Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Cumartesi, 27.02.2021, 09:13pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
  ::| Atamalar ve Kuralar
  TUMU ++
  ::| Haberler ve Duyurular
  TUMU ++
  ::| Personel Duyuruları
  TUMU ++
 
 
SAĞLIK BAKANLIĞI
 
100 bin doktor için Akdağ start verdi

Sali, 22.07.2008, 06:37am (GMT)

Sağlık Bakanlığı 100 bin doktor açığını kapatmak için harekete geçiyor. Yabancı doktor yasasının yeniden gündeme geleceğini söyleyen Bakan Akdağ, keneye karşı çorabın etkili bir önlem olduğunu da savundu

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, AKŞAM’ın Ankara Bürosu’nu ziyaret ederek Ankara Temsilcisi İsmail Küçükkaya ve Ankara Haber Müdürü Nergis Bozkurt’un sorularını yanıtladı. Bakan Akdağ, “yabancı doktor” projesinde ısrarlı olduklarının mesajını vererek Türkiye’de yaklaşık 100 bin doktor açığının bulunduğunu hatırlattı ve “Yabancı doktorların gelmesi için daha önce bir yasa hazırlamıştık. Sezer’den döndü. Şimdi yine bir taslağımız var” dedi.

Bakan Akdağ’ın açıklamaları şöyle:100 BİN DOKTOR LAZIM: Halen 103 bin doktorumuz var; 100 bin açığımız var. Şimdi yine bir taslağımız var. Mesela İngilizler dünyanın her yerinden doktor getirebiliyorlar. Çünkü İngilizce konuşan doktor sayısı çok fazla. Mesela İspanyollar Küba’dan getiriyorlar. Ama bizde doktor getirmek için hem YÖK’ün denklik verdiği okullar olması hem de Türkçe bilmesi gerekiyor. Türkiye’de eğitim görmüş doktorlar var. Bunların sayısı muhtemelen 3-5 bin kadar var. Bölge ülkelerinden gelenler var. Onlar gelir çalışırlar. Hatta onların bir kısmı Türkiye’ye gelip kaçak çalışmaya bile gayret ediyorlar. Bundan daha önemlisi bizim kendi doktor sayımızı, kendi fakültelerimizi artırmak.

İLK KEZ SESİMİZİ DUYDULAR


YÖK’E TEŞEKKÜR: Tıp bölümü kontenjanlarını yakın zamanda 4 bin 500’den 6 bine çıkardılar. Ben YÖK Başkanı’na bir teşekkür yazısı da yazacağım. Sizin vasıtanızla kamuoyuna da söyleyeyim. YÖK yönetimine müteşekkirim. İlk defa sesimizi duyan biri oldu. İnsan kaynağı meselesi yıllarca Türkiye’de göz ardı edilmiş. Nüfusa göre Avrupa Birliği ülkelerinde, son katılan ülkeler dahil, 100 bin kişiye 330-340 doktor düşüyor. Bizde 100 bin kişiye 145 doktor düşüyor. Üniversitelerde 6 bine yükseltilen kontenjanın 14-15 bine çıkması durumunda 2023’te biz yeterli doktor sayısına ulaşabileceğimizi umuyoruz. YÖK önümüzdeki yıllarda da doktor kontenjanını artırabileceğini söylüyor.


KAPATMA DAVASINDAN ETKİLENMEDİK: Daha çok idealist insanlarla çalışma imkanı bulduk. Sağlıktaki başarının önemli sebeplerinden biri de budur. Biz mesela bu kapatma davasından falan hiç etkilenmedik.

İNTERNET KULLANANI BULMAZ


KENEDEN KORUNULABİLİR: Aslında kene korunulabilir bir durum. Biz şimdi korunulabilir bir durumdan hayatını kaybeden insanlarla karşı karşıyayız. Nasıl korunulabilir bir durum? Kene sizi ısırmazsa problem yok. Kene sizi ısırsa bile eğer saatlerce vücudunuzda kalmamışsa 1 saat, 2 saat bazen 5 saatte bile kolaylıkla bulaşmayabiliyor. Asıl sorun şu: Kendisini bilgilendirmemiz gereken insanlar kene konusunda az şey biliyorlar. Aslında çok fazla bilgisi olmasa bile pek bir şey olmayacak kişilerse çok şey biliyorlar, demeyeceğim de çok ilgilenmiş oluyorlar. Özellikle basının ilgisi önemli rol oynadı. İnternet kullanıcısı olan bir kişinin keneyle karşılaşma ihtimali çok düşük. Çünkü bu, tarlada çalışan insana bulaşıyor. Yani vahşi tabiatla tarlaların yan yana olduğu sincap, tavşan gibi hayvanların olduğu yerlerde. Oralarda çoğalıyor.


ÇORAP ÖNEMLİ: O hafife alınan bazen dalga geçilen çorap hikâyesi falan. O kadar önemli ki bunlar. Biz bunun dışında bir ilaca ruhsat verdik. Yine sprey şeklinde sıvısı da var. Eğer orada çalışan insan elbisesini bununla tamamen ıslatır, sonra kurutursa aşağı yukarı 3 hafta kadar o elbiseyi yıkasa bile o elbiseye kene bulaşmıyor.

Son iki yıldır şunu yapıyoruz: Riskli şehirler, bozkır ikliminin olduğu bodur ağaçların olduğu vadi yamaçları falan. Kelkit vadisi, Çorum, Tokat, Çankırı, Karabük, Bolu, Samsun’un iç kısımları, Havza bölgesi ve Erzurum gibi riskli bölgelerde, özellikle köylerde her eve giriyoruz. Sağlık çalışanlarını eğitip bire bir eğitim vermeye çalışıyoruz. İnsanların kendilerini koruyabilmesi önemli. Ne yapacak yani, çıplak bacağı olmayacak. Elbiseyi öyle giyecek. Onu bile yapmasa akşam evine geldiğinde sırtını da başkasına kontrol ettirmek kaydıyla kendisini kontrol edecek. Kene var mı üstümde? Yok. Mesele yok. Varsa da çıkarsa vaka sayıları 10’da birine iner. Hem de bu kadarcık bir kontrolle.--------------------------------------------------------------------------------İzmir’in suyunda arsenik

2007 sonu itibarıyla 12 ilde arsenik oranı yüksek ama sorunun üstesinden gelindi. Şu an 6 ilde fazla olmamakla birlikte arsenik oranı yüksek. Arseniğin yüksek olduğu yerlerde suyun, içme suyu ve yemek yapımında kullanılmaması ama diğer amaçlar için kullanılabileceği konusunda yazı gönderdik. 2008 yılının şubat ayından önce arsenik dahil sulardaki değerlerin bildirilmesini istedik ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZSU kanalıyla gönderdiği parametreler içinde arsenik ile ilgili hususlar yoktu. Bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni uyararak arsenik ile ilgili sonuçların da iletilmesi gerektiğini bildirdik.

AKŞAM

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Sağlık Bakanlığı'nın İzmir cevabı (19.07.2008)
Ambulans helikopterler, ağustosta hasta taşımaya başlıyor (18.07.2008)
Özel hastaneler-Bakanlık toplantısı: Bazı branşlarda hizmet bazlı anlaşma yapılabilir (17.07.2008)
Sağlık Bakanlığına 120 bin YTL'lik tazminat davası (15.07.2008)
Sağlık Bakanlığı 246 diş hekimi alacak (14.07.2008)
Böbrek bekleyene tek merkeze kayıt zorunluluğu (11.07.2008)
Ergenekonda "tedavi süreci" soruşturması (09.07.2008)
Bürokrasi azaldı hasta sayısı katlandı (08.07.2008)
Özel hastanelerde fark ücreti 10 YTL'ye kadar indi (07.07.2008)
Özel sektörde yeni umut: 12 Temmuz (04.07.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
February 2021  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28            
 
  manset haberler::| SICAK HABER
SUT ta değişiklik yapıldı...
Bakanlıktan Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği ile ilgili uyarılar
30.DHY Münhal kadroları açıklandı...
Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavını Ekim ayında yapacak
Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi belli oldu
Bakanlık'tan 4/B'lilerin askerlik sonrası dönüş açıklaması
Mümessilleri mesai saatleri içinde kabul edenlere yasal işlem yapılacak
Bakan Akdağ'dan sağlık ocağı personeline müjde
Ayakta Teşhis Ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
Sağlık Bakanlığı, personel dağılımında düzenleme yapıyor

Hekim Haber .com 2007
[UST]