Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 21.03.2019, 06:47am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
SAĞLIK BAKANLIĞI » Haberler ve Duyurular
 
“Muayenehanelerin yerini özel sektör alamayacak”

Pazar, 25.11.2007, 11:25pm (GMT)

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, özel sektörün aldığı fark ücretlerine değinerek, “Bu kadar emekten sonra bu muayenehanelerin yerini özel sektör kuruluşlarının almasına müsaade etmeyeceğiz” dedi


Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, “Özel sağlık kuruluşu, tıp veya dal merkezinin vatandaşlarımızdan fark alarak, bu farkın önemli bir bölümünü hekim ya da uzman arkadaşları astronomik ücretler ödemek vaadiyle transfer ederek sürdürmeye çalıştıkları bugünkü uygulamalara kesinlikle bu şekilde devam etmemiz mümkün değildir” dedi.

Akdağ, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezi (ENDOOTEM) ve Nükleer Tıp Tanı ve Tedavi Merkezi ile 75. Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin Balgat'taki ek binasının açılış törenlerine katıldı.

Akdağ, ENDOOTEM ve Nükleer Tıp Tanı ve Tedavi Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, yıllar önce endokrinolojinin uzmanlık alanına giren hastaların gerekli hizmeti almaktan mahrum olduklarını belirtti. Artık hangi sosyal güvenlik kurumuna bağlı olursa olsun her hastanın sevk almadan böyle merkezlerden hizmet alabildiğini kaydeden Akdağ, bu tür gelişmelerden Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın hazırlayıcıları ve uygulayıcıları olarak mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bundan sonraki süreçte daha iyi gelişmelere tanık olunacağını belirten Akdağ, “Aslında bu merkezin hizmet vermeye başlaması, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın öngördüğü zihniyet değişiminin ürünüdür. Programın başarısının temelinde bu yatıyor. İlk önce sağlık hizmetlerinin nasıl verilmesi gerektiği konusundaki zihniyeti değiştirmeye yöneldik” dedi.

Türkiye'de bir vatandaşın yıllık sağlık kurumuna başvuru sayısını 3'ten 5'e çıkardıklarını, ancak bunun Avrupa ülkelerinde 8-8.5 civarında olduğunu anlatan Akdağ, “Demek ki, Türkiye'de de bunu 5,6 veya 7'ye çıkarmamız gerekiyor. Bunun için de kaynaklarımızı seferber edip insan kaynaklarımızı geliştireceğiz, yeni binalar hizmete açacağız” diye konuştu.

“Hekim havuzundaki kaynak yetersiz”
Ülkedeki sağlık personeli sayısının yetersizliğine de değinen Akdağ, 250 civarında endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı bulunduğunu, bin uzman daha yetiştirilse bile ihtiyacın karşılanamayacağını belirtti. Akdağ, “Yani hekim havuzumuzdaki kaynak yetersiz. Bu konudaki tartışmaları başka yöne götürmek isteyenler ülkenin geleceğine büyük haksızlık yapıyor” dedi. Akdağ, gelecek yıllarda hekim sayısının artması hususunda üzerine görev düşen herkesin, özellikle de YÖK'ün mutlaka bu sorumluluğunu yerine getirmesi gereğine işaret etti.

Özel hastanelerin aldığı farklar
Akdağ, konuşmasında özel hastanelerin vatandaşlardan aldığı farklara da değindi. Vatandaşların özel hastanelerden hizmet almasının yolunu kendilerinin açtığını hatırlatan Akdağ, tıp ve dal merkezlerinin yetkililerinin Sosyal Güvenlik Kurumunun kendilerinden de hizmet alması için yaptıkları girişimler sonucu bu uygulamayı da getirdiklerini anlattı. Bu girişimler sırasında söz konusu yetkililerin, vatandaşlardan fark ücreti almadan hizmet sözü verdiklerini belirten Akdağ, şunları söyledi:
“Ama gelin görün ki, bunların önemli bir bölümü fark ücreti almaya başladılar. Burada çok açıkça ifade ediyorum: Böyle bir uygulamanın devamını hükümet olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Sayın Başbakan ile de bu konuyu görüştük. Vatandaşlar gidip ceplerinden para ödesin diye bu yolu açmadık. Bu sektörde hizmet veren meslektaşlarımız bunu çok iyi bilmeliler. Özel sağlık kuruluşu, tıp veya dal merkezinin vatandaşlarımızdan fark alarak, bu farkın önemli bir bölümünü hekim ya da uzman arkadaşları astronomik ücretler ödemek vaadiyle onları transfer ederek sürdürmeye çalıştıkları bugünkü uygulamalara kesinlikle bu şekilde devam etmemiz mümkün değildir.”

Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın ana amacının, vatandaşların sağlık hizmetine kolay ve eşit bir biçimde ulaşması ve bunları devletin sigortasının verdiği imkanlar çerçevesinde alması olduğuna dikkati çeken Akdağ, “Cebinden para çıkarıp özel sağlık kuruluşlarına kolayca verecek insan sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır” diye konuştu.

“Muayenehanelerin yerini özel sektör alamayacak”
Bakan Akdağ, şunları söyledi:
“Göreve geldiğimizde, kamuda çalışan uzman hekimlerimizin sadece yüzde 11'i tam gün çalışıyordu, geride kalanların ise muayenehaneleri vardı. Bu muayenehanelere gitmeden de, önemli bir hastalığınız ve ameliyatınız için hizmet almanız neredeyse mümkün değildi. Ancak uyguladığımız yeni ücretlendirme ve performansa dayalı oluşturulan yeni politikayla, kamuda çalışan uzman hekimlerimizin yüzde 64'ü özel muayenehanesini gönüllü kapatmış durumdadır. Geride kalanlar için de, tam gün yasasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.”

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Metin Doğan da Türkiye'de bir ilk olan merkezde şimdilik 200-300 hastaya hizmet verdiklerini ama bu sayısının daha da artmasının beklendiğini belirterek, başvuran hastaların tüm işlemlerinin aynı gün içinde bittiğini söyledi. Akdağ, açılışın ardından merkezi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Ağız ve diş sağlığı hizmetleri
Sağlık Bakanı Akdağ, daha sonra 75. Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin Balgat'taki ek hizmet binasının da açılışını yaptı.

Akdağ, burada yaptığı konuşmada ise, 38 ünite ile hizmet verecek Kurumda hastaların tedavi yaptıracakları diş hekimlerini seçebileceklerini söyledi.
Dolgu ve kanal tedavisi sayısının kendi dönemlerinde 8 katına çıktığını kaydeden Akdağ, bu alanda daha birçok yeni hizmet vereceklerini bildirdi.
Akdağ, burada da birimleri gezerek sağlık personeli ve hastalardan bilgi aldı.

Özel sektörle de çalışıyoruz
Akdağ, özel sağlık kurumlarının hastalardan aldığı farkla ilgili bir soru üzerine de tıp ve dal merkezlerinin kamunun kendilerinden hizmet alması yönünde talepleri olduğunu, Haziran ayından itibaren de buralardan hizmet alınmaya başlandığını yineledi.

Ancak hastalardan fark alınmayacağının söylenmesine rağmen, bazı özel sağlık kurumlarının fark ücreti aldıklarını ifade eden Akdağ, buna paralel olarak bazı hekimlerin de astronomik ücretlerle buralarda istihdam edildiğini belirtti.

Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dolayısıyla sayın Başbakanımızın bize talimatı var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ile birlikte bu konuyu çalışıyoruz. Önümüzdeki süreç içinde özel hastaneler, dal merkezleri, tıp merkezleri de belli bir sistem içinde yine onların maliyetlerini hoş görecek, maliyetlerini de dikkate alacak bir sosyal güvenlik yaklaşımı anlayışıyla bu hizmeti sunmaya başlayacaklar. Yani vatandaşlardan fark alarak, bu farklardan oluşturulan finansmanla da kamuda çalışan doktorları özel sektöre transfer edecek yüksek meblağlar ödeyerek bu sistemin yürütülmesine razı değiliz.”

Konuyu özel sektör ile de çalıştıklarını kaydeden Akdağ, “Tarih nedir?” sorusu üzerine ise “Sosyal güvenlik ile ilgili bir yasa var biliyorsunuz zaten. Taslağı çalışılırken de bunları tartıştık. 2008 içinde bu uygulamalarımıza söylediğim doğrultuda devam etmiş olacağız” dedi.

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
2008 için öngörülen bütçe yüzde 4,85 (25.11.2007) 
  ::| Kongre Takvimi
March 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
  manset haberler::| SICAK HABER
SUT ta değişiklik yapıldı...
Bakanlık'tan 4/B'lilerin askerlik sonrası dönüş açıklaması
Mümessilleri mesai saatleri içinde kabul edenlere yasal işlem yapılacak
Bakanlık 33 kişiyi yurtdışına gönderiyor, müracaatta son gün 9 Nisan
Bakanlık sahillerde çalışacak pratisyen hekim arıyor!
Eş durumu atama kuraları 16 Ocakta yapılacak
Klinik şef ve şef yardımcıları sınav yönetmeliği yayınlandı
Eş durumu ve sağlık nedeniyle yapılan mazeret atamaları denetlenecek
Akdağ: Aile hekimliği uygulaması tamamen ücretsiz olacak
Bakanlıktan ameliyathane personeline ek döner

Hekim Haber .com 2007
[UST]