Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Cumartesi, 23.02.2019, 08:49pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
ODALAR VE BİRLİKLER » Türk Eczacıları Birliği
 
60 eczaneye sahte küpür kepengi

Carsamba, 07.05.2008, 06:09am (GMT)


Ankara’daki eczacılara bir dokunan bin ah iştiyor. Sahte küpür yüzünden Ankara’da son iki ayda tam 60 eczane kapanmış. Ankara Eczacı Odası Başkanı Oğuz Ekincioğlu ise bu duruma isyan ediyor. Ekincioğlu, "Sahte küpürü eczacı nasıl denetlesin. Bütün iş eczacılara yıkılıyor, fatura eczanelere çıkıyor. Yakında Ankara’da açık eczane kalmayacak" diye tepki gösteriyor.

ANKARA’daki eczacılara bir dokunan bin ah iştiyor. Sahte küpür yüzünden Ankara’da son iki ayda tam 60 eczane kapanmış. Ankara Eczacı Odası (AEO) Başkanı Oğuz Ekincioğlu ile konuşuyorum. Bu duruma isyan ediyor. Ekincioğlu, "Sahte küpürü eczacı nasıl denetlesin. Bütün iş eczacılara yıkılıyor, fatura eczanelere çıkıyor. Yakında Ankara’da açık eczane kalmayacak" diye tepki gösteriyor. Sahte küpür olayı bakın şöyle patlamış:

Geçen yıl İstanbul’da, SGK ile anlaşmalı 5000 eczanenin 100’üne, ait 120 bin reçetenin bin kadarında sahte küpüre rastlanmış. Duruma Teftiş Kurulu el koyup hemen inceleme başlatmış ve o günden bu yana sahte küpür basan dağıtan çeteleri yakalamak için operasyonlar aralıksız sürdürülüyor. Ardından da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) devreye girmiş ve sahte küpür tespit edilen eczanelere üç ay kepenk kapatma cezası kesilmeye başlanmış. Sahte küpür yüzünden denetimi de SGK’nın uzman personeli yapıyor. Sahte küpür yüzünden eczaneleri kapatılıp, SGK ile mahkemelik olan eczacıların ortak tepkileri ise şöyle:

"Sahte ilaç verecek olsak niye bir-iki küpür verelim. Depolardan bize gelen ilaçları satıyoruz. Sahte-gerçek ayrımı çok güç ama eczacı suçlanıp, sözleşmeleri iptal ediliyor."

AEO NE DİYOR

Bu konunun detaylarını AEO Başkanı Ekincioğlu ile bakın şöyle anlattı:Sahte küpür olayında, eczacılarımız ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor. Biz bu yüzden oda olarak, üyelerimizin mağdur olmamaları için ulusal bazda güvenilirliği olan ecza depoları ile çalışmalarını ve spot depo olarak tabir edilen yerlerden ilaç almamalarını, hiçbir şekilde faturası veya belgesi olmayan bir takas işlemine girmemelerini öneriyoruz.

Suçumuz yok

Eczacılar depolardan aldıkları ürünü satıyorlar. Küpürün sahteliğini ayırt etmeleri çok güç. Sahte küpür çıkan reçetelerin yüzde 99’unda eczacının herhangi bir suçu olmamasına rağmen anlaşmaları fesih edilmiştir. Birçok ceza verilen eczanede çıkan bu tip küpür sayısı 1-2’dir. Eczacı ilgisi olmayan bir konu yüzünden cezalandırılıyor.

HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Oda olarak meslektaşlarımızı bu mağduriyetlerinin giderilmesi için hukuki platformda açtıkları davalarla ilgili destek veriyoruz. Gereken her türlü girişimde de bulunacağız. Fakat esas olarak protokolün taraflarından biri olan Türk Eczacıları Birliği’nin girişimlerde bulunması konuyla ilgili olarak sözleşme maddesinin revize edilmesi için çalışma yapması gerekiyor.

DANIŞTAY’DAN MÜJDE

Ankara’daki 2 bin 200 eczane aynı tedirginliği yaşayıp, tartışma sürerken, Danıştay’dan eczacılara müjde kararı çıktı. Danıştay 10. Dairesi, eczacılara sorumluluk yükleyen, Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında imzalanan protokolün, "eczacı ya da çalışanın bilgisi dışında düzenlenmiş de olsa, kuruma sahte reçete, küpür veya rapor fatura eden eczaneyle ilgili cezai işlem uygulanmasını" öngören hükmünün yürütmesini durdurdu. Bu kararla, "eczacı veya çalışanın kasıt veya kusuru tespit edilmediği sürece" sahte küpür yüzden eczacıların sözleşmelerinin feshedilip, kepenklerinin kapatılmasına yargı "dur" demiş oldu.

TEİS KAZANDI

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası’nın (TEİS) geçen yıl Temmuz ayında TEB ile SGK arasında imzalanan, "Sosyal Güvenlik Kurumu Kapsamındaki Kişilerin Türk Eczacıları Birliği Üyesi Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Protokol"ün bazı maddelerinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı. Protokolün, uygulanacak usul ve esaslar, endikasyon uyumuna bakılacak durumlar, eczacı tarafından uygulanacak indirim oranları, kuruma teslim edilen faturaların geri ödenmesi, provizyon sistemine gerçeğe aykırı, hayali reçete kaydının yapılması durumunda uygulanacak cezaları düzenleyen hükümlerinin yürütmesinin durdurulması istemini reddeden Daire, eczacı veya çalışanının bilgisi dışında düzenlenmiş de olsa kuruma sahte reçete, küpür veya rapor fatura eden eczaneyle ilgili cezai işlem uygulanmasını öngören hükmün yürütmesini durdurdu.
Hürriyet / Oya Armutçu

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
TEB'den ücretsiz sözleşme tepkisi (12.03.2008)
TEB Başkanı: Uygulamaya altyapı oluşturulmadan başlandı (16.01.2008)
2008 Yılı Mesul Müdür Maaşları Hakkında (15.01.2008)
SSGSS YASA TASARISI'NA YÖNELİK EYLEM SÜRECİ VE DETAYLI PROGRAM (15.01.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
February 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28    
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Eczanelerden ilaç alma yolu tıkandı
İlk sigara yasağı cezası eczanelere geliyor
TEB Başkanı: Uygulamaya altyapı oluşturulmadan başlandı

Hekim Haber .com 2007
[UST]