Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Cuma, 24.05.2019, 09:52am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
  ::| Atamalar ve Kuralar
  TUMU ++
  ::| Haberler ve Duyurular
  TUMU ++
  ::| Personel Duyuruları
  TUMU ++
 
 
SAĞLIK BAKANLIĞI
 
Tüp Bebek Merkezlerine yeni düzenleme

Persembe, 21.08.2008, 08:27am (GMT)

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, riskli gebeliklerin önlenebilmesi için tüp bebek uygulamalarında embriyo transferinin 3'ten 2'ye indirilmesini planladıklarını bildirdi.

Akdağ, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, yardımcı üreme tekniği yönteminde uygulanan embriyo transferi işleminde, tek seferde birden fazla embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi durumunda, çoğul gebeliklerin görülebildiğini söyledi.
''Tüp bebek yönteminin, çoğul gebelikler ve riskli bebekler açısından bir risk faktörü olduğunu tespit ettik'' diyen Akdağ, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde meydana gelen yenidoğan ölümlerinde de bunun bir neden olarak belirlendiğini hatırlattı.

Akdağ, söz konusu hastanede yaşamını yitiren bebeklerin bir kısmının tüp bebek yöntemiyle dünyaya geldiğini ifade ederek, düşük doğum doğum ağırlıklı bebeklerin, normal kilolulara göre yaşamsal açıdan risk altında olduklarını kaydetti.
Bu tür olayların yaşanmaması için risk faktörlerini en aza indirmek gerektiğini belirten Akdağ, bunun için öngördükleri önlemler çerçevesinde bazı düzenlemeler yapacaklarını bildirdi.

''HENÜZ TASLAK HALİNDE''
Akdağ, ''döllenmiş yumurtanın rahme konması işlemi'' olarak bilinen embriyo transferinin, kimi ülkelerde tek, kimilerinde 2-3 ya da daha fazla yapılabildiğini söyledi.

Tüp bebekte, önceleri tek seferde 3'ten fazla embriyo transferi yapılabildiğini, ancak yapılan yönetmelik değişikliği ile bu sayının 3'e indirildiğini hatırlatan Akdağ, ''Şimdi, tüp bebek uygulamalarında embriyo transferini 3'ten 2'ye indirmeyi planlıyoruz'' dedi.
''Şu an yürürlükte olan yönetmelikteki bir maddeye göre, embriyo transferi 3'le sınırlandırılırken, transfer sayının arttırılması yönündeki kararın ilgili hekim tarafından verilebileceği belirtiliyor. Bu, bir çelişki yaratmıyor mu?'' yönündeki soru üzerine Akdağ, şunları söyledi:
''Bunların hepsini kaldırıyoruz, 2 embriyodan daha fazlasına müsaade etmemek şeklinde bir eğilimimiz var. Bunu, tabii ki bu işi bilen, yapan ve riskleri takip eden arkadaşlarımızla da tartışıyoruz. Bu taslak üzerinde çalışıyoruz. Bu, hem tüp bebek yoluyla hamile kalan annenin hem de bebeğinin korunması yönünde çok daha radikal davranan bir taslak.''

''TÜP BEBEK MERKEZLERİNE YENİ DÜZENLEME'-

Tüp bebek merkezleriyle ilgili yeni kurallar getirilmesinin de planlandığını belirten Akdağ, ''Tüp bebek merkezlerine, riskli gebenin takip edilebileceği, doğumun ve gerekiyorsa bebeğin yoğun bakımının da yaptırılabileceği bir merkez olmasını şart koşacağız'' dedi.
Akdağ, mevcut merkezlere, riskli yenidoğanların takibinin yapılabileceği bir yoğunbakım merkezi ile anlaşma yapma zorunluluğu getirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, ''Tüp bebek işlemlerinin yapılabilmesine, bundan böyle ancak bu koşullarda müsaade edeceğiz'' diye konuştu.

''Mevcut tüp bebek merkezlerine, istenen koşulları yerine getirebilmeleri için belli bir süre vermeyi öngördüklerini'' bildiren Akdağ, daha önce ayaktan teşhis ve tedavi merkezlerine yapıldığı gibi bir geçiş süresi verileceğini, ancak bu sürenin henüz kararlaştırılmadığını kaydetti.
Akdağ, söz konusu değişikliklerin en kısa süre içerisinde yapılmasının hedeflendiğini, gelecek ay yürürlüğe girmesinin planladığını söyledi.

Recep Akdağ, bir başka soru üzerine, tüp bebek uygulama sayısı ile ilgili düzenlemenin Sağlık Bakanlığı değil, Sosyal Güvenik Kurumunun (SGK) inisiyatifinde olduğunu kaydetti.
Dünyanın çok az ülkesinde sosyal güvenlik kuruluşlarının tüp bebek uygulamalarının masraflarını karşıladığını belirterek Akdağ, ''SGK'nın belli bir sayıya müsaade etmesini çok tabi karşılamamız lazım. Türkiye, bu hususta vatandaşına büyük kolaylık göstermiştir. Ama belli bir ölçüsünün de olması lazım'' değerlendirmesinde bulundu.

ÖZEL MERKEZLERDE YENİDOĞANLARIN BAKIMI
''Yenidoğan üniteleri de dahil özel hastanelerin yoğun bakım üniteleriyle ilgili kapasitelerini tam kullanmalarının sağlanacağını'' belirten Akdağ, bütün hastanelerin acil servislerinin acil vakaları kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Hastanenin kapasitesinin yetersiz olması halinde, görevlilerin 112 acil servisini arayarak, hastanın uygun yere nakledilmesini sağlamaları gerektiğini anlatan Akdağ, ''(Ben özel hastaneyim, yenidoğan bebeği şu kadar fiyata bakarım) lafı artık tarihe karışmıştır. Türkiye'de hastanecilik yapan herkes, özeller de dahil, acil vakaları kabul etmek ve yoğun bakım gerektirenleri de bakmakla mükelleftir'' diye konuştu.

Bunun için vatandaştan para istenemeyeceğini, sosyal güvencesi olanların tedavi giderlerinin SGK, ''Yeşil Kartlılar''ın il valilikleri, bu da yoksa ilgili yerin belediyesince karşılanması gerektiğini vurgulayan Akdağ, bir özel hastanenin acil ya da yoğun gerektiren durumda talep ettiği ücretin ödenmesi zorunluluğunun bulunmadığını söyledi.

Bu konuda yapılan düzenlemelerle vatandaşın hukukunun korunduğunu ifade eden Akdağ, acil olmayan vakaların ise özel hastanelerce kabul edilme zorunluluğu bulunmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yenidoğanların bakımlarının da bu özel merkezlerde çizdiği çerçeve içinde yapılacağını belirterek, ''(Geceliğine bin lira, 3 bin lira ver, benim SGK ile sözleşmem yok) gibi bir mazereti kesinlikle kabul etmiyoruz. Türkiye'de hastaneciliği bu şekilde yapacaksınız'' dedi.

ANKARA (A.A) - Yeşim Sert Karaaslan/Selma Bıyıklı

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Yenidoğan merkezlerinde 6 bin 400 personel eksik (18.08.2008)
Sağlık Bakanlığı'ndan 'Dijital Devrim' (11.08.2008)
Prim borcu olan, sağlık hizmetini zor alacak (07.08.2008)
Uçan ambulanslar geliyor (01.08.2008)
Herkesin sağlık kaydını bakanlık tutacak (31.07.2008)
Yanlış ameliyat yapan 4 görevli açığa alındı (31.07.2008)
Katarakt yerine rahmini aldılar (30.07.2008)
Sahte reçete davasında 16 tahliye (26.07.2008)
Aydın İl Sağlık Müdürü görevden alındı (26.07.2008)
Sağlık Bakanlığı, dövme yapan yerleri sıkı takibe aldı (22.07.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
May 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
  manset haberler::| SICAK HABER
SUT ta değişiklik yapıldı...
Bakanlıktan Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği ile ilgili uyarılar
30.DHY Münhal kadroları açıklandı...
Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavını Ekim ayında yapacak
Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi belli oldu
Bakanlık'tan 4/B'lilerin askerlik sonrası dönüş açıklaması
Mümessilleri mesai saatleri içinde kabul edenlere yasal işlem yapılacak
Bakan Akdağ'dan sağlık ocağı personeline müjde
Ayakta Teşhis Ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
Sağlık Bakanlığı, personel dağılımında düzenleme yapıyor

Hekim Haber .com 2007
[UST]