Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Pazartesi, 26.08.2019, 03:56am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
ODALAR VE BİRLİKLER » Türk Tabipler Birliği
 
Tam Günle birlikte yaşanacak sıkıntılar

Persembe, 05.06.2008, 06:34am (GMT)

KAHRAMANMARAŞ TABİP ODASI
BASIN AÇIKLAMASI

HEKİMLERİN TAM GÜN ÇALIŞMASINI ÖNGÖREN YASA İLE YAŞANACAK SIKINTILAR

Sağlık Bakanlığı tarafından gündeme getirilen, tam gün çalışmayı öngören ve mesai dışı hasta bakmayı yasaklayan kanun değişikliği ile bir takım sıkıntıların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Bu konuda hekimlerin kazanılmış haklarını kaybetmeleri bir yana, özellikle halkımız büyük sorunlar yaşayacaktır.

1. Hastalık sadece mesai saatlerinde ortaya çıkabilen bir olay değildir. Mesai sonrası ve hafta sonları hasta olanlar, ilgili branş hekimine ulaşmakta hayli zorlanacaklardır. Kamu hastaneleri ve özel hastane acillerinde hastalara bakılıp gerekli acil müdahalesi yapılacak, ‘’sabah mesai saatinde polikliniğe geliniz’’ denilecektir.Oysa beklemek istemeyen ve probleminin o anda çözülmesini isteyen hastanın seçeneği olması gerekir. Saat 16:00’da hekim telefonları kapatılacak ve hastalar tanıdığı hekimlere dahi ulaşamayacaklardır. Ulaşsa ve bakması için çağrılsa dahi ‘‘benim mesai sonrası hasta bakmam yasak, yoksa ceza alırım’’denilerek hasta geri çevrilecektir. Çünkü mesai sonrası hasta bakmak ek gelir getirici etkinliktir ve cezai müeyyidesi (yeni yasa tasarısı uyarınca 25 bin YTL)vardır.Yani tanıdığınız hekim bile, mesai sonrası devlet hastanesi dışında hastanıza bakarsa, hekimin cezası 25 bin YTL olacaktır. Hasta bakmayı mesai öncesi-sonrası diye ayırmak ve mesai sonrası muayeneyi yasaklamak meslek etiğine ve Hipokrat yeminine aykırı değil midir?

2. Bir çok branşta ve özellikle kadın doğum hastalıkları, cildiye ve genel cerrahi gibi hasta mahremiyetine fazlasıyla hürmet gerektiren rahatsızlıklarda, imkânları müsait olan ve devlet hastanesine gitmek istemeyen veya neredeyse devlet hastaneleri gibi kalabalık olmaya başlayan özel hastanelerde muayene olmaktan kaçınan hastaları, muayenehane tercih etme hakkından mahrum bırakmak ne derece doğrudur? Yine günün her saatinde olabilen doğum ve sezaryen gibi bir olayda, hastanın kendi hekimine ulaşmasını önleyen ve hastanedeki nöbetçi ebe ile veya hekimle baş başa bırakan bir sistem, bakanlığın savunmuş olduğu hekim seçme hakkına aykırı değil midir? Devlet hastanesi şartlarında, hastanın anlatmak istediği konuların ve sormak istediği soruların pas geçilerek, birkaç dakikalık zaman süreci içinde, hastalığı hakkında tatmin olmadan dışarı çıkması hangi hasta hakkına uyar? Hamile olan ve bebeğini düzenli olarak ultrasound ile takip ettirmek, sıkıntılarını anlatmak ve hekimiyle rahatsızlıklarını ayrıntılı olarak paylaşmak isteyen hasta ve yakınlarının bu istekleri hangi hastane koşullarında yerine getirilebilecektir? Özellikle küçük ilçe ve illerde muayenehaneler kapatılırsa, bu tercihini kullanmak isteyen hastalar büyük illere nasıl ve hangi imkânlarla gidebilecektir?

3. Psikiyatri gibi yine uzun sürecek özel görüşme ve psikoterapi gerektiren bir branşta hangi devlet hastanesinde bu şartlar sağlanabilecektir?
Yarım saat-bir saat oturup sıkıntısını anlatmak ve problemlerine çözüm bulmak isteyen hasta, dışarıda 50 kişinin sıra beklediği özel ya da devlet hastanesi ortamında, derdini anlatmayı birkaç dakikaya nasıl sığdıracaktır?

4.Özel hastanelerde bakılan hastalardan karışık sorunları olanlar devlet hastanesine sevk edilecek, bunlarla uğraşılmak istenilmeyecektir. Bu hastaların, ayrıntılı olarak sıkıntısını anlatmak ve çare bulmak istediği muayenehane seçeneği niçin kaldırılmak istenmektedir?

5.Diş hekimleri, mesai sonrası da çalışarak diş tedavisi konusunda büyük bir boşluğu doldurmakta, hastanelerin yükünü azaltmaktadır. Üstelik zaman isteyen bir takım tedaviler ancak muayenehane şartlarında yapılabilmektedir. Daha hijyenik ve rahat bir ortamda sıra beklemeden hizmet almak isteyen hastaların elinden bu imkan niçin alınmak istenmektedir?

6. Muayenehanesi olan öğretim üyelerinin, yapılacak kanun değişikliği ile, büyük oranda üniversitelerdeki görevlerini bırakacakları düşünülmektedir. Asistan ve öğrenci yetiştiren engin tecrübeye sahip bu akademisyenlerin görevlerinden ayrılmaları, tıp öğrencilerinin yetişmesi ve asistanların eğitimi konusunda büyük bir kayba sebep olacaktır.

Sonuç olarak, hekimlerin mesai dışı çalışmaları sistemde büyük bir boşluğu doldurmaktadır.Yasa çıkarsa, halkımızın sağlığa ulaşmada birtakım sorunlarla karşılaşacağı aşikardır. Yasa tasarısının bu çerçevede yeniden değerlendirilmesi beklentisiyle, konuyu kamuoyuna saygıyla duyururuz.
Dr.Mehmet Ali Düzkale
Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı
medimagazin

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Tabip Odası yönetiminden eski yönetime jest (02.06.2008)
TTB: Tam gün çalışma ancak kamucu sistemde mümkündür (17.05.2008)
ATO görev dağılımı yaptı (14.05.2008)
Konya-Karaman Tabip Odası seçim sonuçları (06.05.2008)
Ankara Tabip Odası karma yönetilecek (05.05.2008)
TTB Başkanı Gençay Gürsoy gözaltına alındı (03.05.2008)
Sağlıkta çift başlı fiyatlandırma tartışması (02.05.2008)
Kayseri Tabip Odası seçimleri sonuçlandı (30.04.2008)
“Cumhurbaşkanı 5748 Sayılı Kanun'u onaylamamalı” (23.03.2008)
Türkiye'de Toplumsal Cinsiyet, Kadın ve Sağlık (07.03.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
August 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Tabip odası aidatı 64 YTL oldu
TTB’den GSS İşlemleri Yönetmeliği’ne dava
Yeni TTB yönetimi ilk talebini açıkladı
Hekimlerden 'kanlı önlük' eylemi

Hekim Haber .com 2007
[UST]