Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Carsamba, 16.01.2019, 11:14pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
  ::| Hekim Haber Yazarları
  TUMU ++
  ::| Tıp Sitelerinden Yazarlar
  TUMU ++
  ::| Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  TUMU ++
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Sağlık skandallarına karşı öneriler!

Pazartesi, 04.08.2008, 05:59am (GMT)


Bir sağlık hukukçusu olarak neden böyle bir konu seçtim? Çünkü bu konuda hasta da hekim de mağdur.

Hekim- hasta ilişkisini olumlu yönde geliştirmek görevini üstlenen biz hukukçuların, riski azaltıcı faktörleri doğru belirlemesi gerekir. Bu sektörde sağlık hukukçusu olarak pozisyon alma sebebimiz, hekim ve işletmelerin hukuksal risklerini azaltmak, hastaların mağduriyetlerini en aza indirmektir. Sağlık Hukukunda hekim hakları kavramı yoktur. Hekimlerin yükümlülükleri ve yetkileri vardır. Esas olan hasta haklarıdır. Tüm dünyada da kurgu bunun üzerine kurulmuştur. Roma Hukuku'ndan bu yana, hastaların hakları, hekimlerin ise sorumlulukları üzerinde durulmuştur.

1988 yılına kadar hasta hakları konusu birçok farklı yasada, dağınık bir şekilde yer almıştır. 1988'de çıkarılan "Hasta Hakları Yönetmeliği" Sağlık Hukuku'nun hasta tarafı için olumlu bir gelişme olmuş; düzenlemelerin büyük bir kısmı tek başlık altında toplanmıştır. Buna karşın hekimin hak ve yükümlülüklerinin tek başlık altında toplandığı bir yasal düzenleme hala yapılamamıştır. Bu durum hak ve sorumluluklarını eksiksiz bilmesi gereken hekimler açısından sıkıntı yaratmaktadır.

Hiç şüphesiz ki hekimlik kimliğini taşıyan herkes, müdahalede bulunduğu hastanın acı ve ağrısını en kısa zamanda gidermek ister. Ancak sistem kaynaklı bazı sebepler, hekimlerin görevlerini gereği gibi yapabilmelerine imkân sağlamıyor. Bu sebepler kimi zaman vakit darlığı, hasta yoğunluğu; kimi zaman personel ve araç-gereç eksikliği yahut hekimin iş yükü fazlalığı şeklinde kendini gösteriyor. Hal böyle olunca, hasta üzerinde hiçbir hekimin sebep olmak istemeyeceği olumsuz neticeler meydana gelebiliyor.

İşte yanlış taraf cerrahisi de bunlardan biri. Ve hatta bence en acı olanı. Bu kavramı kısaca şöyle tanımlayabilirim: Yanlış Taraf Cerrahisi, müdahale edilmesi planlanan hasta, parça veya organ yerine; yanlış bir hastaya veya organa cerrahi müdahalede bulunulmasıdır.

Uluslar arası Birleşik Komisyon'un (JCAHO) verilerine göre; Temmuz 2005 itibariyle, dünya çapında 3,548 hasta, tıbbi hata mağduru olmuş ve bunlardan 444'ü (%59) yanlış taraf cerrahisine maruz kalmıştır.
Tıbbı hata vakalarının 2,450 (%74)'ü de ölümle sonuçlanmıştır.

YANLIŞ TARAF CERRAHİSİ NEDİR?

* Yanlış hasta
* Yanlış parça
* Yanlış vücut tarafı
* Doğru işaretlenmiş tarafın yanlış düzeyi

Üzerinde gerçekleşen tüm cerrahi uygulamalar, yanlış taraf cerrahisinin kapsamındadır. Yanlış Taraf Cerrahisinin daha kolay anlaşılabilmesi için dünyadan ve ülkemizden örnek olaylara göz atalım: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde katarakt ameliyatı olması gereken hastanın yanlışlıkla rahmi alınmıştır. 55 yaşındaki S.K. mağdur olurken, DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi de yaşanan bu talihsiz olay sebebiyle güvenilirliğini kaybetmiştir.

Niğde'de sağlam dişi çeken diş hekimi, yaralama suçundan hapis cezasına çarptırılmış, Yargıtay cezayı onamıştır. Samsun'da bir hasta mide şikâyeti sebebiyle ameliyata alınmış ve bir hafta sonra komaya girmiştir.

Türkiye'de bunlar yaşanırken, dünyada da durum pek farklı değildir. Zira; 2002 yılında İngiltere'deki bir hasta, röntgene ters bakan hekimin kurbanı olmuş, hasta olan böbreği yerine sağlıklı böbreği alınmıştır. Hasta operasyondan birkaç saat sonra hayatını kaybetmiştir.

Amerika'da bir kadın meme kanseri teşhisiyle ameliyat edilmiş ve iki göğsü de alınmıştır. Operasyondan 48 saat sonra tahlillerin karıştığı, aslında kadının kanser olmadığı anlaşılmıştır.
Görüldüğü gibi, dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan, yanlış taraf cerrahisi kurbanı olmaktadır.Oysa Yanlış taraf cerrahisinin önüne geçmek hiç de zor değil.

Operasyon öncesi teyit süreci ile cerrahi tarafı işaretleme sürecini işletmek ve bu sürece hastaların da katılımını sağlamak şeklinde ifade edilebilecek, üç basamaklı basit bir yöntem ile hastayı da; kutsal bir görevi üstlenmiş olan hekimi de bu olumsuz ve yıkıcı sonuçlardan korumak mümkün. Şüphesiz ki hekimler kendi mesleklerindeki yenilikleri takip ettikleri gibi, Sağlık Hukukundaki gelişimleri de aynı ciddiyet ve dikkatle takip etmeliler. Bu bir zorunluluktur.

Bu aşamada ben ve benim bakış açıma sahip hukukçuların üzerine düşen görev de hekim ve hastaların aydınlatılması sürecinde etkin rol almak olacaktır.

Avukat Dr. MERT VAN
MynetHaber

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
"Hapishane hastane" kurulması için öneri (01.08.2008)
Arzu hemşirenin ölüm nedeni belirlendi (30.07.2008)
Sağlık sistemindeki çatlaklar ABD'nin gündeminde (18.07.2008)
Doktorlara promosyon kalkıyor mu? (17.07.2008)
Hekim açığı var ama özel sektörde hekimler atıl bekliyor (15.07.2008)
ABD'de ilaç firmalarına eşantiyon yasağı geldi (14.07.2008)
Virüslüsüne karşı radyasyonlu kene (11.07.2008)
Özel hastaneler: Biraraya gelmeyi beceremedik (10.07.2008)
Psikologların da terapiye ihtiyacı olur mu? (09.07.2008)
İlaç israfımız (08.07.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
January 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]