Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...

SGK, doktorun yeni patronu haline geliyor...
Sali, 15.06.2010, 10:46am (GMT)

SGK, yıl sonuna kadar hayata geçireceği düzenlemeyle özel sektörde çalışan hekimlerle sözleşme imzalayacak; buna karşın bazı konular için kurumla da sözleşme yapılacak. Sözleşme şartlarının ağırlaştırılacağı ifade ediliyor. Sağlık kurumuna kesilen cezalardan hekimler de sorumlu tutulacak

Fatma Ergüzeloğlu/Ankara-MEDİMAGAZİN

SGK, önümüzdeki dönemde hekimlerle sözleşme yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda SGK temsilcileri ile özel sektör bir araya gelerek, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT), sözleşmeler, denetim ve ceza, faturalama gibi konuları tartıştı.

Toplantıya katılan Özel Hastaneler ve Sağlık kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, SGK’nın yeni bir sözleşme taslağı üzerinde çalıştığını bildirdi.

Sözleşme şartlarının değiştirileceğini belirten Bahat, “Taslak halinde olduğu için ifade etmem belki çok doğru olmaz fakat sözleşmede, mevcut durumdan daha olumsuz şartların olabileceği anlatıldı. Sözleşme şartları biraz daha ağırlaştırılacak muhtemelen. Asıl yenilik, doktorlarla sözleşme yapılacak olması. Bu çok önemli bir değişiklik olacak, yeni dönem için doktorlarla sözleşme yapılacak ama bazı konularda da kurumlarla sözleşme yapılacak. Bu tabi sürekli ifade edilen yolsuzlukların azalması konusunda da olumlu olur. Çünkü bir şekilde patron baskısından kurtulmuş olur doktorlar. Daha az patron baskısına maruz kalırlar. Cezalar kendilerini de ilgilendirecek hale gelirse daha yaptırımcı olabilir. Kuruma ayrı ceza, doktora ayrı ceza verilebilecek.

SGK, doktorun yeni patronu haline gelecek. Doğrusu da bu. Çünkü doktora özel kurum patronluğu yapmak zor. Çünkü hekimler serbest meslek icra ederler, maaşlı eleman değillerdir. Hastanelerle hekim arasında kar değil de kazanç paylaşımı var, kar etmeyen hastaneler de hekime para ödüyor çünkü.”

Bahat, uygulamanın sadece özel sektör çalışanları için hayata geçirileceğinin düşünüldüğünü söyledi.
medimagazin