Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Pazar, 19.09.2021, 05:08pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
ODALAR VE BİRLİKLER » Türk Diş Hekimleri Birliği
 
TDB: Cevap gelmezse 10 Ekimde sokaklardayız

Cuma, 26.09.2008, 06:41am (GMT)

  Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, diş hekimliği hizmetinin serbest çalışan diş hekimlerinden alınmasıyla ilgili hazırladıkları öneriye hükümetin cevap vermemesi durumunda 10 Ekimde sokak eylemlerine başlayacaklarını bildirdi.

Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında, diş hekimliği hizmetlerine yönelik hazırladıkları öneri paketini Maliye, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları ile ilgili birimlere sunduklarını, ancak AK Parti döneminde herhangi bir adım atılmadığını savundu.

Önerilerinin topluma yönelik tedavi ve koruyucu hizmetleri içerdiğini anlatan Yıldırım, ''Diş ve diş eti hastalıkları dünyada en yaygın ve en sık tekrarlanılan hastalık grubu. Diş ve diş eti hastalıkları, 5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine, hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara, 36-69 yaş grubunda 7 kat fazla kalp hastalığına neden olmakta ve böbrek ve akciğer hastalıklarıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaratmaktadır'' dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın istihdam ettiği 5 bin 500 diş hekiminin, halkın diş ve diş eti hastalıklarıyla ilgili talebini karşılama olanağı bulunmadığına dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:
''Geçen yıl toplumun ihtiyaç duyduğu diş çekimi sayısı 35 milyon iken Sağlık Bakanlığı'nca gerçekleştirilen işlem sayısı 4,5 milyon civarındadır. Sağlık Bakanlığı dolgu ihtiyacının yüzde birini karşılayabiliyor. Çekimin yüzde 11'ini, kanal tedavisinin yüzde 3'ünü, diş taşı temizliğinin yüzde 7'sini karşılayabiliyor.''

Yıldırım, verilen hizmetin niteliğinin de düşük olduğunu öne sürdü.
Türk Dişhekimleri Birliği olarak 17-18 Eylül tarihlerinde ilgili bakanlıklar, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne hazırladıkları projeyi sunduklarını belirten Yıldırım, şunları söyledi:
''2003 yılı başından beri kontrol edilebilir bir sistem önerdik. Hatta bu sistemin birliğimiz tarafından bedelsiz kurulmasını önerdik. Bizim önerdiğimiz sistem, koruyucu diş hekimliğini öne alan bir sistem olacak. Diş ve diş eti hastalıkları zamanında muayeneye edilirse sağlık harcamaları azalır. Birliğimizin önerdiği sistem buna yönelik bir sistem. Maliyeti düşük ve sağlık harcamalarını azaltan bir öneri söz konusu. Toplum çıkarını ortaklaştıran bir yaklaşım.''

''10 EKİMDE SOKAĞA ÇIKACAĞIZ''
Sağlık Bakanlığı bünyesinde açılan diş hekimliği kadrolarına başvuranların yüzde 72'sinin muayenehane sahibi diş hekimleri olduğunu belirten Yıldırım, ''Bu kişiler devletin istihdam politikası içinde iş yerini kapatıp devlet kurumuna gitmek zorunda kalıyor. Diş hekiminin milyarlarca yatırımı çöpe gidiyor. Biz diyoruz ki diş hekimine muayenehanesini kapattırarak Sağlık Bakanlığı hizmetini almak yerine diş hekiminin var olan hizmetinden yararlanalım'' dedi.

Önerilerine hükümetin ''evet'' ya da ''hayır'' şeklinde herhangi bir cevap vermediğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:
''10 Ekime kadar hükümete süre verdik. Diş hekimliği hizmetinin serbest çalışan diş hekimlerinden alınmasıyla ilgili hazırladığımız öneriye hükümetin cevap vermemesi durumunda 10 Ekimde sokak eylemlerimize başlayacağız. Hizmetin serbest çalışan diş hekimlerinden alınmasına yönelik, hem topluma hem de diş hekimlerine yönelik deklarasyonda bulunalım diye talebimiz oldu. Bu deklarasyonu sunarsanız bu eylemlerden vazgeçeriz, bu deklarasyonu yapmazsanız 6 yıldır yaptığınız gibi bizi oyaladığınızı düşünürüz ve şikayetimizi topluma yansıtmak için sokağa çıkarız.''
İSTANBUL (A.A)

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
TDB ve Dişhekimliği Fakülteleri: Fakülteler sıradan polikliniklere dönüşüyor (08.07.2008)
“Kamunun maliyeti özelden fazla” (04.07.2008)
"Sağlık Bakanlığı ve muayenehaneler arasında işbirliği yapılmalı" (01.07.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
September 2021  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]