Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Pazar, 17.01.2021, 10:03pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
Zaman Sağlık
 
İslam'da uğursuzluk yoktur
Carsamba, 08.12.2010, 10:00pm
Uğur veya uğursuzluk gibi halk arasında yaygın olan inançlar aslında batıl inançların da kapısını aralıyor. İlahiyatçı Dr. Selman Kuzu, İslam'da şanssızlık veya uğursuzluk diye bir şeyin olmadığını söylüyor. Kuzu, Peygamberimiz'in 'Baykuş ötmesinde şer (kötülük) yoktur. Herhangi bir şeyde uğursuzluk da yoktur.' hadisini hatırlatıyor.
Öğrenciler macera kitaplarını seviyor
Carsamba, 08.12.2010, 10:00pm
Selçuk Üniversitesi'nce (SÜ) 30 bin 250 ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi üzerinde yapılan araştırma, öğrencilerin büyük bir bölümünün "macera'' konulu kitapları tercih ettiğini ortaya çıkardı. Araştırmada öğrenciler, kitap okumalarına engel olarak ilk sıralarda televizyon ile YGS ve SBS'yi gösterdi.
Diyanet, nikâhın önemini anlatacak
Carsamba, 08.12.2010, 10:00pm
Diyanetİşleri Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, vatandaşın dini nikâh konusunda bilinçlenmesi ve yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi için işbirliğine gidiyor.
Panikatağı tetikleyen gıdalardan kaçının
Sali, 07.12.2010, 10:00pm
Psikiyatri uzmanı Dr. Nihat Kaya, beslenme alışkanlıklarının panikatağı artırıp-azaltabileceğini söyledi. Kaya, koyu çay, kahve, kolalı içecekler, alkol, aşırı sigara içimi, aşırı yemek yemek, tatlılar, uzun süre aç kalmanın panikatağı tetiklediğini aktardı. Dr. Kaya, panikatağı olanların beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini belirtti.
Her gün okunacak dualarınız olsun
Pazartesi, 06.12.2010, 10:00pm
Dua sadece sıkıntılı ve zor anlarda hatırlanan bir ibadet olmamalı. Dua kulluğun bir parçası, Müslüman'ın hayatının her anında dilinde ve gönlünde olması gereken bir ibadet. Prof. Dr. Davut Aydüz, her Müslüman'ın her gün devamlı okuyacağı duaları olması gerektiğini söylüyor.
Evdençıkarken, yatmadan önce nasıl dua etmeli?
Pazartesi, 06.12.2010, 10:00pm
Evdençıkarken "Bismillahi, tevekkeltü alallahi, la havle ve la kuvvete illa billah" diyen tehlikelerden korunur ve şeytan ondan uzaklaşır. [Tirmizi]
Gonca'dan herkese kumbaralı masa takvimi hediye
Pazartesi, 06.12.2010, 10:00pm
Çocuk ve kültür dergisi Gonca'nın aralık sayısında tüm okurlara 2011 yılı kumbaralı masa takvimi hediye ediliyor. Aylık yayınlanan Gonca dergisi çocuklara hem okumayı sevdirmeyi, hem de güzel davranışları öğretmeyi amaçlıyor.
Kronik yorgunluk dinlenmekle geçmiyor
Pazar, 05.12.2010, 10:00pm
Dinlenmeyle yorgunluğunuz geçmiyor, sabahları uyanmakta zorlanma, sebepsiz ağrılar, halsizlik, bitkinlik ve işte verimsizlik gibi sorunlar yaşıyorsanız kronik yorgunluk sendromu olabilirsiniz.
'Aile okuluyla daha sağlıklı iletişim kurmayı öğrendik'
Cumartesi, 04.12.2010, 10:00pm
Diyanetİşleri Başkanlığı'nın aile irşat bürolarına birçok sosyal mesele aktarılıyor. Beykoz Müftülüğü sorulara daha sağlıklı cevaplar verebilmek için uzmanların katıldığı bir 'aile okulu' düzenledi. 80 kişinin katıldığı seminerlerde önemli mesafeler de alındı. Seminere katılanlar, 'Aile hayatımız düzene girdi, daha sağlıklı iletişim kurabiliyoruz artık.' diyor.
Faydalı zannettiğiniz bitkiler ölüme sebep olabilir
Cumartesi, 04.12.2010, 10:00pm
HacettepeÜniversitesi Onkoloji Enstitüsü Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik, antioksidan ve vitaminlerin kanser tedavisini olumsuz etkilediğini söyledi.
Sarsılan aile kurumu için çözüm aranıyor
Carsamba, 24.11.2010, 10:00pm
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, bozulan aile kurumuna çözüm aramak için harekete geçti. Vakfın organize ettiği uluslararası konferansta 48 ülkeden 600'ü aşkın akademisyen, din, gelenek ve modernite bağlamında aile kurumunun problemlerini tartışacak.
Sigarayı bırakma hattı Alo 171'i 2 ayda 200 bin kişi aradı
Carsamba, 24.11.2010, 10:00pm
Geçtiğimiz eylül ayının son haftası faaliyete geçen Sağlık Bakanlığı'nın sigara bırakma hattı 'Alo 171'i iki ayda 200 bin kişi aradı.
Sirke, birçok hastalığa şifa kaynağı oluyor
Sali, 23.11.2010, 10:00pm
Sağlıklı yaşam kitapları yazan Fransız araştırmacı Doktor Marie-France Muller, sirkenin birçok faydası olduğunu söyledi. Muller, sirkenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, insan sağlığının dostu ve yardımcısı olduğunu belirtti.
Çocuklarda egzama okul başarısını düşürüyor
Pazartesi, 22.11.2010, 10:00pm
Doç. Dr. Emel Güngör, egzamanın çocukların okul başarısını olumsuz etkilediğini söyledi. Geceleri sık sık kaşınan, uykusu bölünen ve sabahları yorgun kalkan çocuklar, dersleri de iyi dinleyemiyor. Çocukların tedavisinin yanısıra bazı önlemler alarak çocuğun hayatını kolaylaştırabilirsiniz.
Tatil dönüşü sendromu normal karşılanmalı
Pazartesi, 22.11.2010, 10:00pm
Kurban Bayramı'nda uzun bir tatil yapanlar iş hayatına dün döndü. İş hayatının stres ve sorumluluklarından uzaklaşmak için tatile çıkanlar iş hayatına döndüklerinde bıkkınlık, adaptasyon sorunu ya da yorgunluk hissedebiliyor.
Taze balıkla yoğurt yenebilir
Pazartesi, 22.11.2010, 10:00pm
Sağlık Bakanlığı, balık ile süt ürünlerinin bir arada tüketiminin zehirlenmeye neden olacağına dair yanlış bir kanı bulunduğunu, oysa balık ve yoğurdun her ikisinin de taze olması durumunda bir arada tüketilebileceğini duyurdu.
Evliöğretmenin çocuk sevgisi daha fazla
Pazar, 21.11.2010, 10:00pm
Ankara ve Hacettepeüniversiteleri, öğretmenlerin öğrencileri sevme düzeylerini irdeleyen ilginç bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre evli öğretmenler, sevgi düzeyi en yüksek çıkan grup oldu.
Oyuncakları temiz tutun
Pazar, 21.11.2010, 10:00pm
Aldığınız oyuncakların etiketlerini inceleyin. Oyuncak saklanan kapların kapakları çocuklara zarar verecek ağırlıkta olmamalı. 8 yaşından küçük çocukların patlak, şişmemiş balonlarla oynamaması gerekir.
Yüksek tansiyonun farkında değiller
Pazar, 21.11.2010, 10:00pm
AkdenizÜniversitesi (AÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı araştırma görevlisi Dr. Hakan Erengin, tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin katkılarıyla Antalya'da sağlık ocaklarına başvuran 40 yaş üzeri 1.000 kişi üzerinde yüksek tansiyonun görülme sıklığına ilişkin bir araştırmayaptıklarını söyledi.
Naftalin kullanırken dikkat!
Cumartesi, 20.11.2010, 10:00pm
Naftalin, güve ve böcekle değil, sağlığımızla mücadele ediyor. Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fethi Doğan, naftalinin aşırı solunması halinde akciğer ve gırtlak kanserine yol açtığını söyledi. Evlerde en çok rastlanan zehirlenmelerin başında naftalin zehirlenmesi geliyor. Özellikle küçük çocuklar naftalini şeker zannedebiliyor. Naftalin yerine alternatif ürünleri tercih edebilirsiniz.
Mucitler Atölyesi'nde çocuklar bilimle tanışıyor
Cumartesi, 20.11.2010, 10:00pm
Çocuklar yeni bir şeyler öğrenme hevesiyle koşuştururken anne babaların 'icat çıkarma' diye uyardığını görürüz.
Abartılan ara öğünler kilo aldırıyor
Cumartesi, 20.11.2010, 10:00pm
HacettepeÜniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Toplum Beslenmesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülgün Ersoy, insanın kan şekerinin dengede tutulması için günde en az üç öğün yemek yemesi gerektiğini ifade ediyor.
'Bitkiselürün' diye satılan maddeler ölüme götürüyor
Cumartesi, 20.11.2010, 10:00pm
Uyuşturucu tacirleri esrar, eroin, kokain gibi geleneksel 'zehirler' yerine henüz yasaklanmamış maddeleri piyasaya sürerek gençleri zehirliyor.
Kırıcı söz, insandan huzur ve mutluluğu alıp götürüyor
Cuma, 19.11.2010, 10:00pm
Gün içinde, insanlar bilerek ya da bilmeyerek birbirine kırıcı sözler sarf edebiliyor. Oluşan bu duygusal şiddet ortamı, bireylerin aile, iş ve okul hayatını altüst ediyor.
Uzun süre kullanılan burun damlaları bağımlılık yapıyor
Cuma, 19.11.2010, 10:00pm
Memorial Etiler Tıp Merkezi KBB bölümünden Op. Dr. Atilla Şengör, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığının, burun tıkanıklığından rahatsız olduğu için sprey kullanmaya başlayan hastalardan bazılarının başına gelen ve uzun vadede farklı sorunlara da yol açabilecek bir durum olduğunusöyledi.
İsim koyarken kendinizi değil, çocuğunuzu düşünün
Carsamba, 17.11.2010, 10:00pm
Bir zamanlarçocuklara dede ve ninelerinin isimleri verilirken, bu gelenek artık yok olmaya başladı. Ebeveynler yaygın isimler koymak yerine son zamanlarda çocuklarına farklı, eşi ve benzeri olmayan isimler verme telaşında.
Hastanede geçen günleri unutmadı şimdi kurbanını hastalara dağıtıyor
Carsamba, 17.11.2010, 10:00pm
Kurban Bayramı denilince herkesin aklına paylaşmak, başkalarının hakkını gözetmek gelir. Bu bayramda akrabalık ve komşuluk ilişkileri de paylaşılanlarla pekişiyor.
Ulviye teyze, mahallede kurban kesemeyenlerin listesini yapıyor
Sali, 16.11.2010, 10:00pm
Bir bayrama daha ulaşmanın sevincini yaşayan insanlar bayram namazını kılmanın huzuruyla evlerine dönüyor. Hanımlar bayramlaşmak için eşlerini ve çocuklarını bekliyor. Bayramlaşmanın ardından tatlı bir telaş başlıyor.
Kaymakam 100 yetimin hayalini gerçekleştirdi
Sali, 16.11.2010, 10:00pm
Manisa'nın Gördes ilçesindeki 100 yetim çocuğun bayram dilekleri, kaymakamlık ve hayırseverler aracılığıyla gerçeğe dönüştü.
Çocuğu tavırlarınızla anaokuluna alıştırın
Pazartesi, 13.09.2010, 09:00pm
Çocukların anaokuluna başlama sürecinde bazı sıkıntıları göğüslemeniz gerekir. Çocuğunuz ilk defa evinden ve annesinden ayrılacaktır. Bazı çocuklar anaokuluna kolayca uyum sağlarken, bazıları zorlanır. Bunun için onları anaokuluna bırakıp hemen ayrılmayın. Onunla birliktebiraz vakit geçirin ve güven telkin edin.
Kalbindeki boruyla 1,5 yıl yaşadı
Pazartesi, 13.09.2010, 09:00pm
Şengül Değer kanser tedavisi görürken boyun ana damarından vücuduna ilaç verilmesine yardım eden 12 cm'lik boru içeriye kaçtı.
Teknoloji,öğretmenlerin cebine girdi
Pazartesi, 13.09.2010, 09:00pm
Coşku Yayınları tarafından hazırlanan 1. sınıf ilk okuma yazma seti yenilendi ve teknolojiye uyum sağlayarak cebe girdi. Öğretmenlerin ihtiyacını tümüyle karşılayacak şekilde yayınlanan set, flash bellek ile birlikte veriliyor.
Ev taşırken sağlığınızdan olmayın
Pazar, 12.09.2010, 09:00pm
Ev değiştirme, yorucu olduğu kadar dikkat edilmez ise sağlık açısından da risk taşıyabiliyor.
Batı Nil Virüsü'nden korunmak için ne yapmalı?
Cumartesi, 11.09.2010, 09:00pm
Komşularımız Yunanistan, Bulgaristan, Irak'ta görülen Batı Nil virüsü, Türkiye'nin de gündemine oturdu. Prof. Dr. Salih Türkoğlu, sivrisineklerle bulaşan hastalığın çoğu zaman hafif belirtilerle atlatıldığını söyledi. Hastalıktan korunmak için sivrisineklerle mücadele edilmeli.
Teknoloji bağımlılığı sağlığımızı etkiliyor
Cumartesi, 11.09.2010, 09:00pm
Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Klinikleri Şefi Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, teknoloji ürünlerine bağımlılık nedeniyle gelen vaka sayısında son 3 yılda ciddi bir artış yaşandığını belirterek, "Özellikle gençlerde teknoloji bağımlılığının yaygın olmasının Türkiye için çok ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum.'' dedi.
Anasınıfı ve 1. sınıflar salı günü ders başı yapıyor
Cumartesi, 11.09.2010, 09:00pm
İlköğretim okulları ile anasınıflarına yeni kayıt yaptıracak öğrenciler, 14 Eylül Salı günü okulla tanışacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın minik öğrencilerin okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla birkaç yıl önce uygulamaya koyduğu "uyum programı'' bu yıl referandumun ertesinde başlayacak.
Bir sabah ezanı dinledi, hayatı değişti
Cuma, 10.09.2010, 09:00pm
Hani 'bir kitap okudum hayatım değişti' denir ya, Üsküdarlı Şükrü Gökmen için de 'Bir ezan dinledim, hayatım değişti' sözü aynı mânâyı ifade ediyor. 30 yaşına kadar bambaşka bir âlemde yaşayan Şükrü Bey, bir sabah öyle bir ezan dinler ve öyle etkilenir ki sonunda hayat çizgisi bambaşka ama dahahuzurlu iklimlere kayıverir.
Son 10 yılda 25 bin kişi intihar etti
Cuma, 10.09.2010, 09:00pm
Türkiye Psikiyatri Derneği, Türkiye'de intihar oranlarının her geçen gün biraz daha arttığını belirterek, son 30 yılda Türkiye'de intihar edenlerin sayısının yüzde 440 artış gösterdiğini açıkladı.
Bayramlar sevindirme günleridir
Carsamba, 08.09.2010, 09:00pm
Bayramlar sevinç günleridir. Bayramı bayram yapan sevginin ve mutluluğun paylaşılmasıdır. Eş, dost, akraba ziyaretleri, çocuklara verilen harçlıklar, öpülen eller, ikram edilen tatlılar hep paylaşılan sevginin tezahürleridir. Bayramlar, tatile gitme, inzivaya çekilme günleri değildir.
Yeşili kansere, kırmızısı eklem ağrısına iyi geliyor
Pazar, 15.08.2010, 09:00pm
Yaz aylarında sofraların vazgeçilmezi olan yeşil biber, içerdiği vitamin, betakaroten ve yüksek orandaki lifli yapısıyla sağlığa büyük yarar sağlıyor.
İlk teravih bu akşam
Pazartesi, 09.08.2010, 09:00pm
Mübarek Ramazan ayının ilk teravih namazını bu akşam kılacağız. Yine bu gece evlerde sahurun bereketi yaşanacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, imam-hatiplere namaz kıldırırken tadil-i erkâna riayet edilmesini, kadınlara özel yer ayrılmasını ve çocuklara dakırıcı ve küstürücü tavır takınılmamasını istedi.
Gonca Dergisi 100. sayısında çocuk okurlarıyla buluşuyor
Pazartesi, 09.08.2010, 09:00pm
Gonca Dergisi 100. sayısıyla çocuk okurlarıyla buluşuyor. Gonca'nın bu ayki hediyesi "Oyunlar-Arama Motoru İnteraktif CD"si.
Ramazan'da internetten mukabele fırsatı
Pazartesi, 09.08.2010, 09:00pm
Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Kur'an-ı Kerim'i bir ayda hatmetmek isteyen başta çalışanlar olmak üzere birçok kişi internetten ortak hatim yapan sitelere üye oluyor.
İlkyardımda doğru bilinen yanlışlar
Pazar, 08.08.2010, 09:00pm
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Acil Yardım ve Can Kurtarma Birimi Müdürü Dr. Tuncay Bulut, bilinçsizce yapılan ilkyardımların kazalarda sakat kalma ve ölümleri artırdığını söyledi. Birçok konunun da yanlış bilindiğini ifade eden Bulut, doğru bilinen yanlışları anlattı.
Hamilelikteçok kahve içmek, bebeğin doğum kilosunu düşürüyor
Pazar, 08.08.2010, 09:00pm
Çay, kahve içmek ülkemizde pek çok kişi için büyük bir keyif; kimileri içinse vazgeçilmez bir alışkanlık.
Tüp bebek tedavisiyle ilgili bildikleriniz ne kadar doğru?
Pazar, 08.08.2010, 09:00pm
Tüp bebek tedavisinde istenilen sonuçlara ulaşmak için çiftlerin beklentilerinde gerçekçi olması gerekiyor.
Yanlış yüzme teknikleri boğulmalara sebep oluyor
Cumartesi, 07.08.2010, 09:00pm
Burç Koleji Yaz Sporları Okulu Koordinatörü Mehmet Duran, suda serinlemek ve yüzmek isteyenlere uyarılarda bulundu. Yapılan yanlışlarla gözlerde kararma, bulantı, göğüste ağrı görüleceğini söyleyen Duran, "Asla yalnız yüzmeyin, cesaret gösterisi yapmayın, tedbirinizi alın." dedi.
Sıcaklığı şehirdekiler daha fazla hissediyor
Cumartesi, 07.08.2010, 09:00pm
Yapıların depoladığı güneş enerjisini geri vermesi sonucunda oluştuğu belirtilen "ısı adacıkları'' nedeniyle büyük şehirlerde yaşayanların daha fazla sıcağa maruz kaldığı bildirildi.
Her diyet, kişiye özel olarak hazırlanmalı
Cumartesi, 07.08.2010, 09:00pm
Özel Lokman Hekim Etlik Hastanesi Diyetisyeni Nurcan Erzurumlu, bilinçsizce yapılan diyetlerin vücut ve ruh sağlığını bozabileceği uyarısında bulundu.
Bilinçsiz yaz diyetleri kronik hastalığa dönüşebilir
Pazartesi, 14.06.2010, 09:00pm
Çok hızlı zayıflayan insanlar, aynı şekilde çok hızlı kilo alıyor. Bilinçsizce yapılan diyetler, vücut dengesini bozabiliyor. Bu da kalp krizinden böbrek yetmezliğine kadar birçok hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Yapılacakdiyetler mutlaka bir uzmanın kontrolünde olmalı.
  » Et ve süt tüketmeyen çocuklar kısa boylu kalıyor
  » Sigarayı bırakan çalışanlarına 500 lira ikramiye veriyor
  » Kısırlık tedavisinde sağlık riskleri var
  » Düğün gerginliği mutluluğa gölge düşürüyor
  » Kronik hastalar aile uyum evleriyle toplumaısınacak
  » Gonca, Elif Ba hediye ediyor
  » Mezuniyet törenleri, okul dışında yapılamayacak
  » Eve sevgi ve saygı hakim olmalı
  » MEB'den 6. sınıflara yabancı dil uyarısı
  » Sünnetten önce çocuğunuzu sağlık kontrolünden geçirtin


 
  ::| Kongre Takvimi
January 2021  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]