Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Carsamba, 16.01.2019, 11:24pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
KÖŞE YAZILARI » Hekim Haber Yazarları
 
Birisi bir işi yapabiliyorsa sen de yapabilirsin.

Persembe, 29.11.2007, 01:28am (GMT)

Birisi bir işi yapabiliyorsa sen de yapabilirsin.

 

Eftal Orhan

NLP Eğitimcisi

www.nlpegitim.com

 

İnsan beyni referanslarla düşünür ve motivasyonda örneklerin çok büyük tetikleme etkisi vardır.

Bu nedenle, bu yazımda sizlere bu süreçte birlikte çalıştığımız ve bir dönem içerisinde 57 puandan 72 puana çıkarak çok büyük başarı örneği gösteren Dr. Handan Özekle yaptığım söyleşiyi sunmak istiyorum.

Başlıktaki sözün tam formu şu şekilde:

Birisi bir işi yapabiliyorsa sen de yapabilirsin. Önemli olan nasıl yaptığıdır.

 

Uzun ve zorlu bir çalışmadan sonra hedeflediğin yerdesin neler
hissediyorsun?

 

   Gerçekten çok mutluyum bunu öyle içten söylüyorum ki. TUS bitince yeni bir hayat başlıyor; yeni bir ortama girmek, bazılarımız için şehir değiştirmek ve yeni bir hayata adapte olmak gibi.

O dönemi ve zorlukları hatırlıyorsunuz ve tabii ki yaşadıklarınızı. O zaman hissettiklerinizi; ama bunlar şimdi çok çok büyük şeyler gibi görünse de kazanınca ve her şey bitince hayatınızın ufacık bir noktası olarak kalıyor. Zaten hep zamanında kendimizce önemli birçok aşamadan geçmedik mi-ÖSS’yi kazanmak dertken üniversiteyi bitirmek ,üniversite bitince TUS’u kazanmak,TUS’u kazanınca meslekte bir yere gelmek gibi..

 

Bir dönemde böyle inanılması mümkün olamayan önemli bir
başarı ile bu kadar büyük artışlar sağladın? Bunu nasıl başardın?

 

   Sadece bana önerilenleri yaptım açıkçası. Bir önceki sınavım 57 idi. Hayal kırıklığı yaşamadım. Çünkü çalışmamıştım. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra 2 hafta tatil yaptım. İyice dinlendim ve sınavla ilgili hiçbir şey düşünmedim.

Geri döndüğümde ana hatlarıyla bir program yaptım. Ölçülü ve düzenli çalıştım ki benim en büyük sorunum her zaman için düzenli çalışamamak olmuştur. Fazla ayrıntılara gömülmeden, ana hatları kavrayarak ve konu okurken bile buradan nasıl bir soru sorulabilir mantığıyla çalıştım.

Tavsiyem, fazla kaynak kargaşasına kapılmamak. Dershane notları ve TUS soruları yetiyor da artıyor bile. İçinizde acaba eksik mi diye bir şüphenin olması çok doğal ve çevreden şu kitap iyi bunu oku şu konu eksik/yanlış, şu soru kitabı süper gibi birçok uyaranla karşı karşıya kalacaksınız, eminim. Benim önerim kulaklarınızı tıkayın bu tip şeylere çünkü gerçekten ve samimi söylüyorum ekstra hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

 

 

Bu süreç içerisinde nasıl bir çalışma sistemi uyguladın?

 

    Dersleri, soru çözümlerini ve ek dersleri takip ettim, hafta içi tekrarlarımı yaptım, eski TUS sorularını çözdüm, son 20 günde TUS kampına katıldım ve sadece eski TUS sorularını çözdüm. Kısacası önerdiğiniz programı birebir uygulamaya çalıştım.Tabii ki aralarda ipin ucunun kaçtığı yetiştiremediğim oldu; ama eksiklere takılmadan programa devam ettim zaten gerçekten de  TUS’ta kural asla yetiştirememek..

 

Sınav esnasında neler yaşadın?

 

Sınav sabahı ve önceki gün aşırı gergindim hatta önceki gün 1-2 saat aralıksız ağladım bir şeyler okumak istedim ama kafam hiçbir şey almıyordu. Sınava girdiğim an, koltuğa oturduğum zaman derin bir nefes aldım, dediğiniz gibi kendi kendime bir kaç kez 'Bu benim en iyi sınavım olacak' diye tekrarladım ve sınav kitapçığının üstüne “deneme sınavı-6” yazdım. Gerçekten bunlar beni çok rahatlattı. Takıldığım sorularda bir süreliğine gözlerimi kapattım ve kamptaki ali saatini düşündüm kulağıma direkt o saatimizde çalan müzik geliyordu gücümü toparladıkça yeni sorulara geçtim.

Bu sırada sizinle daha önce uyguladığımız tekniği uyguladım.  

Bir yanımda sizin bir yanımda da annemin oturduğunu hayal ediyordum.  Takıldığım sorularda bana moral verdiklerini hayal ettim 'devam et, harika gidiyorsun' gibi. İnanmazsınız ama o kadar işe yaradı ki..

 

   Son dönemde nasıl çalıştın?

 

    Son 20 gün kampa geldim ve sadece hocaları dinledim. Kamptaki tüm aktivitelere ve motivasyon saatlerine katıldım. Eve döndüğümde çok yorulduğum için bir şeyler yiyip uyuyordum saat 22.00 gibi. Sonra sabaha karşı 4 gibi kalkıp 7’ye kadar sadece TUS sorularını çözüyordum.

Hiçbir şekilde konu tekrarı yapmakla uğraşmadım ve bence bu çok önemli bir nokta-çünkü o zaman geldiğinde belki kabullenemiyorsunuz sanki sürekli eksikleriniz var gibi hissediyorsunuz ama alabileceklerinizin maksimumunu zaten almış oluyorsunuz.

Bundan sonra eksik olarak düşündüğünüz şeylere odaklanmak sadece gerginliğinizi artırıyor. Çalıştığınızdan da bir verim almanızı engelliyor.

Sınava 3 gün kala kamp bitti ve ben feci bir boşluğa düştüğümü hissettim.

Hiçbir şey yapamadım. Anksiyetem tepelerdeydi masa başında en fazla 15-20 dk. Kalabiliyordum. Kaçış uykularım başladı veya sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı, ev içinde dolanıp duruyordum. Gereksiz işlerle uğraşıyordum ki bu başınıza gelirse sakın korkmayın ve bu halinizle ilgili, sınav açısından bir endişe taşımayın.

Siz zaten o güne kadar yapabileceğinizin en iyisini yaptınız ve sınava hazırsınız bence o aşamada açık hava yürüyüşleri ve sınava girmeyecek ve mümkünse sınavı hatırlatmayacak arkadaşlarla yapılacak sohbetler ile ufak gezintiler faydalı olabilir.

 

 

TUS Çalışırken en çok nelerden etkilendin?

 

   TUS çalışırken çok stresli ve gergindim. Yaşayan bilir sanki başkalaşım geçiriyor gibi oluyordum. Çevremdeki birçok insanı kırdığım ve üzdüğümün farkındaydım ama elimden bir şey gelmiyordu. Bu dönemde çevremdeki herkes çok anlayışlı davrandı. Bunun geçici bir şey olduğunu hissettirdiler ve üzerimde fazla bir baskı kurmamaya çalıştılar. Bu beni çok olumlu yönde etkiledi. Ve tabii ki olumlu ve sizi pozitif yönde destekleyen arkadaşlar çok çok önemli. 

Sizin programlarınız, trans saatleri ve son 20 gündeki kamp, motivasyonumu gerçekten çok artırdı.

Olumlu insanlarla birlikte olmak ve günün belli saatlerini kendinize ayırmak da çok önemli. Haftalık olarak, programda hedeflediğiniz noktaya gelirseniz bir ödül koyabilirsiniz kendinize-ben ya sinemaya gidiyordum ya da eski arkadaşlarımla buluşuyordum mesela. Bence sık sık banyo yapın, gevşeme egzersizleri uygulayın-mesela nefes çalışması ve kas egzersizlerinin bana çok yardımı olmuştu.

 

 

TUS’a hazırlandığın zamanlarda, inancının kırıldığı,
motivasyonun dibe vurduğu, vazgeçtiğin zamanlar oldu mu? Neler yaptın bu
zamanlarda?

 

    Hiç olmaz mı! Özellikle çalışmaya başladıktan 1-2 ay sonra gerçek anlamda dibe vurduğumu hissettim. Her şey birikiyor, zaman akıyor ve ben sanki hiçbir şeyi yeterince iyi yapamıyordum. Böyle dönemlerde en iyisi bu süreci ve sınava hazırlananların içsel dinamiklerini bilen, profesyonel birinden yardım almak. Hiç değilse bu sürecin geçici olduğunu bilmek ve toparlanacağına inanmak da önemli.1-2 gün çalışamamanız hiçbir şeyi değiştirmez önemli olan ipin koptu kopacağı noktada yeniden başlayabilmek.

 

Kazanmış, hayallerine ulaşmış biri olarak bu zaman noktasından
TUS’a hazırlandığın zamanlara bakacak olursan o zamanki kendine
neler söylerdin?

 

   Bu soruyu bana birçok kez yöneltirdiniz, özellikle de sınava yakın dönemlerde. O zamanlar biraz kuşkulu yanıtlasam da şimdi bir kez daha ve bu sefer güvenle söylüyorum-kesinlikle şöyle derdim: “Ne diye bu kadar hırpalıyorsun ki kendini, zaten istediğin yere ulaşacaksın; bunun farkına var ve biraz rahat ol.”

 

Şu an sınava hazırlanan arkadaşlara neler önerirsin?

 

Öncelikle mutlaka profesyonel destek almalarını öneririm. Özellikle de kendini kanıtlamış bir kurumla bu işi yürütmelerini.

Gidemeyenlere fazla uçuk olmayan ve giderek ders çalışma saatlerini kademeli ve düzenli biçimde artırdıkları bir program yapmalarını öneririm.

Tabii ki programda bazı aksamalar olacak ama bunlara takılmasınlar.Yapamadıklarına değil programı olabildiğince düzenli devam ettirmeye odaklansınlar. Dershaneye gidenlerse ek dersler ve soru çözümleri, deneme sınavları da dahil dershaneyle ilgili hiçbir şeyi kaçırmasınlar. Fazla dağılmamak da çok önemli bence.

Yani dershane notları ve eski TUS soruları bence sınav için yeterli. Bence yapılan tüm deneme sınavlarına girsinler (kendi dershaneleri hariç başka dershanelerinkine de) ve haftada bir 1 deneme çözsünler. Deneme sınavı sonuçları asla morallerini bozmasın ve bence asla net hesaplamasına takılmasınlar bu sınavların amacı eksikleri tespit etmek ve onların üstüne gitmek.

  Rahat olun, iyi uygulanabilir bir program yapın. Kendinizi programın akışına bırakın. Bugünler de geçecek demek isterim ama söylemesi kolay diyeceksiniz. Sınava hazırlanırken kazanmış arkadaşlardan böyle benzer şeyler duyardık ve açıkçası hiç inandırıcı gelmezdi. İçinde bulunduğunuz durumu ben de yaşadım neler hissettiğinizi çok iyi biliyorum. Hiç bitmeyecek gibi geliyor bazen ama bitiyor işte ve üstelik mutlu sonla bitiyor bir sonraki dönemde bu satırları siz yazıyor olacaksınız. Zor bir dönem ama atlatacaksınız ve başaracaksınız. Sizin her zaman derdiğiniz buna inansanız ne kaybedersiniz ki? Ben bir şey kaybetmedim. Ama tersi olsaydı çok şey kaybedebilirdim, bu kesin.


Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
TUS’na Dersane Desteği İle Hazırlananlara Öneriler (29.11.2007)
...Yok size konser monser!!! (29.11.2007)
ÖSYM’de Neler Oluyor? (29.11.2007)



 
  ::| Kongre Takvimi
January 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
  manset haberler




Hekim Haber .com 2007
[UST]