Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Carsamba, 04.08.2021, 10:37pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
Zaman Sağlık
 
Pekmezin de sahtesi var!
Pazartesi, 31.12.2007, 10:00pm
Vatandaşa uzun süre glikoz katkılı sahte bal yediren dolandırıcılar, şimdi de pekmez sektörüne el attı.
Sara hastaları, yalnızken yemek pişirmemeli
Pazar, 30.12.2007, 10:00pm
Yemek yaparken kriz geçiren birçok sara hastası ev hanımının vücudunda ağır yanıklar ve giderilmesi güç estetik kusurlar oluştuğunu belirten Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi uzmanlarından Opr. Dr. Ahmet Erkılıç, bu kişilerin yalnızken ocağın başına geçmemeleri gerektiğini söyledi.
Meyveyi yemekten önce yiyin
Pazar, 30.12.2007, 10:00pm
Yemekte ve yemekten sonraki 2 saat içinde yenilen meyveler, midede fermantasyona (mayalanma) yol açarak, gıdaları vücuda yük haline getiren asit ve gaz üretimine neden oluyor.
Her öğün vazgeçemediğimiz ekmekler ne kadar hijyenik?
Cumartesi, 29.12.2007, 10:00pm
Eğitimsizlik ve aşırı kazanma hırsı, soframıza giren ekmeği de vuruyor. Sürekli ekmeğin fiyatını tartışıyoruz; ancak üretiminden satışına kadar geçen süreçteki hijyenik boyutu hep göz ardı ediyoruz.
Göz tembelliği için erken tedavi şart
Cumartesi, 29.12.2007, 10:00pm
Göz tembelliği, bir gözün diğerinden daha az görmesidir. Yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 3'ünde göz tembelliği bulunuyor.
Estetik cerrahi, karın bölgesinde yoğunlaştı
Cumartesi, 29.12.2007, 10:00pm
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Dalay, estetik cerrahinin "karın" bölgesinde yoğunlaştığını söyledi.
Katkı maddeli gıdalar davranış bozukluğu yapıyor
Cuma, 28.12.2007, 10:00pm
Gıdalara renk ve tat vermek için kullanılan katkı maddeleri, insan sağlığını tehdit ediyor. Yiyecek ve içeceklerin bozulmalarını önlemek ve raf ömrünü uzatmak için de sıklıkla kullanılan katkı maddeleri, en çok çocukları etkiliyor.
Çocukları hat sanatıyla tanıştıran "Çocukça" sitesinde kendi tuğranı yap
Cuma, 28.12.2007, 10:00pm
Sibername tarafından hazırlanan ve 4-11 yaş grubuna seslenen "Çocukça" sitesi, bu kez çocukları hat sanatıyla tanıştırıyor.
Actavis, Mardinli çocuklara oyuncak kütüphanesi kuracak
Cuma, 28.12.2007, 10:00pm
Actavis, Mardin'de kadının sosyal yaşamdaki konumunu güçlendirmek ve erken çocukluk eğitim hizmetlerini yaygınlaştırmak amacıyla Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile ortak projeler yürütüyor.
Evliliğinizi hiç bakıma aldınız mı?
Carsamba, 26.12.2007, 10:00pm
"Alo, hayatım neredesin?""Arabayı servise götürdüm de.""Yine mi? Daha geçen gün götürmedin mi? Senin de bir ayağın serviste. Varsa yoksa araban."
[AİLE KİTAPLIĞI]
Carsamba, 26.12.2007, 10:00pm
Ambalajında 'doğal' yazan her gıda 'organik' değil!
Sali, 25.12.2007, 10:00pm
Hormonlu, tarım ilacı kullanılmış, genetiği bozulmuş gıdaların insan sağlığına verdiği zararlar ortaya çıktıkça organik yöntemlerle üretilen besin maddelerine olan ilgi giderek artıyor. Alışveriş yaparken tercihler ekolojik ürünlere doğru yöneliyor.
Ağzınız mı kokuyor; o halde dilinizi de fırçalamalısınız
Pazartesi, 24.12.2007, 10:00pm
Günümüzde birçok insanda görülen ve ortama rahatsızlık veren ağız kokusu birkaç yöntemle ortadan kaldırılabiliyor. Uzmanlar dişeti hastalığı, diş çürüğü, problemli dolgu ve ağzında tükürüğün az bulunmasını sebepleri arasında gösterdiği ağız kokusunun, düzenli fırçalama ve diş hekimine gidilmesiyle ortadan kaldırılabileceğini ifade ediyor.
Nar ve nar suyu, karaciğer ve böbrek dahil her hastalığa deva
Pazartesi, 24.12.2007, 10:00pm
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, kalbi kuvvetlendiren nar suyunun, karaciğer zafiyetini giderdiğini, mide iltihabını ve ağrısını geçirdiğini söyledi.
Misafirlik ve misafir odası kavramı değişti
Pazar, 23.12.2007, 10:00pm
Şehir hayatının getirdiği zorluklar, Türklerin tarihten gelen en önemli özelliklerinden biri olan misafirperverlik ve komşuluk ilişkilerini ortadan kaldıramadı. Misafir ağırlamayı şehirlerde de yaşatmaya çalışan insanlarımız ilginç çözümler ortaya koyuyor.
Çocuklar yaramaz da, anne babalar hep yarar(lı) mı?
Cumartesi, 22.12.2007, 10:00pm
Anne babalar olarak zamane çocuklarından hep şikâyetçi olur ve "bizim zamanımızda.." diye başlayan sözlerle günlerimiz geçer.
Kara üzüm pekmezi bal ve reçelden çok daha yararlı
Cumartesi, 22.12.2007, 10:00pm
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, çocuklara bal ve reçel yerine kara üzüm pekmezi yedirilmesini önerdi.
Kadınlar evde çok fazla dikkatli değil
Cumartesi, 22.12.2007, 10:00pm
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Halk Sağlığı ana bilim Dalı öğretim üyelerince 100 kadın üzerinde yapılan araştırmada, kadınlardan 62'sinin dikkatsizlik sonucu son bir yılda ev kazasına uğradığı belirlendi.
Sevincimiz yüzümüze aksetmeli
Cuma, 21.12.2007, 10:00pm
Bayramlar maddi-manevi zenginliklerin insanların üzerine yağdığı zaman dilimleridir. Hem dini hayatımızda hem de toplumsal hayatımızda çok ayrı yerleri vardır. Bayramlar gelip geçiyor ve küskünler hâlâ barışamıyorsa her iki taraf için de bu çok ciddi bir zaaftır.
Hazımsızlığa karşı kayısı
Cuma, 21.12.2007, 10:00pm
İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma Merkezi Müdürü Yard. Doç. Dr. Bayram Murat Asma, kayısının bağırsakların düzenli çalışmasını sağladığını belirtti. Kuru kayısının 100 gramında yaklaşık olarak 24 gram diyet lifi bulunduğuna dikkat çeken Asma, yetişkin bir insanın günlük diyet lifi ihtiyacının 25 gram olduğunu vurguladı.
Bayramlaşırken grip ve nezleye dikkat
Cuma, 21.12.2007, 10:00pm
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, nezle ve grip olan kişilerin bayramda kesinlikle hiç kimseyle tokalaşıp öpüşmemesi uyarısında bulundu.
Çocukların korkularını ciddiye alın, alay edip küçümsemeyin!
Carsamba, 19.12.2007, 10:00pm
Hayal dünyaları son derece geniş olan çocuklar, korkularını bastırmakta zorlanabiliyor. Çizgi film kahramanlarını gerçek sanıp, birçok şeyden ürkebiliyorlar. Onlara "amma da korkaksın!" demek problemi çözmüyor.
Köpek kisti bulaşıcı!
Sali, 18.12.2007, 10:00pm
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, halk arasında "köpek kisti'' olarak bilinen hastalığın, hayvandan insana geçtiğini, ciddi akciğer hastalıklarına ve yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyonlara sebep olabildiğini söyledi.
Çocuklarınıza da sigara içirmeyin!
Sali, 18.12.2007, 10:00pm
Günde 20 sigara içilen evdeki bir çocuk, 5 sigara içmiş gibi dumandan etkileniyor. Pasif içicilik sigara içilen bir ortamda sigara içmeyen kişinin dumana maruz kalması olarak ifade ediliyor.
[HABER İZLENİM] Okuma salonlarıyla hayata bakışları değişti
Pazartesi, 17.12.2007, 10:00pm
Tek göz evde, 8 kardeşi ve işsiz anne- babasıyla yaşayan, ismi karıştırılacak kadar varlığı değersiz olan, aralarda bir yerlerde kalmış kız çocuğu için liseyi bitirip üniversiteye gitme hayali ne kadar gerçekçidir?
Doğum sonrası depresyon aile desteğiyle atlatılıyor
Pazar, 16.12.2007, 10:00pm
Sürekli üzgün, yorgun, halsiz, en küçük sebepte ağlayan, her şeyi mükemmel yapmaya çalıştıkça bunun imkansızlığıyla yüzleşip sinirleri bozulan, hayatının asla eskisi gibi olmayacağını düşünen, aynadaki görüntüsünü beğenmeyen yeni doğum yapmış bir kadın, her türlü ihtiyacını sadece ağlayarak dile getirebilen minik bir bebeğin karşısında iyice yenik düşüyor.
Ayda bir gün oruç tutmak kalp sağlığına çok iyi geliyor
Cumartesi, 15.12.2007, 10:00pm
ABD'de yapılan bir araştırma, ayda bir gün oruç tutanların, tutmayanlara göre daha az kalp damar tıkanıklığı hastalığına yakalandığını ortaya koydu. Kilosu, yaşı, yüksek kolesterolü ve kan şekeri olanlar araştırmaya dahil edildiğinde bile kalp hastalığı oruç tutanlarda yüzde 8 oranında çıktı.
Karbonmonoksit kokusuz olduğu için zehirlenmede fark etmek zor
Cumartesi, 15.12.2007, 10:00pm
Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Burhanettin Alkan, solunumu sırasında fark edilmesi zor olan karbonmonoksitin renksiz, kokusuz, tatsız ve tahriş yapmayan bir gaz olduğunu söyledi.
Annenin endişesi bebekte gaz yapıyor
Cuma, 14.12.2007, 10:00pm
Bebeğinizdeki aşırı ağlama ve huysuzluk gaz sancısının habercisi olabilir. Gaz sancılarına ise birçok farklı etken yol açabiliyor. Özellikle annenin endişeli ve gerilimli hali, bebeklerde kendini gaz sancısı olarak gösterebiliyor.
Güne, ailece yapılan kahvaltıyla başlayın
Carsamba, 12.12.2007, 10:00pm
Günümüz şartları, az zamanda çok şey yapmayı, evinize, çocuklarınıza, kendinize iyi bakmanızı, işinizi başarılı bir şekilde devam ettirmeyi gerektiriyor.
Soğuk havada gözleri koruyun
Carsamba, 12.12.2007, 10:00pm
Soğuk havalar ve zorlu kış şartları göz sağlığımız ile ilgili büyük bir tehlike unsuru olarak karşımıza çıkıyor.
Bayramlarda "bizimkilere gideceğiz" kavgası artıyor!
Sali, 11.12.2007, 10:00pm
Bayramlar, yaz tatilleri, sömestr tatilleri gibi dönemlerde olduğu gibi bazı aileler için stresin arttığı bir dönem oluyor.
[AİLE KİTAPLIĞI]
Sali, 11.12.2007, 10:00pm
Hoş Geldin BebeğimBebek sahibi olmak, bir sürü heyecan ve sevinç dalgalarıyla yüzyüze gelmek demektir.
Ödev yapmıyor! diye şikâyet eden anne babaların da bitirmesi gereken ödevler var!
Pazartesi, 10.12.2007, 10:00pm
Birçok aile için ortak nokta çocukların ev ödevlerine karşı gösterdikleri dirençtir. Aileler suçu genelde çocukta bulur. Ama başarılı bir eğitim hayatı için anne-babaların da yapması gereken ev ödevleri olduğunu hiç düşündünüz mü?
Gündüz de olsa, kapıyı herkese hemen açmayın
Pazar, 09.12.2007, 10:00pm
Güvenlik tedbirleri çok fazla dikkate alınmadığında, özellikle kadınlar, gündüz vakti tanımadığı kişiler tarafından kendi evinde şiddet ve gasp olaylarına maruz kalabiliyor.
Sürekli ders çalışmaya zorlanan çocuk, daha başarısız olabilir
Cumartesi, 08.12.2007, 10:00pm
Anne ve baba tarafından çocuğa sürekli verilen komutların ders çalışmasını sağlamadığı gibi başarısızlığa ittiği bildirildi.
Zatürre, yaşlılarda belirti vermeden ilerliyor
Cuma, 07.12.2007, 10:00pm
Zatürre, tedavi edilmediği takdirde yaşlı ve sürekli rahatsızlığı olan kişilerde ölüme sebep olabiliyor.
Öfkeyi bastırmak her zaman çözüm değil!
Cuma, 07.12.2007, 10:00pm
Kızgınlığınızı içinizde tutup, onu düşünmemeye çalışıyor ve dikkatinizi daha olumlu bir şeylere yönlendiriyorsanız, öfkenizi bastırıyorsunuz demektir.
Ninelerimiz haklı çıktı; gece bir kaşık bal, öksürüğe iyi geliyor
Carsamba, 05.12.2007, 10:00pm
Amerika'da gerçekleştirilen tıbbi bir araştırmada, akşamları bir kaşık bal yemenin çocukların öksürüğüne iyi geldiği ve daha iyi uyumalarını sağladığı belirlendi.
Aile içi gerginlik çocuğunuzun iştahını etkiler
Carsamba, 05.12.2007, 10:00pm
Anne ve baba arasındaki geçimsizlik çocuğun yeme düzenini bozar.
Akdeniz anemisi, Hatay'da gelenek yoluyla nesilden nesile taşınıyor
Sali, 04.12.2007, 10:00pm
Yakın akraba evlilikleri yoluyla geçen Akdeniz anemisinde Hataylı birçok aile 'kızımız evde kalır' korkusuyla hastaneye bile gitmiyor. Uzmanlar, ailelerin 'çapraz kuzen evliliği' ve 'paralel kuzen evlilikleri'nden bir an önce vazgeçmesini istiyor.
Kepçe kulaklar, çocukların sosyal hayatını etkiliyor
Pazartesi, 03.12.2007, 10:00pm
Arkadaşları tarafından alay edilen kepçe kulaklı çocuklar, psikolojik sorunlar yaşıyor. Kepçe kulak, kulak kıvrımlarının yeterli oluşmamasından kaynaklanıyor. Sorun erken tespit edilirse ameliyatsız da çözülebiliyor.
Tedavi süresi azaldı, tüp bebek 'konforlu' hale geldi
Pazartesi, 03.12.2007, 10:00pm
Çocuğu olmayan ailelerin umudu olan tüp bebek tedavisi son yıllardaki gelişmelerle daha cazip hale geldi. Eskiye göre tedavisi kolaylaşan ve fiyatı ucuzlayan tüp bebekte hastalara daha kısa süre ile daha az ve sadece derialtı iğneler kullanılarak tedavi imkanı sunuluyor.
Tuvalette ıslanan bağcıklar hastalık taşıyor
Pazartesi, 03.12.2007, 10:00pm
Ayakkabı bağcıkları dikkat edilmediği takdirde bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor. Özel Batman Yaşam Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Bilgiç, ayakkabı bağları ve pantolon paçalarının birçok bulaşıcı hastalığa davetiye çıkarttığını ifade etti.
En büyük hayali, kızının konuştuğunu görebilmek
Pazar, 02.12.2007, 10:00pm
12 yaşındaki zihinsel ve bedensel engelli Zeynep, 5 yaşından beri doktor yüzü görmedi. En son 2000 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ndeki dosyasına 'teşhis konulamadı' yazılıp evine gönderildi.
Uykunuz gelmiyorsa zorlamayın
Pazar, 02.12.2007, 10:00pm
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lut Tamam, yattıktan 20-30 dakika sonra uyku gelmediyse kendini uyumaya zorlamanın, zihni ve bedeni daha fazla uyarmaya ve uykunun iyice kaçmasına neden olacağını belirtti.
Alışveriş listesindeki her şeye gerçekten ihtiyacımız var mı?
Cumartesi, 01.12.2007, 10:00pm
50 yıl önceki insanlara göre daha fazla imkâna ve daha fazla teknolojiye sahibiz. Ama mutlu değiliz. Neden? Evlerimiz, satın aldıkça mutlu olacağımızı sandığımız gereksiz eşyalarla dolu. Yaşama amacımızı yeniden gözden geçirmeliyiz.
Sınav sistemi yüzünden gençler Türkçeyi tek kelimelik cümlelerle konuşuyor
Cuma, 30.11.2007, 10:00pm
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türkiye'deki sınav sistemini eleştirerek bu sistemin öğrencilerin Türkçe konuşma yeteneğini yok ettiğini söyledi.
Dikkat eksikliği okula uyumu güçleştiriyor
Cuma, 30.11.2007, 10:00pm
Teknoloji ve internetin devreye girmesiyle çocukların derslere ilgilerinin azaldığına dikkat çeken uzmanlar, öğrencilerde oluşan dikkat eksikliğinin okula uyum sağlamalarına engel olduğunu belirtiyor.
'Pnömokok'un tehlikesi çok, bileni az!
Carsamba, 28.11.2007, 10:00pm
Dünyada anne-babaların yüzde 66'sı pnömokok hastalıkları hakkında bilgi sahibiyken, Türk anne-babalarının sadece yüzde 8'i bu hastalıklardan haberdar.


 
  ::| Kongre Takvimi
August 2021  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]