Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 17.01.2019, 12:06am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
KÖŞE YAZILARI » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 
Üniversiteler ve Tıpta Yan Dal Uzmanlığı

Pazartesi, 26.11.2007, 07:01am (GMT)

Türkiye’deki hekim sayısı yeni açılan tıp fakülteleri ve artırılan kontenjanlar sayesinde artmakta ve Sağlık Bakanlığının açıklamalarına göre yine de hekim açığı olduğu belirtilmekte. Artan rakam olarak hekim sayısı ancak niteliklerle donatılmış eğitilmiş hekim sayısı ne kadar artmakta bunun artışına ülke gereksinimi nedir? Bunun hesabını ya bir bilen yok ya da yapan bir kurum. 1981 yılında çıkan hekimler için Mecburi Hizmet Yasası gerçekten ülkemizde her yörede olmasa da büyük ölçüde bir sorunu çözdü veya en azından erteledi. O döneme dek pratisyen hekim dışında çeşitli uzmanlık alanlarında hekim yüzü görmemiş olan il ve ilçeler hekim zenginliğine ve değişik dallarda hekimlerden hizmet almaya başladılar. Bu hizmetin 24 saat boyunca verildiğini de unutmamak gerekir. Ayda 8-10 nöbet, gün içinde 8 saat hastane mesaisi, akşamüstü ve gece boyu muayenehane, köy ve ev ziyaretleri, hastaların gece boyu evinizde sizi ziyaret etmesi ve sizden dertlerine çare olmanızı istemeleri. İşte hekimler az ya da çok böyle hizmet görmekte. Hiçbir meslektaşımız mesaisini 09-17 saatleri arasına bağlamayı düşünemez bile. Buraya kadar yazdıklarım Hükümetin hekim kitlelerine danışmadan çıkarmayı bir anlamda kafasına koyduğu Kamu Hastanelerinde Tam Gün Çalışma Yasas’ının büyük şehirler dışında ülkenin büyük bir bölümünde sağlık hizmetlerinin aksamasına ancak görünürde hastanelerin sayısal performanslarının artışına neden olacak ve yöneticilerimiz de artan hastane verimliliklerine bakarak sağlık hizmetlerinde kaliteyi arttırdıkları kanaatine vararak yanılgıya düşmüş olacaklardır. Görüş alınan veya görüş bildiren Türk Tabipler Birliği ise hekimlere danışmadan görüş bildirmekte ve akıllarda kalan tek istekleri biz Türk Hekimlerinin hiçbir şekilde fikir birliği içinde olmadığımız grev hakkı istemek gibi ettiğimiz Hipokrat yemini ile bağdaşmayan koşullar dayatmaktadırlar. Grev hakkı verilecek olursa gelecekte olası bir grevde yeminleri ve hekimlik anlayışları nedeniyle hastalarına bakmamayı reddeden hekimleri işbirlikçi ve grev kırıcı olarak mı adlandıracaklardır?

Geçiniz bunları!
Gelelim yan dal öyküsüne:
Türkiye’nin illerini ilçelerini dolaşacak olup oralarda özel hastane, kamu hastanesi, muayenehanelerde verilen sağlık hizmetlerinin kalitesini araştıracak olursanız manzara iç açıcı değildir. Artık vatandaşımız midesi ağrıdığında kendisine endoskopi yapabilecek bir merkeze veya hekime gitmek istiyor. Kan sayımında bir anormallik olduğunu duyunca hematolog arıyor. Üresi yükseldiğinde böbrek hastalıklarında uzman bir doktor arayışı içine giriyor. Kanser olduğunda ilaç tedavisi ile en azından iyileşme umudunu taşıyarak onkoloji uzmanına gitmesi gerektiğini düşünüyor. Bu örnekleri dilediğimiz kadar uzatabiliriz. Gerçek olansa bu imkanları vatandaşımız genellikle çok zor buluyor veya ulaşmak için bir başka kente gitmek zorunda oluyor.

Tıp fakültelerinde yan dal uzmanlık eğitimleri yalnız iç hastalıkları ve çocuk hastalıkları anabilim dallarına bağlı bilim dallarına özgü bir konu. Diğer uzmanlık dallarında belli bir konuyu ilgi ve uğraş alanı edinme dışında sertifikasyonla sonlanan bir eğitim süreci yok. Fakültelerin yan dal uzmanlık kadrolarının sayısı ise YÖK tarafından saptanmış kurala bağlı olarak belirleniyor. Bu kurala göre anabilim dalındaki yan dal uzmanlıkları için belirlenen kontenjan o anabilim dalının ideal kadrosunun yüzde 10’unu geçemiyor. Görev yaptığım Cerrahpaşa Tıp Fakültesini örnek verecek olursam bu kurala göre iç hastalıklarında tüm bilim dallarına yan dal uzmanlığı için 7 kadro verilebilmektedir. Bu da her yan dal için yalnız 1 uzmanlık öğrencisinin eğitim alabileceği gerçeği ile karşılaşmamıza neden oluyor. Bu sayı ülkemizin tüm tıp fakültelerinde değişmemektedir.

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust
 
  ::| Kongre Takvimi
January 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]