Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Carsamba, 16.01.2019, 11:15pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
KÖŞE YAZILARI » Hekim Haber Yazarları
 
TUS’na Dersane Desteği İle Hazırlananlara Öneriler

Persembe, 29.11.2007, 01:27am (GMT)

1. Dersaneye giden arkadaşlarımız mutlaka çalışma düzenlerini dersanenin programına göre ayarlamalıdır. Dersanede işlenen konuları takip ederek çalışılmalıdır. Dersanede anlatılan konulara tezat başka bir konunun çalışılması sizi negatif etkiler.

 

2. Mutlaka kaynak olarak, bulundukları kurum tarafından, o kurumun eğitmenleri tarafından hazırlanan ders notlarından yararlanılmalıdır. Soru kitapları değil de, özellikle konu kitapları bulunduğunuz kurum tarafından hazırlanan olmalıdır.

 

3. Deneme sınavlarına mutlaka katılın. Adı üzerinde deneme sınavı. Bu sınavlar bulunduğunuz kurum eğitmenleri tarafından hazırlanmış olup sizin daha iyi bir şekilde sınava hazırlanmanız amaçlanmıştır. Bazı sorular sizi yanlışa düşürmek için planlanmıştır, şimdi deneme sınavlarında bu yanlışlara düşün ki, asıl sınavda yanlış yapma olasılığınızı azaltın.

 

4. Mutlaka deneme sınavları sonrasında nerelerde yanlış yaptığınızı iyi analiz edin. Yanlış yaptığınız yerlerin konularını bir daha gözden geçirin. Size deneme sınavında sorulan sorular, asıl sınavda çıkması muhtemel sorular olabileceğini unutmayın.

 

5. Hafta sonu dinlediğiniz dersleri Pazartesi , Salı ve Çarşamba günleri mümkün olduğunca tekrar edin. Perşembe ve Cuma günlerini ise geçmiş konuların tekrarlarına ayırın. Bazı branşların tekrarları 3 günde bitmeyebilir. Bu durumlarda da size C.tesi ve Pazar anlatılacak konuların çıkmış tüm tus sorularını çözün.

 

6. Tüm gün evde olan herhangi bir yerde çalışmayan arkadaşlarımız en az 8 saat, sağlık ocağı gibi gündüz çalışan arkadaşlarımızda en az 6 saat günlük olarak çalışmalıdır. Bu saatler kişiye ve hedefe göre değişmektedir. Belirlenen saatler belli analizler doğrultusunda tespit edilmiştir.

 

7. Ctesi ve Pazar akşamlarınız çok önemlidir. Bahane olarak yorgunum kelimesi kullanılır ama bu saatleri iyi değerlendirmelisiniz. Çok fazla değil 1-2 saatinizi o gün size anlatılan dersin önemli noktalarını gözden geçirin. Uzun uzun tekrar etmenizi değil, derste hocanın çok önemli, mutlaka çıkacak dediğin, önem verdiği yerleri gözden geçirin. Çok fazla zamanınızı almaz, yatmadan önce 1-2 saatinizi vermenizi öneririm.

 

8. Bir branş çalışılırken, çalışma soruları branş bitimi sonrasında değil, o branş içerisindeki konular sonrasında çalışma soruları çözülmelidir. (mikrobiyolojide bakteriyoloji sonrasında çalışma soruları, viroloji sonrasında çalışma sorularının

çözülmesi gibi)

 

9. Çalışma sorularında veya çıkmış tus sorularının çözülmesi aşamasında yanlış yapılan soruların konularının bir yere not alınmalı, daha sonra tekrarlarda bu konular daha dikkatli gözden geçirilmelidir.

 

10. Eğer intern iseniz hastanede veya sağlık ocağında çalışan bir pratisyenseniz bulunduğunuz kurum içerisinde ders çalışma ortamları yaratmalısınız. Bu ortamlarda da konu değil, sadece soru çözümü yapılmalıdır.

 

11. Moraliniz bozuk olduğunda veya canınız sıkıldığında konu çalışma yerine soru çözümlerini tercih edin, özellikle çıkmış tus sorularını çözmeniz sizi rahatlatacaktır.

 

DR.ERDİNÇ NAYIR

www.drakademi.com

drerdincnyr@hotmail.com


Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
...Yok size konser monser!!! (29.11.2007)
ÖSYM’de Neler Oluyor? (29.11.2007) 
  ::| Kongre Takvimi
January 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]