Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 21.03.2019, 06:53am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
SAĞLIK BAKANLIĞI » Haberler ve Duyurular
 
2008 için öngörülen bütçe yüzde 4,85

Pazar, 25.11.2007, 11:21pm (GMT)

Sağlık Bakanlığı 2008 yılı mali bütçesinde öngörülen oran yüzde 4.85 olarak benimsendi. Bakanlığın sağlık yatırımları içinde ise 51 hastane, 19 ek bina, 98 sağlık ocağı ve çok sayıda ağız-diş sağlığı merkezi yer alıyor


TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığının 2008 yılı bütçesi ele alındı ve müzakerelerin ardından kabul edildi. Sağlık Bakanlığının 2008 bütçesinde öngörülen oran yüzde 4,85 (10,8 Milyar YTL) oldu. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna Bakanlığın 2008 mali yılı bütçesini sundu. Sunumunda, performansa dayalı ek ödeme uygulaması sonucunda 15 bin 500 uzman hekimin kamuda tam zamanlı çalıştığını belirten Akdağ, “Tam gün yasası düşünüyoruz” diye konuştu. Türkiye'de hekim sayısının yetersiz olduğunu ifade eden Akdağ, doktor sayısının arttırılması gerektiğini söyledi. YÖK, meslek örgütleri ve bazı siyasilerin doktor sayısının yeterli olduğunu savunarak, öğretim üyesi sayısının artırılmasını istediklerini anlatan Akdağ, Türkiye'de öğretim üyesi sayısının yeterli olduğunu bildirdi. Sağlık Bakanı, “YÖK'ün yanlış politikaları nedeniyle hekim sayısını arttıramadık. Önümüzdeki 5 yılı yönetebilecek durumdayız ama sonraki 5-10 yılları kurtarmak için doktor sayısını artırmalıyız” diye konuştu. Akdağ, 2003-2007 yılları arasında 102 bin sağlık personeli istihdam edildiğini kaydetti.

Muayene arttı iş yükü aynı kaldı
Sunumunda birinci basamak sağlık hizmeti sunan kuruluş sayısının 2002 yılında 5 bin 55 iken 6 bin 489'a çıkarıldığını belirten Akdağ, buralarda çalışan hekim sayısının geçmiş yıllara göre azaldığını ifade etti. Bakan Akdağ, 2007 yılında muayene edilen kişi sayısının 1999 yılına göre yüzde 135 artmasına rağmen hekim başına düşen günlük muayene sayısının 70’ten 58’e düştüğünü söyledi. Buna gerekçe olarak muayene oda sayısını 6 bin 100’den 10 bine çıkardıklarını belirten Akdağ, 2,5 kat verimlilik sağladıklarını bildirdi.

Kasım 2007 itibariyle aile hekimliğine geçen illerde 838 aile sağlığı merkezi, 166 toplum sağlığı merkezi ile birlikte 6 bin 489 birinci basamak sağlık hizmeti veren kuruluş olduğunu kaydeden Akdağ, birinci basamakta 2007 yılında muayene edilen kişi sayısının 1999 yılına göre yüzde 120 artmasına karşın hekim başına düşen günlük muayene sayısında değişiklik olmadığını belirtti. 2007 yılı itibariyle 15 bin 500 hekimin 140 milyon kişiyi muayene ettiği bildirildi. Akdağ, bu yıl 4 bin 500 olan kırsal kesimlerdeki faal sağlık evlerini 2008’de 5 bin 950’ye çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Bakan sunumunda, kamu ağız ve diş sağlığı hizmetlerine de yer verdi. 2008 yılında tüm illerde ağız-diş sağlığı merkezi açmayı hedeflediklerini belirten Akdağ, merkez sayısını 100’e çıkaracaklarını bildirdi.

Aile hekimliği 2010’da yurt genelinde
Akdağ, Komisyona Sağlıkta Dönüşüm Programı ve uygulamaları hakkında bilgi verdi. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın kaynakların optimum kullanımını sağlayarak etkili, verimli ve hakkaniyetli bir sağlık sistemi oluşturmaya başladığını ifade eden Akdağ, Program’ı kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini belirtti. Bireylerin sağlık konusunda bilinçlendirilmesini amaçladıklarını anlatan Akdağ, anne-çocuk, ergen, üreme, ağız-diş sağlığı, obezitenin önlenmesi ve sağlıklı yaşam gibi konuların öncelikleri arasında bulunacağını söyledi.

Akdağ, Sağlık Bakanlığında sosyolog ve iletişimcilerle çalışma kültürünü yerleştirmeye çalıştıklarını bildirdi.

Bebek ölümlerini 2013 yılına kadar binde 15, anne ölümlerini de yüz binde 15'e düşürmeyi hedeflediklerini belirten Akdağ, üreme sağlığı konusunda verilen hizmetin artırıldığını söyledi. Akdağ, 2002 yılında 3 milyon 200 bin kişiye verilen hizmetin, 2007'de 5 milyon 330 bin kişiye ulaştığını bildirdi.

Akdağ, sağlık ocaklarından hastanelere sevk oranını düşürdüklerini kaydetti. Recep Akdağ, aşılama için 2002 yılında 22 milyon YTL olarak ayrılan kaynağın, 2007'de 156 milyon YTL olduğunu, bunun 2008'de 173 milyon YTL'ye çıkarıldığını söyledi. 2008 yılı içinde 11 ilde daha aile hekimliğine geçileceğini ifade eden Akdağ, uygulamayı 2010 yılında tüm ülkede yaygınlaştırmış olacaklarını kaydetti.

Türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu
Uyguladıkları politikalarla vatandaşın ilaca ulaşmasını kolaylaştırdıklarını, tüketilen ilaç miktarının arttığını ifade eden Akdağ, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu kuracaklarını, buna ilişkin tasarının 2008 yılında Meclise sevk edileceğini, 2009 yılında da kurumun kurulacağını söyledi. Sağlık Bakanlığı ihale bilgi sistemi ile Bakanlığa bağlı il sağlık müdürlükleri, tüm hastaneler ve hıfzısıhha bölge müdürlüklerinde ilaç, tıbbi cihaz, malzeme ve hizmet alımları ile ilgili ihale sonuçlarının görülebildiği bildirildi.

İlaç ve uluslararası hastalık sınıflandırma kodlarını uygulamaya koyduklarını belirten Akdağ, ulusal veri sözlüğü ve sağlık bilgi referans sunucusunu hayata geçirdiklerini kaydetti.

10 milyon kişi elektronik kayıtlı
Aile hekimliği bilgi sistemiyle hekimlerin verdikleri hizmetleri elektronik ortamda izlediklerini anlatan Akdağ, bu uygulamayla 10 milyon vatandaşın elektronik sağlık kaydını oluşturduklarını söyledi. Ayrıca organ nakli bekleyen vatandaşlara en uygun organı bularak en kısa sürede hizmet vermek ve kayıt dışı organ naklinin önüne geçmek için organ nakli ve doku bilgi bankasının hizmete açıldığı bildirildi. Doktor bilgi bankası ile de cumhuriyet tarihi boyunca diploma ve uzmanlıkları tescil edilen doktorlara ait diploma/ihtisas bilgilerinin kayıt altına alındığı açıklandı.

Ulusal Sağlık Bilgi Sistemi/E-Sağlık Projesi kapsamında 2008 yılı sonunda tüm hastanelerden klinik verilerin toplanacağı kaydedildi. Akdağ, çağrı merkezi kurulması ve Merkezi Hastane Randevu Sistemini 2008'de başlatacaklarını bildirdi. Bakan, Genel Sağlık Sigortası ile ilgili olarak da, çalışmaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte yürüttüklerini bildirdi.

50 ambulans daha alınacak
Bakan Akdağ, koruyucu ve temel sağlık hizmetleri arasında yer alan 112 acil hizmetleri konusunda, ambulans sayısını 1994-2002 yılları arasında ulaşılan sayının 3 buçuk katına çıkarttıklarını söyledi. 2007 yılında Türkiye’de ilk olmak üzere 34 adet kar paletli ambulansın, 6 hasta kabinli kar aracın ve 4 deniz ambulansının hizmete başladığı kaydedildi. 2008 yılında ise 478 ambulans, 30 kar paletli ambulans, 6 hasta kar aracı ve 6 deniz ambulansının daha hizmete gireceği belirtildi.

Bu yıl planlanan ancak ihale süreçleri tamamlanamadığı için hizmete girmeyen hava ambulans sisteminin 2008 yılı içinde yürürlüğe gireceğini bildiren Akdağ, 2007 yılında 2 bin 2 yüz olan ambulans sayısının 2008 yılında 2 bin 2 yüz elli olacağını ifade etti.

Mobil acil üniteler 11 ilde dağıtımda
Akdağ sunumunda, 81 ilde Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) adı altında 2 bin 4 yüz sağlık personeline özel eğitim verdiklerini söyledi. İki yılda Avrupa’nın en büyük medikal kurtarma ekibini kurduklarını belirten Akdağ, 2008 yılı için UMKE personel sayısını 3 bin 5 yüze çıkaracaklarını anlattı. Afetlerde kullanılmak üzere “Mobil Acil Sağlık Müdahale Üniteleri” oluşturduklarını belirten Bakan, satın alınan üniteleri risk analizine göre belirlenen 11 koordinatör ile dağıtmaya başladıkları bilgisini verdi. Akdağ, son 5 yılda 52 ilde 55 kanser tarama ve eğitim merkezi kurduklarını, 2008 sonuna kadar da 29 ilde bu merkezleri kuracaklarını bildirdi. Merkezlerde ödeme gücü olmayan vatandaşlara tarama hizmetlerinin (mamografi, meme muayenesi, pap smear) ücretsiz verildiği anlatıldı. 2008 yılında kolorektal kanserler için gaitada gizli kan taramasının başlatılacağı açıklandı.

Cihaz alımları yapılacak
Teşhis ve tedavi hizmetleri kapsamında yer alan MR sayısını da arttırdıklarına işaret eden Akdağ, 2007 yılında 81 tane olan MR sayısını 2008 itibariyle 110’a çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bilgisayarlı tomogrofi sayısı da 245 olarak açıklandı. 2007 yılı itibariyle 1362 olan USG sayısının 2008’de 1500’e çıkartmayı hedeflediklerini ifade etti. 2007’de 3 bin 354 olan aktif diyaliz cihaz sayısının ise 2008 itibariyle 3 bin 400 olması hedefleniyor.

Bakan ayrıca, eylül 2004’de 11 hastanede başlattıkları hekim seçme uygulamasını bugüne kadar 680 hastanede hayata geçirdiklerini ve 2008 yılı için hedeflerinin 800 hastane olduğunu bildirdi.

Hastanelerde puan dönemi
Bakan Akdağ sunumunda, Kamu Hastaneleri Birliğine de değindi. Hastanelerin özerk kuruluşlara dönmesi için gerekli kanunun hazırlandığını ifade eden Akdağ, hastanelerin kamuya ait olmaya devam edeceğini ve hizmet kalitesinin artacağını öne sürdü. Kamu hastanelerinde uluslararası akreditasyon standartları doğrultusunda kalite yönetim sistemi yapılandırma çalışmalarını başlattıklarını belirten Akdağ, bunun için JCI (Joint Commission International) ile işbirliği yaptıklarını anlattı. Kurumsal Kaliteyi Geliştirme ve Performans Değerlendirme Yönergesi’ni uygulamaya koyduklarını anlatan Akdağ, hastaneleri puanladıklarını ve her denetim sonrasında puanların yenilendiğini söyledi.

51 yeni hastane açılacak
Bakan Akdağ, 2008 yılında tamamlanacak sağlık yatırımlarını da açıkladı. Buna göre, 51 hastane, 19 ek bina 98 sağlık ocağı açılacak.

Ayrıca 2008 yılında odasında banyo ve tuvaleti bulunan 5 bin yeni hasta yatağını hizmete açacaklarını bildirdi.

Sunumunda hekim sayısının yetersiz olduğunu vurgulayan Akdağ, yeni tıp fakültelerinin açılması gerektiğini kaydetti. Bakan Akdağ, 5. ve 6. bölgelerde hekim sayısı oranını arttırdıklarını belirterek 2007 itibariyle bu bölgelerde çalışan uzman sayısını 3 bin 47’ye, pratisyen sayısının ise 5 bin 104’e çıkarttıklarını söyledi. Ankara

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust
 
  ::| Kongre Takvimi
March 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
  manset haberler::| SICAK HABER
SUT ta değişiklik yapıldı...
Bakanlık'tan 4/B'lilerin askerlik sonrası dönüş açıklaması
Mümessilleri mesai saatleri içinde kabul edenlere yasal işlem yapılacak
Bakanlık 33 kişiyi yurtdışına gönderiyor, müracaatta son gün 9 Nisan
Bakanlık sahillerde çalışacak pratisyen hekim arıyor!
Eş durumu atama kuraları 16 Ocakta yapılacak
Klinik şef ve şef yardımcıları sınav yönetmeliği yayınlandı
Eş durumu ve sağlık nedeniyle yapılan mazeret atamaları denetlenecek
Akdağ: Aile hekimliği uygulaması tamamen ücretsiz olacak
Bakanlıktan ameliyathane personeline ek döner

Hekim Haber .com 2007
[UST]