Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...

Özelde çalışan hekimlerin artık derneği var
Pazar, 05.09.2010, 05:46pm (GMT)

Sağlık hizmetleriyle ilgili düzenlemelerle birlikte son yıllarda sayıları hızla artan, 5 bine yakın hekimin çalıştığı özel sağlık kuruluşlarında örgütlenme gündemde.

Özel hastanelerde çalışan sağlık çalışanları sektörün sorunlarına dikkat çekmek ve seslerini duyurabilmek için dernek kurdu.

 

İstanbul merkezli Özel Sektör Hekimleri Derneği (SED) Genel Başkanı Filiz Küçük derneğin kurulma amacını “Sözleşmesiz çalıştırılıyoruz, maaşlarımızı alamıyoruz. Devletin özel hastanelerde herhangi bir denetimi yok” ifadesiyle açıkladı.

 

Özel hastanelerin çoğunda hekimlerin sözleşmesiz çalıştırıldığına işaret eden Küçük, devlet dairelerinde hekimlerin çalışma koşullarının önceden belirlenebildiğini, özel sektörde ise bunun hastanenin inisiyatifine kaldığını vurguladı. Küçük şunları söyledi: “Özel bir hastane bir doktora aylık 5 bin lira maaş veriyorsa, bunu 1.500 lira olarak gösteriyor, kabul etmeyen doktorlar işten çıkartılıyor.”

 

Türk Tabipleri Birliği’nin 30 yıl öncesini takip ettiğine ve hekimlerin sorunlarını çözme ekseninde güçlerinin yetmediğine dikkat çeken Küçük, “Devlet hastaneleri tamamen özelleştirmeye çalışıyor. Hekimler ve Tabip Odaları hızla giden bu özelleştirme karşısında yetersiz kaldılar” dedi.

 

TARAF