Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Pazartesi, 24.02.2020, 06:52am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
KÖŞE YAZILARI » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 
TUS’a Hazırlık Süreci

Persembe, 29.11.2007, 01:23am (GMT)

Değerli arkadaşlarım,

TUS’ a hazırlanırken, genel kabul gören gereklilikler yanı sıra, kişiye özel farklılıklar da önemlidir. Bir başkası için uygun ve başarıya açık bir yöntem size uygun olmayabilir. Bir kere ilk koşul çalışmak, çalışmak, çalışmaktır. Bugün gözden geçireceğimiz genel koşullar yanı sıra kişiye özel farklılıklara gelince;

 

1-Bazal bilgi seviyesinin oluşturulması: Genel gereklilik kurallarının başında gelir. Yıllar boyu süren eğitim sırasında zaman içerisinde bazı dersler ön plana çıkarken bazıları günün koşulları gereği daha geride kalır. Geçirdiğiniz eğitim-öğretim yıllarını hatırlayın; Kaçınıza dahiliye staj sınavında glikolizle ilgili ya da keton cisimlerinin oluşumuyla ilgili soru soruldu? Ya da kaçınıza genel cerrahi staj sınavında karaciğerin lobları soruldu? Sistem eğitim sırasında tıp fakültesi öğrencilerinin genel tıp hekimi olarak yetişmesini isterken, derslerin geçilmesi zorunluluğu işte hepimizin bazı konulara daha fazla odaklanması gerekliliğini doğal olarak getirdi. O zaman şimdiki koşulları gözden geçirecek olursak kötü bir biyokimya bilgisi sınavın % 20’ sinden, kötü bir anatomi bilgisi ise sınavın % 10’ undan mahrum olarak sınava girmenize yol açar. Bu anlamda hiçbir TUS adayının ders seçme keyfiyeti yoktur. Bazal bilgi seviyesine gelince, bizim önerimiz iyi bir patoloji bilgisidir. İyi bir patoloji bilgisi size abartısız bir şeklide TUS’ ta 70-80 soruyu cevaplama olanağı sağlayacaktır. İşte bu başlığımızda sözü edilen bazal bilgi seviyesini size sağlayacak olan patolojidir. Dolayısıyla, çalışmaya ilk adımı atarken, patolojiden başlanması uygun olan yöntemdir. Bu başlangıç seçiminde kişiye özel farklılık gözetmiyoruz, hepinizin patolojiden başlamasını istiyoruz. Ardından tüm derslerin gözden geçirilmesi ile bazal bilgi seviyesinin sağlanması gerekir. İşte bu süreci hakkıyla değerlendiren bir TUS savaşçısı belki de 100 soruluk kısmı halletmiş olacaktır.

 

2-Eksikliklerin saptanması gerekir: TUS’a hazırlanırken elbette kişisel farklılıklar olacaktır. Kimimiz temel bilimlere çalışmaya eğilimli iken, kimimiz klinik bilimlere eğilimliyiz. Kimimiz kolay ezberlerken, kimimiz daha kolay sistematize eder, verileri derli toplu bilgiler halinde kaydedebiliriz. Dolayısıyla bazal bilgi seviyesini oluşturduktan sonra, eksikliklerin kapatılması gerekir. Eksikliklerin saptanması ise TUS savaşçısının kendisine dürüst olabilmesiyle gerçekleşir. Eksikliklerin kabul edilerek üzerine gidilmesi en uygun seçimdir.

 

3-Uygun kaynak seçimi: TUS’a hazırlık alanında şu ana kadar yayımlanmış olan kaynakların pek çoğunu incelemiş bir kişi olarak maalesef çoğunun gerçekten bilimsellikten uzak, güncellenmemiş ya da TUS’a uygun olmayan bilgilerle tıka basa dolu olduğunu söylemek zorundayım. Eksik bilgi içeren bir kaynak belki affedilebilir ama yanlış bilgi içeren kaynağın affı olası değildir. Bir kez yerleşen yanlış bir bilgiyi ortadan kaldırmak (delini biri, taş, kuyu ilişkisi) ise bizlere yeni bir şey öğretmekten daha zor oluyor. İdeal kaynak, TUS’ ta referans olarak kabul görmüş ve “textbook” niteliğindeki kitaplardan TUS’a yönelik olarak hazırlanmış kaynaktır. Doğruluğu yanı sıra, laf salatası yapmaksızın TUS’ un tarzına uygun, akıcı dilde, editörün içeriğinden haberdar olduğu bir kaynak olmalıdır. İnanın yıllar içerisinde tıp dışı insanlara ya da tıp fakültesi öğrencilerine tercüme ettirilerek yayımlanmış, editörün sadece adının veya unvanının kullanıldığı, içeriğindense bihaber olduğu o kadar çok kaynak gördük ki… Kaynak seçiminde uygun olan yöntem; çevrenizdeki TUS öğretimiyle uğraşan kişilere ait olan kaynakların kullanılması ya da onların önerdiği kaynakların kullanılmasıdır.

 

4-Hedef koymak: TUS’ a çalışarak nereyi hedeflediğinizi belirlemek sizde amaca ulaşma ya da ulaşabilme arzusunu kamçılayacaktır. Hedef belirlerken, kişisel istekler, beceriler ön planda olmalıdır. Her zaman yüksek hedef iyi hedef değildir. Her ne olursanız olun istediğiniz dalın iyisi olmanız asıl olması gerekendir. Çalışmaların tüm hedefi hayatta daha mutlu olmak olduğuna göre mutlu edecek hedefi bulmak önemlidir.

 

5-Çalışmak: İşte bu noktada yazımızın başına dönmüş oluyoruz. Hedefiniz ister TUS’ta başarı olsun, isterseniz tüccar olup ticari hayatta başarılı olmayı isteyin yani her ne yapmak isterseniz isteyin çalışmadan hayatta başarılı olmanız olası değildir. Hele ki, yarıştaki rakipleriniz sizler kadar zeki, sizler kadar disiplinli, sizler kadar hedefe kitlenmiş doktorlarsa daha fazla çalışmanız sadece gereklilik değil, şarttır. Kişisel özelliklerinize göre bir program yaparak, çalışma saatlerini giderek artırarak, azimle, inançla, en önemlisi kendinize güvenerek çalışmanız yapmanız gerekendir. Çalışırken asla kendinizi ve çabanızı küçümsemeyiniz, çevrenizdeki rakiplerinizden olumlu etkilenmeye çalışınız.

 

Son olarak size Çin felsefesinden bir sözle şimdilik veda etmek istiyorum: “En uzak yerlere ulaşmak için ilk adımı atmak gerekir”.
 

Uz. Dr. Ömer Faruk DEMİR

DrTus.com Köşe Yazarı

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Üniversiteler ve Tıpta Yan Dal Uzmanlığı (26.11.2007) 
  ::| Kongre Takvimi
February 2020  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]