Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 21.03.2019, 06:31am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
SAĞLIK BAKANLIĞI » Haberler ve Duyurular
 
Sağlık Bakanı Akdağ, New York'ta: Özellere yüzde 30 sınırı

Persembe, 29.05.2008, 07:04am (GMT)


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de 112 acil yardım sistemini, yardım talebine "itfaiye, sağlık ve polis ekiplerinin" aynı anda yanıt verebilmelerine imkan sağlayacak şekilde tek merkezli yapmayı planladıklarını söyledi.AA-Bakan Akdağ, New York'ta Türkevinde tıp, biyoloji, eczacılık ve mühendislik alanlarında çalışan Türk toplumu üyeleriyle buluştu, Türkiye'deki sağlık sistemini anlattı ve onların sorularını yanıtladı.

New York'taki temasları çerçevesinde ABD'deki acil arama servisi olan 911 sistemini yardımcılarıyla birlikte incelediklerini belirten Akdağ, Türkiye'de 112 sisteminde de çok ciddi mesafe aldıklarını ve sistemi oldukça yaygınlaştırdıklarını anlattı. Akdağ, Türkiye'de 112 sisteminin kırsal alanlara da yayıldığını belirterek, paletli kar araçları sayesinde ve köy yollarının son 5 yılda son derece iyiye gitmesi dolayısıyla artık Doğu Anadolu'dakiler dahil ulaşılamayan köy kalmadığını söyledi. Akdağ, bu kapsamda hava ambulans sistemi de kuracaklarını belirterek, "2 yıl içinde 20 helikopterlik bir filoya sahip olacağız, buna 3-4 tane de uçak ekleyeceğiz" dedi.

Bakan Akdağ, bir soru üzerine New York'taki acil yardım sisteminin eksik yanları olduğunu da gördüklerini, Türkiye'de 112 sisteminin hastaların nakillerinde "tek merkez ve tek patron" haline getirilmesini amaçladıklarını anlattı. Akdağ, Antalya'da uyguladıkları pilot projeyi Türkiye'ye yaymayı amaçladıklarını da belirterek, acil yardım araması durumunda başvuruya "itfaiye, sağlık ve polis ekiplerinin aynı anda yanıt vermesini" amaçladıklarını, Türkiye'de sistemin şu an 3 dalda ayrı ayrı işlediğini söyledi.

Akdağ, New York'ta ise acil yardım talebine ilkin itfaiyenin cevap verdiğini, itfaiye ekiplerinin daha sonra sağlık ve polis ekiplerini aradığını, bunun da zaman kaybına yol açtığını söyledi.

Acil yardım sistemi incelemeleri dışında New York'ta bazı hastaneleri ziyaret edeceklerini, sigorta sistemleri ve aile hekimliğinin işleyişini yerinde göreceklerini söyleyen Akdağ, kendisine eşlik eden ekipteki bazı uzmanların da Türkiye'deki bazı hastanelerin kampüs tasarımları konusunda Amerikalı bir firmayla görüştüklerini, bu çerçevede söz konusu tasarım projelerinin Ankara'da Bilkent ve Etlik ile İstanbul ve Kayseri'de uygulanacağını söyledi.

Bakan Akdağ, Türkiye'de son 5 yılda sağlık alanında son derece ciddi bir sistem değişikliğinin meydana geldiğini, bu kapsamda son 3 yıldır sosyal güvenlik kurumunun artık özel sektörden yaygın biçimde hizmet aldığını anlattı.

Koruyucu sağlık hizmetlerine büyük önem verdiklerini anlatan Akdağ, Türkiye'de anne ölümlerini yüz binde 22'lere, bebek ölümlerinin de binde 20'lerin altına düştüğünü belirterek, zengin bir ülke olan ABD'de bebek ve anne ölümlerinin Avrupa'dan daha yüksek olduğunu söyledi.

Türkiye'de sistemi aile hekimliğine çevireceklerini belirten Akdağ, 16 milyon nüfusta uygulamalara başladıklarını, bu yıl içinde 35 milyona ulaşacaklarını, 2010 yılında ise tüm nüfusta aile hekimliği sistemine geçeceklerini söyledi.

"Artık Türkiye'de hastane kapısına gidip de oradan dönen insan hemen hemen yok" diyen Akdağ, sağlığa çok büyük para harcamadıklarını da vurguladı. Sağlığa harcanan paranın Türkiye'nin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 6'sına denk geldiğini söyleyen Akdağ, bunun ABD'de ise yüzde 15'lere ulaştığını söyledi.

"Ancak parayı iyi kullanmaya başladık" diyen Akdağ, kişi başına sağlığa harcanan paranın Türkiye'de ortalama 500 dolar, ABD ise 6000 dolar civarında olduğunu, buna rağmen Amerikalıların hastane kapılarında kalabildiklerini söyledi. Akdağ, bu kapsamda bir örnek de vererek, Türkiye'de MR çekimlerinin 50 dolar olduğunu, ABD'de ise 600-800 dolar arasında değiştiğini söyledi. Akdağ bu kapsamda Türkiye'de yüksek teknolojinin kullanımı açısından hastanelerde Avrupa'daki gibi "bekleme listelerinin" bulunmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye'de yetişmiş elaman ve doktor sıkıntısının olduğunu belirterek, ultrason çeken radyologlar yerine teknisyenlerin bu işi yapmalarına ya da gözlük reçetesi veren teknisyenlerin yetişmesine önem vermeyi düşündüklerini belirtti.

-"DOKTOR SAYISI OLMASI GEREKENİN YARISI KADAR..."-

Akdağ, yine bu çerçevede Türkiye'de "doktor sayısının olması gerekenin yarısı kadar, hemşire sayısının da olması gerekenin beşte biri kadar" olduğunu vurgulayarak, hem ABD'de uzmanlık yapmış Türk doktorların denkliklerinin Türkiye'de kabul edilmesine hem de yabancı doktorların Türkiye'de doktorluk yapabilmelerine önem verdiklerini ve bunun yakında gerçekleşeceğini söyledi.

Bakan Akdağ, bir soru üzerine, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından geri gönderilen yasa tasarısını yeniden gündeme getireceklerini, ancak yabancı doktorların Türkçe bilmelerine ve eğitim durumlarının son derece iyi olmasına özel önem vereceklerini söyledi. Akdağ, "Türkiye'de Türkçe bilmeyen doktorluk yapamaz" dedi ve bu kapsamda dünyada tüm ülkelerde yabancı doktorların görev yaptıklarını kaydetti.

"Türkiye'de kamu hastaneleri herkese açık" diyen Akdağ, doktorlar ve sağlık görevlileri olmak üzere kamu hastanelerinde çalışanların ücretlendirme politikasını da iyi yönde değiştirdiklerini ve ücretleri ek ödemelerle birlikte yeni sistem dahilinde verimlilik esasına göre epey artırdıklarını belirtti. Akdağ, bu kapsamda hastanelere de kurumsal kalite puanı verdiklerini söyledi.

Akdağ, özel hastanelerin hastalardan aldıkları ücretleri de sınırlayacaklarını belirterek, yeni hazırladıkları kanun tasarısına göre hastalardan alınacak paranın sosyal güvenlik kurumu tarafından belirlenen rakamın en fazla yüzde 30 kadar üzerine çıkmasına izin verileceğini söyledi.

Akdağ, Türkiye'de hem kamu hem de özel sektörde çalışan doktorların artık iyi paralar kazandıklarını da belirterek, "Artık buradaki Türk doktorların yurda dönme vakitleri geldi, Türkiye çok cazip" dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ, "Türkiye'de doğum kontrolüyle yapılanlarla" ilgili soru üzerine, artık literatürde "doğum kontrolü" yerine "üreme sağlığı" ve onun alt başlığı olarak da aile planlaması kavramlarının kullanıldığını anımsattı. Bu alanda Türkiye'de çok güzel işlerin yapıldığını anlatan Akdağ, Türkiye'de 2003 rakamlarına göre doğurganlık hızının yüzde 2.1 olduğunu, 2008 rakamlarının da yakında açıklanacağını söyledi. "Türkiye bu hususta tam kıvamını bulmuş bir ülkedir" diyen Akdağ, doğurganlık oranının bunun aşağısına düşmemesi gerektiğini söyledi. Avrupa'da nüfusun korkunç bir şekilde yaşlandığına dikkat çeken Akdağ, gelişmiş ülkeler içinde bir tek ABD'de doğurganlık hızının iyi olduğunu ve bu sıkıntının yaşanmadığını belirtti. Akdağ, bu kapsamda nüfus kontrolüne değil, anne ve bebek sağlığına özel önem verdiklerini söyledi.

Akdağ, "Türkiye'de ilaçların fazla verilmesiyle" ilgili soru üzerine ise bu konuda son dönemde ciddi önlemler alındığını, almaya devam edeceklerini, bu sorunun tüm ülkelerin sorunu olduğunu söyledi. Akdağ, ABD'den örnek vererek, ABD'nin 650 milyar dolarlık dünya ilaç pazarının 250 milyar dolarını kendisinin kullandığını, yani dünyadaki ilaçların bedel olarak yüzde 40'ının ABD'de kullanıldığını vurguladı. Türkiye'de aile hekimliği uygulanmasının fazla ilaç verilmesi ve kullanımını da engelleyeceğini söyledi.

Akdağ, bir soru üzerine Sağlık Bakanlığı olarak değişik ülkelerdeki sağlık sistemleri incelediklerini, farklı örneklerin akılcı olanlarından yararlandıklarını, ancak sonuçta kendi sistemlerini kendi şartları içerisinde kendilerinin oluşturduklarını vurguladı.
medimagazin

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Akdağ: Tıp fakültelerine alınacak öğrenci sayısı artırılacak (01.04.2008)
Performansa dayalı döner sermaye yönetmeliğinde değişiklik yapıldı (26.03.2008)
SAĞLIK HİZMETLERİ TEMEL KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN (23.03.2008)
Akdağ: Türkiye'de muayenehanelere giden insan sayısı çok az (12.03.2008)
Bakanlıktan yeni yönetmelik kapsamında tıp merkezleri poliklinikler ile ilgili duyuru (16.02.2008)
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı: Hekim istifalarının nedeni tayin ve özel hastaneler (02.02.2008)
Bakanlık diş tabibi ve eczacı aldı (16.01.2008)
Sağlık Bakanlığından ilaç ve malzeme genelgesi (13.01.2008)
Eğitim ve Araştırma hastanelerinin çözüm bekleyen sorunları (13.01.2008)
Muayenehaneler, tıp merkezleri ve polikliniklerle ilgili yönetmelikte değişiklik yapılacak (09.01.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
March 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
  manset haberler::| SICAK HABER
SUT ta değişiklik yapıldı...
Bakanlık'tan 4/B'lilerin askerlik sonrası dönüş açıklaması
Mümessilleri mesai saatleri içinde kabul edenlere yasal işlem yapılacak
Bakanlık 33 kişiyi yurtdışına gönderiyor, müracaatta son gün 9 Nisan
Bakanlık sahillerde çalışacak pratisyen hekim arıyor!
Eş durumu atama kuraları 16 Ocakta yapılacak
Klinik şef ve şef yardımcıları sınav yönetmeliği yayınlandı
Eş durumu ve sağlık nedeniyle yapılan mazeret atamaları denetlenecek
Akdağ: Aile hekimliği uygulaması tamamen ücretsiz olacak
Bakanlıktan ameliyathane personeline ek döner

Hekim Haber .com 2007
[UST]