Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Cumartesi, 23.02.2019, 08:30pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
ODALAR VE BİRLİKLER » Türk Eczacıları Birliği
 
"Gizli kapılar ardında yapılmaya çalışılan OTC ilaç satışından vazgeçin"

Persembe, 15.05.2008, 06:33am (GMT)

ANKARA (A.A) - Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ''Sağlık Bakanlığından isteğimiz, gizli kapılar ardında yapılmaya çalışılan OTC (tezgah üstü) ilaç satışına ilişkin çalışmalarından derhal vazgeçmesidir'' dedi

Saydan, Sendika Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ''reçetesiz ilaç satışının gündeme gelmesi, zincir eczane endişeleri ve depoların faiz sarmalının eczacıları günden güne yıprattığını'' savundu. Saydan, 14 Mayısın, içinde bulunulan durumda ''Eczacılık Bayramı'' olarak kutlanamayacağını, ancak ''yas günü'' olabileceğini ileri sürdü.

Bir televizyon kanalında dün canlı yayımlanan bir programda, reçetesiz ilaç satışına ve reklamına ilişkin bazı açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Saydan, programa Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun telefonla katıldığını ifade etti. Gümrükçüoğlu'nun programdaki konuşmasında reçetesiz ilaçlar konusunda herhangi bir çalışma olmadığını, böyle bir şeyin mümkün olamayacağını bildirdiğini anlatan Saydan, şunları kaydetti:

''Sayın Müsteşarımızın, unutkanlığına ya da yoğun iş temposundan dolayı kendi sitelerini bile ziyaret edemediğini varsayarak, söz konusu listeleri Müsteşarımıza ve kamuoyuna sunmayı borç biliyoruz.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğümüzün kendi sitesinden duyurduğu üzere, 'Tedaviye Yardımcı ve Sağlığı Koruyucu Doğal ve Diğer Farmasötik Ürünler İzin Listesi' adı altında 658 kalem ilacın yer aldığı bir liste mevcuttur. Söz konusu listedeki tüm ilaçlar geri ödeme listesinden çıkarılarak, reçetesiz satılmaktadır. Bu da demektir ki bugün listelenen bu ilaçlar yavaş yavaş eczanelerimizden çıkarılmak istenmektedir.''

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç'ın, 13 Aralık 2007'de ''Hazırlanan OTC listesindeki ürünlerin etken maddeleri tek tek inceleniyor. Belki ürünün içindeki bir madde reçetesiz satışa engel olabilir diye ayrıntılı bir inceleme yapılıyor. Bu sınıflandırma sonucunda reçetesiz satılabilecek ilaçlar belirlenecek'' yönünde demeçleri olduğunu belirten Saydan, ''Yetkililerin kendi ağızlarıyla söyledikleri ve hatta kendi sitelerinde yayımladıkları bu listeleri, bizleri rencide eder bir üslupta, 'Yok öyle bir şey nereden çıkarıyorsunuz' şeklindeki ithamları ciddiyetten uzaktır'' görüşünü dile getirdi.

Saydan, Müsteşar Gümrükçüoğlu'nun ''Bakanlık sitesinde 'Ara Ürün' dediğiniz liste nedir?'', ''Bunların reklamının yapılması düşünülüyor mu?'', ''Tarım Bakanlığından ruhsat alan ilaçların reklamının yapılmasını, toplumun sağlığı açısından durdurmayı düşünmüyor musunuz?'', ''Neden bu listede yar alan ilaçların kutularında 'reçetesiz satılır' diye bir ifadeye gerek duyulmuştur?'', ''Neden Sayın Tokaç böyle bir çalışma var derken, siz yoktur diyorsunuz?'', ''İlaçların reklamına ve eczane dışında satışına izin verilmeyecekti, neden RTÜK Başkanı ile masaya oturuldu. Reklamı yapılması düşünülen reçetesiz ilaçlar, ilaç değil midir?'', ''Neden 2006 yılında 118 ilaç geri ödeme listesinden çıkarıldı? Ne oldu bu ilaçlar?'', ''Neden bazı ilaçların üstünde 'reçetesiz satılır' denmesine rağmen, geri ödeme kapsamındadır?'' ve ''Neden firmalarda OTC birimleri mevcuttur?'' sorularına yanıt vermesini istedi.

Sağlıkta Dönüşüm Reformu düzenlemelerinin sıkıntılarının eczacıların sırtına yüklendiğini iddia eden Saydan, şöyle devam etti:

''Sağlık Bakanlığından isteğimiz, gizli kapılar ardında yapılmaya çalışılan OTC ilaç satışına ilişkin çalışmalarından derhal vazgeçmesidir. Aksi halde ilaç kullanımı konusunda bilinçsiz toplumumuzun sağlığı tehlikeye girecek, telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşanacaktır.

İlaçların markete düşmesi ve reklamının yapılmasıyla güçlü sermayedarların iştahı kabarırken, komşusuna iyi geldi diye ya da kutusu güzelmiş diye ilacı bilinçsizce kullanarak sağlığından olan vatandaşın vebalini kim ödeyecektir?

Bir kez daha altını çiziyoruz: İlaç, eczacı elinden ve eczacıya danışılarak alınması gereken bir üründür. Yan etkisi yoktur ya da 'basit' ilaçlar söylemlerine kanmayınız. Yan etkisi olmayan ürün ilaç değildir ve hiçbir ilaç basit değildir.''

Saydan, bazı ilaçların isim kullanmadan gazetelerde reklamlarının yayımlandığına ve bazı ürünlerin ruhsatlarının gıda takviyesi adı altında Tarım ve Köyişleri Bakanlığından alındığına da dikkati çekti.
medimagazin

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Eczaneler vitrin karartacak (09.05.2008)
60 eczaneye sahte küpür kepengi (07.05.2008)
TEB'den ücretsiz sözleşme tepkisi (12.03.2008)
TEB Başkanı: Uygulamaya altyapı oluşturulmadan başlandı (16.01.2008)
2008 Yılı Mesul Müdür Maaşları Hakkında (15.01.2008)
SSGSS YASA TASARISI'NA YÖNELİK EYLEM SÜRECİ VE DETAYLI PROGRAM (15.01.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
February 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28    
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Eczanelerden ilaç alma yolu tıkandı
İlk sigara yasağı cezası eczanelere geliyor
TEB Başkanı: Uygulamaya altyapı oluşturulmadan başlandı

Hekim Haber .com 2007
[UST]