Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Carsamba, 16.01.2019, 11:19pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
KÖŞE YAZILARI » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 
Sağlıkta Kaynakların Akılcı Kullanılmaması

Cumartesi, 01.12.2007, 03:41pm (GMT)

Özellikle sağlık hizmetlerinin özelleşmesi sürecinde, kaynakların kâr amacıyla kullanıldığı ve kişinin ve toplumun sağlık düzeyini yükseltmek amacından uzaklaştığı görülmektedir. Mevcut kaynaklar, kolay kâr getiren ve daha az risk taşıyan hizmetlere yönlendirilmektedir. Örneğin, bazı şehirlerimizde, radyolojik görüntüleme cihazları ihtiyacın çok üzerindedir ve bu alandaki yatırımlar devam etmektedir. Halbuki aynı şehirde çok büyük bir yoğun bakım ünitesi veya solunum cihazı açığı olabilir. Özel kurumlar resmi ve özel güvence kurumları ile anlaşarak, yaptıkları tetkiklerin bedelini almaktadır. İşte bu nedenle, devletin kaynakları israf edilebilmektedir. Özel sektörün doğası gereği yapılan yatırımın bedeli geri alınmalıdır. Serbest piyasa ekonomisi, malın tüketici tarafından talep edilmesini teşvik eder. Bu, “arzın yarattığı talep” olarak tanımlanabilir.

Maalesef, yukarıdaki dengesizlik, sadece özel sektör nedeniyle değil, devlet aracılığıyla da oluşabilmektedir. İhtiyaca yönelik planlama yerine, politik kaygılarla yanlış kararlar verilebilmektedir. Örneğin prematüre doğan bir bebeğin yoğun bakım ihtiyacının karşılanması politik getirisi yüksek bir yatırım olarak görülmeyebilir. Buna karşın, taş kırma makinası ile böbrek taşlarının tedavi edilmesi erişkin toplumu çok daha fazla memnun edeceği için daha popülerdir. Aslında, böbrek taşı başka yöntemlerle de tedavi edilebilirken, prematür bebeğin tek yaşama şansı bir solunum cihazına ulaşabilmesidir.

Sağlık Bakanlığında politik tercihlerden arınmış, uzmanlardan oluşan, her yerleşim biriminin sağlık ihtiyaçlarını belirleyen bir birim oluşturulmalıdır. Böylece, o birimdeki doğum oranından sık görülen hastalıklara kadar veriler elde edilerek ihtiyaçlar saptanmalıdır. Personel dağılımı ve yatırımlar buna göre planlanmalıdır. Bu yerleşim biriminde yatırım yapmak isteyen özel sektörden de aynı plana uyması istenmelidir. Örneğin bir MR cihazına daha ihtiyaç yoksa, bir MR merkezi açılması onaylanmamalıdır. Böyle bir sınırlama yapılmadığı sürece “arzın yarattığı talep” sorunu sürekli olarak maliyeti artıracak, maliyet azaltılmaya çalışılırken daha hayati konularda sınırlamaya gidilecektir.

Yanlış tercihlerin devlet eliyle de yapılmasını önlemek için sağlık, politikadan arındırılmalıdır. Demokratik sistem içinde Sağlık Bakanlığı hükümetin bir organıdır. Ancak bilimsel bir konu, her iktidar döneminde değişime uğratılmamalıdır. Savunma Bakanlığı da hükümetin bir organıdır; ama savunma ihtiyaçları hükümetlerle sık sık değiştirilmez ve ihtiyaçlar konunun uzmanları tarafından belirlenir. Sağlıktaki ihtiyaçlar, personel dağılımı ve donanım öncelikleri bilimsel yöntemlerle çalışan teknokratlar tarafından sağlanmalıdır. Örneğin, özellikli bir ameliyatın çok sınırlı yapılabildiği ve bu alanda uzun bekleme sıraları oluşmuş bir yerleşim biriminde faaliyete geçmek isteyen özel sektörden, bu konuda çalışması öncelikle istenebilmelidir. Kurumlar mali yönetimlerinde özerkleştirilmeli ve kendi kazançları ile kendilerini geliştirmelerine izin verilmelidir. Ancak sağlık kurumlarının gelişme alanı Bakanlık ve üniversitelerden oluşan bir konsey tarafından denetlenmelidir. Örneğin, daha fazla kâr getirdiği için her hastanenin tüp bebek merkezi oluşturmasındansa, kaynaklar bölgede eksikliği duyulan başka bir yatırıma yönlendirilmelidir.

Merkezi bilimsel otorite, karaciğer transplantasyon merkezlerinin geliştirilmesi yanında kronik karaciğer hastalığını azaltmaya yönelik yaygın aşılama programı, kan bankalarının daha etkin ve güvenli çalışması gibi koruyucu önlemleri de desteklemelidir. Sadece tedavi edici yöntemlere ağırlık verilirse ve bu alan da özel sektöre bırakılırsa, kaynaklar akılcı kullanılmamış olur.
Kaynaklarımızın akılcı kullanıldığı bir çalışma ortamı diliyorum.
Medimagazin Köşe Yazarı

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
TUS’a Hazırlık Süreci (29.11.2007)
Üniversiteler ve Tıpta Yan Dal Uzmanlığı (26.11.2007) 
  ::| Kongre Takvimi
January 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]