Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...

Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi belli oldu
Cuma, 04.09.2009, 05:32pm (GMT)

Global bütçe çalışmalarını sürdüren Hükümet, Sağlık Bakanlığının 2010 yılı bütçesini 12 milyar 700 milyon olarak belirledi. Özel sağlık ve ilaç sektörü bütçeleri henüz netleşmedi. Ekonomik kriz nedeniyle dişhekimleri muayenehanelerinden hizmet alınamayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, NTV’de katıldığı programda, kamu sağlık harcamalarında yapılan tasarruflara ilişkin soruları yanıtladı. Sağlık alanında tedbir almak zorunda olduklarını belirten Dinçer, son dönemde yapılan iyileştirmelerin devletin maliyetini arttırdığına işaret etti. Bakan, yapılan tüm harcamaların sürdürülebilir nitelik taşımadığını, harcamaların kısılacağını, gerekirse radikal tedbirlerin alınacağını bildirdi.

Dinçer, tedbirlerin ilaç sanayi, özel hastaneler ve devlet harcamalarının harcamaları üzerine tedbir alınacağını kaydetti.

Küresel kriz sebebiyle bütçe gelirlerinin, prim gelirlerinin düştüğünü buna karşılık harcamaların azalmadığına dikkat çeken Bakan şöyle konuştu:
“2007-2008 yıllarında % 52 – 53 civarında sağlık harcamalarımızı öz gelirlerimizle karşılayabiliyorduk. Ama bugün sağlık harcamalarının sadece % 43’ünü öz gelirlerimizle karşılayabiliyoruz. Bu bizde ciddi açık meydana getirdi. Fakat sektöre baktığımızda ciddi gelişme sağlamışlar. Mesela, ilaç sektörü 2002 yılından bugüne 4 katı büyümüş. 2002’de sektörün toplam hacmi 5 milyar 230 milyon TL civarındayken 2009’da tahmini 15 milyar 586 TL’ye yakın harcama gözüküyor. Tedavide ise 4 milyar 200 milyon TL’den yaklaşık 20 milyar 196 milyon TL’ye yakın harcama gözüküyor. Toplamda 9 milyar 900 milyondan 36 milyar 400 milyona yakın. Ortalama 4 katına yakın bir büyüme sözkonusu.”

Bakanlığın 2010 bütçesi 12 milyar 700 milyon
Bakan, sektörlere ne kadar global bütçe ayrılacağı yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:
“Özel sektörün, ilaç sanayinin global bütçe rakamlarını belirlemedik. Sağlık Bakanlığında 2010 yılı için 12 milyar 700 milyon TL kaynak ayırdık. 2010’da verebileceğimiz nihai rakam bu. Bu rakam her 4- 6 ayda gözden geçirilecek. Harcamalar bu rakamı aştığı takdirde, ne kadar aşıyorsa o orandaki miktarı ödemelerden kısmaya başlayacağız. Yıl sonuna gittiğimizde belki birkaç aylık geri ödeme haricinde planladığımız rakamda harcamaları tutmayı umuyoruz. “

Ayrılan bütçenin yıl sonuna kadar özel hastaneye yetmemesi durumunda çözümün çok kolay olacağını ifade eden Dinçer, “Her bir hastaneyle sözleşme imzalıyoruz. Hastane bizimle sözleşme imzalamak zorunda değil. Ama sözleşme şartlarına uymak zorunda” dedi.

Fark ücretleri kamuya ilan edilecek
Dinçer, katkı payları ve fark ücretine ilişkin şunları kaydetti:
“Katkı paylarını arttırmıyoruz ama yeniden düzenleyeceğiz. Hasta, sadece ilaç yazdırmak için hastaneye-üniversite hastanesine gidebiliyor. Düzenli kullandığı 3 liralık ilacı var diyelim, üniversite hastanesinden reçete yazdırması çok maliyetli. Bu ilaç nedeniyle ödeme kurumu olarak biz devlet hastanesine 12 TL ödüyoruz, özel hastaneye ortalama 20 TL üniversite hastanesine 28-30 TL civarında ödüyoruz. Bu tip ilaçlar varsa bunu sağlık ocaklarından yazdırsın hastalar. Kişi sadece sağlık ocağında muayene olacak, reçete yazdırılabilecekse, diğer hastaneleri meşgul etmesin. Bunu dengeleyecek katkı payı düzenlemeleri yapacağız.
Fark ücreti şu an % 30. Fakat bunu % 100’e arttırma yetkisi Bakanlar Kurulunda. Bu yetkiyi kullanmayı düşündük. Hastaneleri 5 gruba ayıracağız. Her hastane istediği kadar fark alamayacak. %30 ile 70 arasında fark almaları mümkün olacak. Her bir grup içinde o hastanenin ne kadar fark alabileceğini kamuoyuna duyurabileceği tedbirler alacağız. Bir de aynı grup hastanelerde belirli bir tedavinin fark ücretinin bilinmesi için listeler yayınlayacağız. Kişi ne kadar fiyat farkı ödediğini bilecek.”


Özeller % 12 büyüdü
İlaç sektörünün 2008’de % 15-16 büyüdüğünü belirten Dinçer sektörün 2009’da %15-20 arasında büyüyeceğini söyledi. Bakan, özel hastanelerin 2009’da % 12 büyümüş göründüğünü belirterek tüm dünyada ve Türkiye’de yıl sonu itibariyle % 6 küçülme olacağını bildirdi. Hükümet tedbirlerimiz bu alandaki büyümeye yönelik alacak.

Radikal tedbirler konusuna açıklık getiren Dinçer, önümüzdeki yıl global bütçe uygulamasına geçileceğini kaydetti. Dinçer şöyle konuştu:
“Global bütçe sisteminde önümüzdeki yıl hükümet olarak ilaç için ne kadar para harcayabileceğimizi belirleyeceğiz, özel hastanelere verebileceğimiz parayı açıklayacağız. Mutabakata varmaya çalışıyoruz. Uzlaşamazsak çok radikal tedbirler alarak özel önlemler alacağız. İlaç fiyat uygulaması, Bütçe Uygulama Talimatı, Sağlık Uygulama Tebliğini gözden geçirerek tedbirler alacağız.”

medimagazin