Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Cuma, 15.11.2019, 02:07pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
Tıp Doktorları
 
112 hekimleri sorunlarını tartıştı

Carsamba, 30.12.2009, 12:47pm (GMT)

Ankara Tabip Odasında düzenlenen “112 Acil Sağlık Hizmetlerinin Sorunları” konulu forumda, 112 hekimleri yaşadıkları tecrübeleri, mesleki riskleri ve çözüm yollarını tartıştı

Ankara Tabip Odası Pratisyen Hekim Komisyonu ve Pratisyen Hekimlik Derneği Ankara Şubesi tarafından “112 Hekimleri Sorunlarını Konuşuyor” konulu forum düzenlendi. 19 Aralık 2009 günü Ankara Tabip Odası (ATO)’nda gerçekleşen forumun oturum başkanlığını ATO Pratisyen Hekim Komisyonu Başkanı Dr. Mehmet Çakmak yaptı.

ATO’da gerçekleştirilen forumun konuşmacılarından Ankara 112 hekimi Dr. E. Kurtuluş Arıkök “112 Acil Sağlık Hizmetlerinde Yaşadığımız Sorunlar Nelerdir?” konulu sunumunda, 112 hizmetinde çalışan ekiplerin yaşadığı sıkıntıları detaylı biçimde anlattı.

“Kimse 112 hekimi olmak istemiyor”
Konuşmasına 11 yıldır Ankara’da 112 hekimi olarak çalıştığını söyleyerek başlayan Arıkök, diğer hekimler dahil herkesin 112 hekimliğinin kolay olduğu görüşünü paylaştığını söyledi. Arıkök 112 hekimliğinin, 6-7 günde bir çalışılan, nöbetleri rahat geçen ve gidilen her vakada hasta nakil etmekten başka bir iş yapılmayan bir iş gibi algılandığını; ancak durum böyle olmadığından kimsenin 112 acil hizmet çalışanı olmak istemediğini dile getirdi.

Dr. E. Kurtuluş Arıkök konuşmasında, 112 hekimlerinin genel durumu, çalışma alanları ve kazançlarına da değindi. Ankara’da aktif olarak çalışan 200 civarı 112 acil hizmet hekimi bulunduğunu ve bu hekimlerin aylık kazançlarının 1300 ile 1500 lira arasında değiştiğini ifade eden Arıkök, “Tam gün yasasına göre başka bir yerde çalışmayan hekimler 1500 lira civarı döner sermaye alıyor. “Part-time” hekimler ise yaklaşık 500 lira civarında maaş alıyor, ancak bu da düşüş eğiliminde. Bu ay 300-400 lira arası gibi bir ödeme yapıldı” diye konuştu.

Trafik kazası ve şiddet mesleki risklerin en önemlisi
112 hekimlerinin çalışma şartları ve karşılaştıkları mesleki risklerden söz eden Dr. Kurtuluş Arıkök, risk oluşturan en önemli faktörün kazalar olduğunu, diğer faktörlerin de meslek hastalıkları, şiddet, malpraktis ve tükenme sendromu olarak sıralanabileceğini söyledi. Arıkök meslek kazaları arasında sıklıkla trafik kazaları olduğunu belirterek, trafik sisteminde bir düzeltme sağlanamadığından riskin ortadan kaldırılamadığını dile getirdi. Arıkök, “Sahada çalışıyor olmamız nedeniyle karşılaşacağımız diğer kaza türleri de büyük riske neden oluyor. Örneğin; deprem, afet bölgelerinde, yangın yerlerinde çalışıyoruz. Nitekim bizleri bu tarz risklere karşı koruyan pek bir önlem de yok” dedi.

Mesleki risk olarak karşılaşılan sorunlar arasında şiddet vakalarının da azımsanmayacak boyutta olduğunu anlatan Arıkök, “Hastane ve idari personel şiddeti de yaşanan diğer büyük sıkıntımız. Hastane hastayı kabul etmek istemez, çok kısa sürede hastaneye ulaştırılmış hastalarda kimi zaman her türlü müdahaleyi ambulansta yapmak gerekmeyebiliyor. Hastane personeli bu noktada eksikleri sorgulayarak psikolojik şiddete neden olabiliyor. Medya şiddetini de tabii atlamamak gerekir. Kameralar altında çalıştığınız için birtakım zorluklar yaşanıyor. Olay yerinde müdahaleye engel olabilecek biçimde yanınızda bulunan medya mensupları çoğu zaman büyük stresler yaşanmasına neden oluyor. Hata yapma korkusunu ve riskini artırıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Ateş yükselmesi için bile 112 aranıyor”
112 acil sağlık çalışanlarının enfeksiyon hastalıkları konusunda da ciddi tehlike altında olduğunu söyleyen Dr. Kurtuluş Arıkök, Özellikle son dönemlerde bazı televizyon kanallarında domuz gribi ile ilgili “Ateşiniz varsa 112 çağırın” şeklinde anonslarda bulunuluyor. Oysa ki o hastayı ambulansla taşımak ne kadar doğru, o hastayı taşıdıktan sonra ambulans nasıl dezenfekte edilir, gibi sorunlar var” diye konuştu.

Malzeme temini ve hasta müdahalesi konusundaki sorunların altını çizen Arıkök, kimi zaman hastaya müdahale edebilecek malzemelerinin olmadığını anlattı. Arıkök protokol eksiklikleri konusuna da değinerek, “Hangi vakaya ne tür donanıma sahip ambulans gönderileceğine dair sabit kurallar yok. Sizin hangi hastaya ne tür müdahalelerde bulunacağınıza yönelik de net protokoller yok. Örneğin; hastanede 10-12 kişiyle ancak yapılabilen müdahaleleri ambulansta bulunan sadece iki kişinin yapması beklenebiliyor. Bu ne kadar mümkün olabilir?” dedi.

“Performans sistemi daha düzenli olmalı”
Performans ödemelerinin 112 acil sağlık hizmetinde en tartışmalı konulardan biri olduğunu belirten Arıkök, “Karşılaştığımız kazalar ve hastalıklar nedeniyle işimizden uzak kaldığımızda ya da izin kullandığımızda yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri de döner sermaye ya da maaş kesintileri oluyor. Performans meselesi 112 hekimleri için de tartışılmalı. Çünkü günde 10-15 vakaya bakan istasyonla ayda bir vakaya bakan istasyonlar arasında özendirici bir fark olması gerekiyor. Yıllık izinler diğer bir sıkıntı. Çünkü kullanılan her izin için maaş ve döner sermaye kesintileri oluyor. diğer bir sıkıntısı ise kullanılan her izin, arkadaşlarımızın üzerindeki yükün daha da artmasıyla sonuçlanıyor. Üstelik böyle durumlarda fazla çalışan ve daha uzun çalışan arkadaşlarımız için de herhangi bir fark ödenmiyor” diye konuştu.

Mesleki iyileştirme için beklentiler sıralandı
Dr. Kurtuluş Arıkök, konuşmasının sonunda mesleki iyileştirme konusunda 112 acil sağlık hizmetleri olarak beklentilerini sıraladı. Arıkök konuyla ilgili şunları söyledi:
“112 hekimlerine yıpranma tazminatı sağlanmalı. Örneğin; bu polisler için var. Jop taşıma, silah taşıma nedeniyle bu tarz ödemeler alabiliyorlar. Aynı durum bizler için de geçerli. Teçhizatımız çok ağır. Zor koşullarda çalışıyoruz.” 112 hekimleri olarak başımıza gelen kazalar nedeniyle o anı ya da sonrasını kapsayacak bir sigorta sistemi geliştirilebilmeli. Kaynak sorunumuz var. Örneğin; şimdi aile hekimliği de geliyor. Bu durumda kişi neden 12 hekimi olarak kalmak istesin ki? Ücretlerin yükselmesi ve performans kriterlerinin belirlenerek çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor. Yıllık izin ve rapor sorunlarının da çözülmesi gerekiyor.”

Forumda Tekirdağ Pratisyen Hekimlik Derneği Genel Sekreteri Dr. Hamit Işıkalp “112 Acil Sağlık Hizmetleri Nasıl Olmalıdır, Türkiye’de Durum Nedir?” isimli bir sunum yaparken, Pratisyen Hekimlik Derneği Ankara Şube Başkanı Dr. Figen Şahpaz ise “Sağlıkta Dönüşüm Programı 112 Hekimlerine Ne Getirdi, Bizi Daha Neler Bekliyor?” konulu sunum yaptı. Adana, 112 hekimi Dr. Hisar Altınol’un “Aile Hekimliği Pilot İli Olan Adana’da 112 Hekimleri Neler Yaşadı?” konulu sunumunu ise ATO Pratisyen Hekim Komisyonu Başkanı Dr. Mehmet Çakmak katılımcılarla paylaştı.

medimagazin


Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Yeni tıp fakültelerinin sorunları (30.12.2009)
2009-TUS Sonbahar Dönemi: Sorular ve Yanıtlar (25.09.2009)
“Acilde pratisyenler haksızlığa uğruyor” (01.09.2009)
2009-TUS Sonbahar Dönemi Başvuru Bilgileri (08.08.2009)
1-2-3 Tıp! (27.07.2009)
Hekimlere eşdeğer ilacı engellemeyin genelgesi (19.06.2009)
Bakan Akdağ hekim maaşlarının ne kadar olacağını açıkladı (19.06.2009)
Sağlıkta 'pasif hekim' dönemi (01.06.2009)
2009 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) İlkbahar Dönemi Tercih İşlemleri (13.05.2009)
2009 Nisan TUS sonuçları açıklandı (27.04.2009) 
  ::| Kongre Takvimi
November 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 
  manset haberler::| SICAK HABER
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor
Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak
Aile hekimlerinin maaşı ne kadar?
Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
Hekimlere muayenehane denetimi bilgisi
Özelde çalışan hekimlerin artık derneği var
Tam gün yasasının amacı
SGK, doktorun yeni patronu haline geliyor...
Uzmanlık eğitimine Danıştay rötuşu
TAM GÜN YASASINA BU HALİYLE KARŞIYIZ

Hekim Haber .com 2007
[UST]