Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Cuma, 27.05.2022, 03:49pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
HABER SAĞLIK
 
Hekimler doluluk oranına göre atanacak

Cuma, 25.09.2009, 11:28am (GMT)

Sağlık Bakanlığı, Atama ve Nakil Yönetmeliği’nde yapmayı planladığı değişiklikle, eş durumu atamalarını artık kıdemliliği değil, doluluk oranını baz alarak yapacak


Sağlık Bakanlığı, eş durumuna ilişkin atamaları artık kıdemlilik esasına göre değil, eşlerin yerleşim yerindeki branşların doluluk oranına göre yapacak. Mazeret atamaları da yılda 2 kez yapılacak. Ocak ve Temmuz dönemlerinde münhal kadrolar ilan edilecek ve eş durumu-sağlık mazereti sonlanan kişiler kura ve tercih yoluyla atanacak.

Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Güven Bektemür, atama-nakil, geçici görevlendirme, mecburi hizmet ve tam gün yasa tasarısının getirileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Eş durumu tayinlerinde aile birliğinin sağlanmasından yana olduklarını vurgulayan Bektemür, şunları kaydetti:

“İki farklı ilde çalışan eşlerden unvanları eşit olmak kaydıyla (uzman-uzman, pratisyen-pratisyen); mevcut uygulamada kıdemli personelden başlayarak, kıdemsizi kıdemlinin yanına getirmeye çalışıyoruz. Kıdemli eşin çalıştığı il kıdemsiz eş için doluluk oranı yüksek bir il ise bu kez kıdemsiz olanın bulunduğu ilde kıdemli olan eşin branşına bakıyoruz. Yapmayı düşündüğümüz yeni değişikliklerle hekim meslektaşlarımız unvanların eşit olması durumunda kıdeme öncelikle bakmadan bulundukları ilde branşlarında hekim ihtiyacımız varsa taleplerine göre çalıştıkları illerden birini tercih edebilecekler. Bu değişiklik bize şu kolaylığı da getiriyor. Mevcut uygulamada devlet hizmet yükümlüsü yeni ihtisasını almış bir uzmanı veya pratisyen hekimi biz önce belirlenen münhal bir kadroya kura ve tercihleri doğrultusunda atıyor, daha sonra eşleri bir araya getirmeye çalışıyorduk. Yeni uygulamada devlet hizmet yükümlüsü pratisyen veya uzman hekim eşinin çalıştığı yer atayacağımız kişi için C veya D doluluğunda bir il ise biz onu direkt olarak tercihleri doğrultusunda müsait bir kadroya atamasını yapacağız. Böylece atanacak kişi birden fazla il değiştirmek zorunda kalmamış olacak.”

Hekim altyapı hazırlıyor
Bazı branşlar için mecburi hizmet bölgesinde çalışmanın güçlüklerine de işaret eden Bektemür, kapsam dışı branş olarak anılan branşlarda atama yapılan il hastanesinde donanım sıkıntısı yaşanabileceğini söyledi. “Mesela, radyasyon uzmanları için radyoterapi imkânı her ilde bulunamayabilir.” diye konuşan Bektemür şöyle konuştu:
“Belli branşlarda Türkiye’deki uzman sayımız 200’ün altındadır. Bunları biz kapsam dışı branş olarak değerlendiriyoruz. İhtiyaç duyduğumuz bu branşların planlamalarını ülkemizi 28 sağlık bölgesine ayırarak yapıyoruz. Burada Bakanlık olarak temel hedefimiz, her sağlık bölgesinin kendi içinde tüm tanı ve tedavi imkânlarını barındırabilmesi. Basına yansıyan bazı haberlerde bazı branşlar için hastanenin donanımı olmadan uzman hekim ataması yapılmış haberlerine rastlıyoruz. Bizim bu tür atamalarda bir amacımız da o uzmanın oraya giderek kendi branşı için gerekli altyapıyı ve donanımı hastane idarecileriyle birlikte oluşturması gayesidir. Dolayısıyla bu tür atamalarda yadsınacak bir durum söz konusu değildir.”

Mecburi hizmete devam
Bektemür, mecburi hizmetin kaldırılması konusunun Bakanlık gündeminde olmadığını vurguladı. Geçici görevlendirmelerin de zorunluluktan yapıldığına dikkat çeken Bektemür, Atama Nakil Yönetmeliğimize göre “2 ayın üzerinde görevlendirme yapmamaktayız; küçük çocuğu olan bayan hekimlere ve sağlık sorunu olan meslektaşlarımıza geçici görevlendirme vermemeye çalışıyoruz; görevlendirmeyi en yakın ilden yapmaya çalışıyoruz. Görevlendirmeyi hekim ihtiyacını karşılamak için zorunluluktan yapıyoruz.” diye konuştu.

Tam gün yasa tasarısıyla kamuya dönüş mümkün
Tam gün yasa tasarısıyla birlikte istifa etmiş hekimlerin bir kereye mahsus kamuya dönebileceğini anımsatan Bektemür, bu uygulamanın kamu adına sevindirici olduğunu kaydetti. Bektemür, hekimlerin ne kadarının kamuya geçeceğine ilişkin yapılmış bir çalışmanın olmadığını belirterek şunları söyledi:
“İstifa eden hekim arkadaşların bir kısmı özel sektörden umduklarını elde edemediler. Tam günle birlikte hekimlerin istifa ettiği yerlere dönme imkânı olacak. Kamudan özele geçecek hekimler de vardır, özelden kamuya geçecek hekimler de olacak; bunların dengeleneceğini düşünüyorum. Türkiye, hekim açığı olan bir ülke. Bu nedenle hekimlerin kamudan özele veya özelden kamuya geçmesi hekim açığını kapatmıyor. Uzman hekimlerin tam gün çalışma oranı zaten %79. Yaklaşık %21’lik kısmın da en fazla %10’unun kamudan ayrılacağını düşünüyoruz. Önceden emekli olmuş veya istifa etmiş hekimlerin de bir o kadar geri dönüş yapacağını ve dengeleneceğini düşünüyoruz. Herhangi bir kayıp veya artış olmayacak.”

Bektemür, Medimagazin okurlarının sorularını da şöyle yanıtladı:

1- Uzman hekim olarak mecburi hizmet kurasına katılıp 2 ay çalıştıktan sonra askere gittim. Askerliğim sırasında evlendim. Eşim tıp fakültesinde asistan ve bitirmesine 2 yıl var. Askerliğim 2 hafta sonra bitecek. Askerlikten sonraki bir aylık meyil müddetimde mecburi hizmet görev yerime geri dönüp başlangıç yapmadan eş durumu kurasına başvurabilir miyim yoksa illa ki görev yerime başlangıcımı yapmam gerekiyor mu?

Elektronik olarak başvuruda engel bulunmamaktadır. Ancak kişinin eş durumundan atamasının yapılabilmesi için görevde olması şarttır.

2– Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak mecburi hizmet atamam yapıldı. Eşim üniversite hastanesinde kadrolu hemşire olarak çalışıyor. Eşimin atandığım yere tayin durumu nasıl olur?
Hemşirenin çalıştığı yere uzman hekimin atamasını yapamayız. Genel yönetmeliğe göre hemşire uzmana tabidir. Kişi devlet hizmet yükümlülüğünü tamamladıktan sonra dönem tayinine girebilir.

3- Eşimle ben bir üniversite hastanesinde asistan doktor olarak çalışıyoruz. Eşimle benim aramda tam 6 ay fark var, eşim 6 ay önce bitirecek. Buna ilişkin 3 sorum var.
Eş durumu atamalarında asistanlığa başlama tarihlerine mi bakılıyor, yoksa iki eş arasındaki bitirmeye ne kadar kaldığına mı bakılıyor?
Ayrıca ben çeşitli sağlık problemleri nedeniyle 1 ay kadar rapor kullandım ve ameliyat olacağım ve 2-3 ay daha rapor alacağım, bu süreler eş durumu atamamızı nasıl etkiler?
Eşim benden dolayı şu an bulunduğumuz yere atandı diyelim, ben asistanlığımı bitirdiğimde eşim şu an bulunduğu yerde kalabiliyor mu, yoksa ikimizi de atıyorlar ve Bakanlık bunun takibini nasıl yapıyor?

Eşi asistan olanların eş durumu atamalarında Tıpta Uzmanlık Yönetmeliği’ne göre, kalan ihtisas sürelerine bakılıyor. Raporlu geçen süreler ihtisasa ekleniyor. Asistanlık süresi sona erdiğinde, eş de orada kalamaz. Tekrar devlet hizmet yükümlülüğü kurasına katılmak gerekiyor. Bakanlık, takibi çekirdek kaynak yönetim sistemi (ÇKYS) üzerinden ve il müdürlüğü aracılığıyla yapıyor.

4- Üniversite hastanesinde asistanım. Eşim yeni mezun oldu ve ilk kez TUS’a girecek. Eş kurasına başvursak ve eşimin tayini benim bulunduğum ile çıksa ve bu arada eşim TUS’ta başka bir şehirdeki asistanlığı kazanırsa ve orada göreve başlarsa ben uzman olunca tayin için tekrar eş kurasına başvurup uzman olarak mecburi hizmetimi eşimin yanında yapabilir miyim?
Eşiniz asistan olduğu için, asistanlık süresinin bitimine 6 aydan fazla süre varsa eş durumundan atama yapılabilir.

5- Dahiliye uzmanı olarak mecburi hizmete dahil değilim. Yan dal uzmanlık sonrası mecburi hizmetim olup ancak özel sebeplerden bir süre mecburi hizmete gitmem mümkün değil. Yan dal uzmanlığımda müstafi olup dahiliye uzmanı olarak özel merkezde çalışabilir miyim? Yan dal mecburi hizmetimi daha sonra süresi cezalı olarak yapabilir miyim?
Bu konuda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var. Belki kişi yan dal uzmanı olarak mesleğini icra edemez ama dahiliye uzmanı olarak icra edebilmesi lazım. Mecburi Hizmet Kanunu’na göre, devlet hizmet yükümlülüğünü yapmayan kişiler meslek icrasında bulunamazlar. Kişi ister branş uzmanlığı, isterse yan dal uzmanlığı yapsın mecburi hizmetini yapmadığı müddetçe mesleğini icra edemiyor. Ama bunu farklı yorumlayarak yeni bir mevzuat düzenlemesi yapılması gerekiyor.

6- Ben mecburi hizmet yükümlüsü bir uzman doktorum. Mecburi hizmet süremin bitmesine 3 ay var. Mecburi hizmet sürem dolmadan Atama ve Nakil Yönetmeliği’nin 26. maddesine istinaden alt hizmet bölgesinde/veya grubunda bulunan bir ile atanabilir miyim? Bu maddede mecburi hizmetin bu atamayı kısıtladığı ile ilgili bir şey yazmamaktadır. Eğer atanabiliyorsam nasıl ve nereye başvurmalıyım?
Devlet hizmet yükümlülüğü süresini tamamlamayan kişiler 26. maddeye göre tayin olamaz. Kısıtlama yönetmelikte değil, 5371 sayılı Kanun’da var.
medimagazin

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Sözleşmelilere tayin ve nakil müjdesi (11.09.2009)
Geçici görevlendirmede keyfiyete son (08.08.2009)
Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği kimleri nasıl etkileyecek? (08.08.2009)
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acilinde Silahlı Çatışma (29.07.2009)
Devlet Hastanesi'nin kadın doğum ve çocuk servislerinin kapatılmasına tepki (19.06.2009)
Başkanın yaptığını etik bulmayan doktor, istifa etti (01.06.2009)
İstifayla özele geçiş engelleniyor (21.05.2009)
Sağlık personeli yemek ücretlerini geri alacak (13.05.2009)
'Tam gün' çıkarsa hekimler kamuyu tercih edecek (13.05.2009)
Döner Sermaye Yönetmeliği değişti (06.05.2009) 
  ::| Kongre Takvimi
May 2022  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler
Tam Gün işyeri hekimlerini nasıl etkileyecek?
Aile hekimi evlere girecek!
SGK uyardı...
Hekimler doluluk oranına göre atanacak
Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği kimleri nasıl etkileyecek?
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acilinde Silahlı Çatışma
İstifayla özele geçiş engelleniyor
'Tam gün' çıkarsa hekimler kamuyu tercih edecek
Döner Sermaye Yönetmeliği değişti

Hekim Haber .com 2007
[UST]