Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 21.03.2019, 06:43am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
ODALAR VE BİRLİKLER » Türk Eczacıları Birliği
 
Eczacılar, 21 Aralıkta Ankara'da miting yapacak

Cuma, 05.12.2008, 07:36am (GMT)

 Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, 28 bin eczacının ''bıçağın kemiğe dayandığı günler'' geçirdiklerini ileri sürerek, seslerini duyurmak için 21 Aralıkta Ankara'da miting yapacaklarını bildirdi.

Çolak, TEB'de düzenlediği basın toplantısında, sağlık politikasında ilaçta tasarrufun ön plana çıkarılmasıyla hem hastaların sağlığı hem de eczanelerin geleceği açısından tehlikenin büyüdüğünü savundu.

''Sağlıkta Dönüşüm Programı''nın 2004'te uygulamaya konulması ile sağlık harcamaları içinde ilaç dışı harcamaların payının önemli ölçüde arttığını dile getiren Çolak, buna rağmen sadece ilaçta tasarruf önlemlerinin uygulanmaya başlandığını ifade etti. Çolak, şunları kaydetti:

''Türkiye, benzerleri arasında kişi başına ilaç harcaması en düşük olan ülkelerden biridir. Fakat, tasarruf önlemleri ile birlikte hastaların ilaca ulaşması engelleniyor. Bunun yanında, biz eczacılar da her gün değişen uygulamalar, üzerimize binen ek yüklerle birlikte ilaçta tasarrufun bedelini ödüyoruz. Biz, muayene ücreti tahsildarlığı yapmak değil, sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Özellikle konsolide bütçe ve yeşil kartta ilacın bedeli çoğu zaman geç ödeniyor. Şimdi bir de avans adı altında bizim hastalarımıza ulaştırdığımız ilacın yüzde 75-90'ının 80 gün sonra, geri kalanının belirsiz bir zamanda ödenmesi tehlikesi ile karşı karşıyayız. Çok açıktır ki, avans sistemi, eczanelerin kapısına kilit vurulması demektir. Kamuya ilaç verdiğimizde yaptığımız eczacı ıskontolarının yanı sıra kamu kurum ıskontosu adı altında yeni bir ıskonto vermek zorunda bırakıldık.''

''ECZANELER AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR''
Eczanelerin 4 yıldır ayakta kalma mücadelesi verdiğini öne süren Çolak, eczanelerin üçte birinin, ''yakın kapanma tehlikesi'' ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Hükümetin, eczanelerin verdiği danışmanlık ve ilaç hizmetini umursamadığını öne süren Çolak, ''Devlet serbest eczaneyi gerçek sağlık hizmet sunucusu olarak görmüyor, 'tedarikçi aktör'lerden biri olarak konumlandırıyor. Oysa eczaneler yaygınlıkları ve eczacılar sundukları danışmanlık hizmeti ile sağlık sisteminin önemli bir parçasıdır. Sağlık sisteminin giriş kapısı ve son halkası olarak eczacılar, vazgeçilmez sağlık çalışanlarıdır'' diye konuştu.

Son günlerde de 6197 sayılı Eczacılık Temel Yasası'na eczacı-eczacı ortaklığı konularak, eczanelerin şirketleşmesinin, tek elde toplanmasının ve el değiştirmesinin önünün açıldığını anlatan Çolak, ''Korkumuz o ki, o eller eczacının elleri olmayacak. Türkiye'nin büyüyen ilaç pazarındaki payını artırmak isteyen çok uluslu şirketlerin elleri olacak'' dedi.

Erdoğan Çolak, eczacıların vatandaşın en yakınındaki sağlık danışmanları olduğunu ifade ederek, bilgileriyle, eğitimleriyle eczanelerindeki hastalara hizmet vermek için çabaladıklarını kaydetti.

Buna karşın hükümetin hem TEB'i hem de 28 bin eczacının taleplerini dinlemediğini öne süren Çolak, temmuz ayında yapılan görüşmelerde ilgili bakanların kamu kurum ıskontolarını eczanelerin üzerinden almaya söz verdiklerini anımsattı. ''Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) kamu yararı ve hasta sağlığı için gerçekleştirilen bazı reçetelerin eşit dağıtımı sistemini tek taraflı ve hukuksuz biçimde iptal ettiğini'' savunan Çolak, şöyle konuştu:

''Hatta Türk Eczacıları Birliği Kanunu ile birliğimize verilmiş olan yetkiye karşılık Sağlık Uygulama Tebliği'nden birliğimiz ile kurum arasında imzalanan protokol doğrultusunda eczaneler ile sözleşme yapılacağı ifadesini çıkardı. Bilinmeli ki Türk Eczacıları Birliği Kanunu, sadece TEB'in kanunu değildir, tüm kurumları da bağlayıcıdır.

Bugünlerde yine SGK ile görüşme masasındayız 31 Aralık 2008 tarihine kadar yeni bir sözleşme imzalanmazsa SGK'lı hak sahipleri ilaçlarını eczanelerden alamayacak.

Bizler halkımızın sağlığını korumak, halkımıza sağlık ve ilaç hizmeti sunmaya devam etmek, eczanelerimizin kapanmaması için temel taleplerimizin karşılanmasını bekliyoruz.

Bu nedenle 21 Aralık 2008'de Ankara'da tüm eczacılarımızın, eczane çalışanlarının ve hastalarımızın katılacağı bir yürüyüş ve ardından miting düzenleyeceğiz.''
ANKARA (A.A)

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
İlaç alım protokolüne bakan resti (30.07.2008)
Eczanelerden ilaç alma yolu tıkandı (28.06.2008)
Eczacılar, SGK ile TEB arasındaki kopukluktan şikâyetçi (27.06.2008)
İlk sigara yasağı cezası eczanelere geliyor (09.06.2008)
TEB'den 'sağlık karnesi' açıklaması (04.06.2008)
TEB'den seviye tespit sınavı hatırlatması (30.05.2008)
"Gizli kapılar ardında yapılmaya çalışılan OTC ilaç satışından vazgeçin" (15.05.2008)
Eczaneler vitrin karartacak (09.05.2008)
60 eczaneye sahte küpür kepengi (07.05.2008)
TEB'den ücretsiz sözleşme tepkisi (12.03.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
March 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Eczanelerden ilaç alma yolu tıkandı
İlk sigara yasağı cezası eczanelere geliyor
TEB Başkanı: Uygulamaya altyapı oluşturulmadan başlandı

Hekim Haber .com 2007
[UST]