Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Pazar, 19.09.2021, 05:37pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
ODALAR VE BİRLİKLER » Türk Diş Hekimleri Birliği
 
TDB ve Dişhekimliği Fakülteleri: Fakülteler sıradan polikliniklere dönüşüyor

Sali, 08.07.2008, 05:54am (GMT)

Diş hekimleri, mali sıkıntıların fakültelerin eğitim ve araştırma faaliyetlerini yavaşlattığını kaydetti


Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) 100. Yıl Kongresi kapsamında bir araya gelen diş hekimleri, diş hekimliği ile ilgili konularda karar alınırken konunun asli muhatapları olan TDB ve diş hekimliği fakültelerinin görüşlerinin alınmamasının olumsuzluklarının temel nedeni olduğunu bildirdi.

TDB Merkez Yönetim Kurulu ve diş hekimliği fakülteleri imzasıyla yayınlanan ortak basın açıklamasında, diş hekimliği fakültelerinin ciddi mali sıkıntılar içinde olduğu belirtilirken, bu durumun asli görevi eğitim ve araştırma olan fakülteleri sıradan bir poliklinik haline getirmeye başladığına da değinildi.

Kontenjan artırımı sıkıntıları katlıyor
Kadro sıkıntısının diğer fakültelerde olduğu gibi diş hekimliği fakültelerini de ciddi anlamda zora soktuğunu belirten hekimler, bu sorun nedeniyle çalışmaların oldukça zor şartlar altında sürdürüldüğünü dile getirdiler. Zor koşullar altında işini yapmaya çalışan fakültelerde kontenjanların fiziki kapasitenin üzerine çıkarılmasının da yaşanan zorlukları katladığını belirten hekimler yaptıkları açıklamada, “Kontenjanların arttırılması durumunda eğitim ve sağlık hizmetlerinin yürütülmesi mümkün olmayacaktır” dediler.

Tüm olumsuzluklar ve olanaksızlıklar sonucu görevlerini yerine getirmekte zorlanan fakültelerin, mali sıkıntılarla da boğuştuklarının vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tedavi bedellerinin (SUT ücretlerinin) olması gerekenin çok altında belirlenmesi ve bu ücretlerin bilimsel olarak maliyet analizlerinde ortaya çıkan sonuçlara göre belirlenmesi gerekirken, bunun dikkate alınmaması, fakültelerimizi ciddi mali sıkıntılara sokmuştur. Bu durum asli görevi eğitim ve araştırma olan fakülteleri sıradan bir poliklinik haline getirmeye başlamıştır. Kamunun, tedavi ihtiyaçlarını sadece fakülteler ve diğer kamu sağlık kurumları eliyle yürütmeye çalışması yerine başta muayenehaneler olmak üzere özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alması bu kurumlarımızı da asli görevlerini yerine getirmek konusunda oldukça rahatlatacaktır.”

Açıklamayı imzalayan fakülteler
Açıklamada yer alan imzalar şöyle sıralandı:
“TDB Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, Ankara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Bora Sayan, Atatürk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Orbak, Başkent Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sina Uçkan, Çukurova Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Serdar Toroğlu, Dicle Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Eskimez, Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Çınarcık, Erciyes Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Kesim, Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Alpaslan, Hacettepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Taha Köseoğlu, İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Meriç, Karadeniz Teknik Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tamer Taşdemir, Kırıkkale Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Tüz, Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlknur Tanboğa, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Açıkgöz, Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Ataoğlu, Yeditepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Sandallı.”
Nilay Toğrul/Medimagazin

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
“Kamunun maliyeti özelden fazla” (04.07.2008)
"Sağlık Bakanlığı ve muayenehaneler arasında işbirliği yapılmalı" (01.07.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
September 2021  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]