı anlaşmazlıklar ve buna bağlı sarsıcı olaylar yaşanır. Bunun nedeni aileyi oluşturan bireylerin uyum sürecinde oluşu ve kişiliklerine bağlı olarak yaşanan çeşitli olaylar karşısındaki tepki ve davranışlardaki farklılıkların ortaya çıkışıdır.
Yemek hazırlarken cerrah titizliği şart
Cumartesi, 02.05.2009, 09:00pm
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, mutfakta yemek hazırlanan ortamın hijyeni kadar, pişirme öncesi ve sonrasındaki işlemlerin de sağlıklı yemek yapımı için önemli olduğunu söyledi.
Gece sık sık tuvalete kalkmak hastalık belirtisi olabilir
Cuma, 01.05.2009, 09:00pm
Gece sık sık tuvalete çıkmak zorunda olmak, özellikle kırk yaşını geçmiş birçok erkeğin fazla dillendirmediği ancak eziyetini ciddi anlamda çektiği bir rahatsızlık. Gecede 2 veya daha çok tuvalete kalkma tıp dünyasında "nokturi" olarak adlandırılıyor.
Gülfiye nine, hiç tanımadığı bir 'Melek'in evinde on yıldır misafir
Pazar, 26.04.2009, 09:00pm
Ahir ömürlerinde birbirlerine can yoldaşı olmuş Melek teyze ve Gülfiye nineyi görenler gerçek abla kardeş sanıyor. Oysa onlar on sene öncesine kadar birbirlerinden habersizdi. 1999'daki büyük Marmara Depremi'nden bir süre önce komşularıyla birlikte sohbet için gittiği Melek Ünver'in evinden bir daha ayrılamamış Gülfiye Korkmaz.
Gelin, kaynanaya tepkisini yazma oyasıyla gösteriyor
Pazar, 26.04.2009, 09:00pm
Gelin ile kaynana arasındaki ezeli rekabet yüzyıllardır sürüyor. Çoğu kez erkeği ortada bırakan bu mücadelede bazen tatlı, bazen de acı olayların yaşanması kaçılmaz. Bu ikili arasında duygular aradaki soğukluk nedeniyle sözlere bile dökülmez.
Bahar yorgunluğunu beslenmeyle aşın
Pazar, 26.04.2009, 09:00pm
Baharın gelişi kimilerine enerji ve canlanma duygusu verirken; kimilerinde ise halsizlik, yorgunluk hissi, eklem ağrıları, uykuya eğilim, mutsuzluk, dikkat dağılımı ve sindirim sorunları gibi sıkıntılara sebep olabiliyor.
Çenenizden ses geliyor ve sabah baş ağrısıyla mı kalkıyorsunuz?
Pazar, 26.04.2009, 09:00pm
Uzmanlar çene ekleminde senelerce ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok kişinin, bu konuda hangi doktora başvuracağını bilemediğini söyledi. Bu süreçte hastaların KBB uzmanları, çene cerrahları hatta nöroloji uzmanlarının kapısını çaldığını anlatan diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, "Çene rahatsızlığı konusu, eklem uzmanı diş hekimlerinin branşıdır. Doğru teşhis sonrasında sorun, çeşitli tedavi yöntemleriyle çözülebiliyor." dedi.
Hayata iyimser bakanlar, daha sağlıklı ve uzun bir hayat sürüyor
Pazar, 26.04.2009, 09:00pm
Bardağı boş ya da dolu tarafından görmenin, sadece kişinin hayata bakışını değil, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini de etkilediği belirlendi. ABD'de Pittsburg Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma, iyimser yapının yaşamın zorlukları ve stresle mücadelede kişiye avantaj sağlamasının yanı sıra sağlıklı ve uzun yaşamın kapılarını da araladığını ortaya çıkardı.
Sucuğa tavuk kemiği ve derisi de katılıyormuş, sucuk diye aldığınız aslında ne?
Cumartesi, 25.04.2009, 09:00pm
Fatih Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümünün işlenmiş ve çiğ et ürünlerinde etiket bilgilerinin aksine imalatta sahtekârlık yapıldığını ortaya çıkaran araştırmasına, tüketici derneklerinden ve yetkililerden büyük destek geldi.
HZ. DIHYE, HİRAKLİYUS VE DAĞATIR
Cumartesi, 25.04.2009, 09:00pm
Şam her zaman bir ticaret merkezi olduğu için, içinde çeşitli dinlerden, mezhep ve meşreplerden çeşitli gruplar olmasına rağmen halk, hep ekonomik hayata bakmış. Umumiyetle ayrı ayrı anlayışlar arasında diyaloglar var.
Akıllı ilaçlar kanser tedavisinde umut veriyor
Cumartesi, 25.04.2009, 09:00pm
Kemoterapinin yol açtığı yan etkilerden kurtaran ve tamamen hasta hücreyi izole eden, hedefe yönelik ilaçlarla kanser tedavisi mümkün hale geldi. Bilim dünyası tarafından bir süredir kullanılan bu yöntemle şu an için böbrek ve karaciğer kanserini kemoterapi kullanmadan tedavi etmek mümkün.
Kalp hastaları, ilaç alır gibi vitamin almamalı
Cumartesi, 25.04.2009, 09:00pm
Kalp hastalarının ilaç alır gibi antioksidan vitamin ya da mineral almalarının yararının olmadığı bildirildi. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Ahsen, koroner kalp hastalarının beslenmesinde sorun bulunmadığı sürece antioksidan vitamin ya da minerallerin doğal yolla, besinlerle alınması gerektiğini söyledi.
Mide kanserinde hastalar doktora geç başvuruyor
Cumartesi, 25.04.2009, 09:00pm
Türkiye'de mide kanseri hastalarının, bu konudaki rahatsızlıklarından yaklaşık sekiz ay sonra doktora başvurdukları bildirildi. Antalya Belek'te devam eden 18. Ulusal Kanser Kongresi'nde, mide kanserinin özellikleri, coğrafi farklılıkları ve tedavi şekillerini ortaya koymak amacıyla 22 ülkede 10 bin 200 hastanın katılımıyla yürütülen araştırmanın Türkiye'ye yönelik ilk sonuçları açıklandı.
  » 'Zeytin çekirdeği yutmak faydalı' diyenlere kanmayın
  » Yağmur altında cepten konuşanı yıldırım çarpabilir.
  » 1 bardak çay, kalbe iyi geliyor
  » Uzakdoğu menşeli laminant parkeler, kanser riski taşıyor
  » Baharda hava değişimi hasta ediyor
  » Islak mendillere uzmanlar 'zararlı' üretici firmalar 'zararsız' diyor
  » Gençlerle iletişim kurmada beş önemli nokta göz ardı edilmemeli
  » İşyerindeki gerginlik fibromiyalji yapıyor
  » Sebze, meyve, fındık ve ceviz kalbi koruyor
  » Tedavi edilmeyen "dikkat eksikliği ve hiperaktivite" hayatı olumsuz etkiliyor


 
  ::| Kongre Takvimi
September 2021  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]