Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Carsamba, 16.01.2019, 11:24pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
  ::| Hekim Haber Yazarları
  TUMU ++
  ::| Tıp Sitelerinden Yazarlar
  TUMU ++
  ::| Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  TUMU ++
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Doktorlara promosyon kalkıyor mu?

Persembe, 17.07.2008, 06:26am (GMT)

Gazetelerde yer alan habere göre Amerikan İlaç Araştırması ve Üreticileri Derneği (PhRMA) 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni tüzüğünde, ilaç firmalarının sağlık kuruluşları ve çalışanlarına firmanın adının yazılı olduğu kalem, defter, saat, çakmak, kupa, anahtarlık... gibi ‘eğitim amaçlı olmayan’ promosyon ürünlerinin verilmesini yasaklıyormuş.

Dernek, yenilenen tüzüğün pazarlamayla ilgili maddesi çerçevesinde, bir firma ya da ürününün logosunun bulunduğu bu türden hediyelerin, sağlık görevlileriyle ilişkilerin ‘tıbbi ve bilimsel konularda bilgilendirme temeline dayanmadığı’ gibi yanlış anlaşılmalara yol açabileceği saptamasında bulunmuş.

Hemen, bir kalemden, bloknottan, masa saatinden, fincandan veya bardaktan... da ne çıkar, bunlardan da rüşvet mi olur demeyin; oluyor. Çünkü bu, aslında pahada hafif ürünler doktorların sürekli olarak masalarında, gömleklerinde veya ceplerinde... kısaca her zaman gözlerinin önünde olan şeyler ve üzerlerinde de firmanın ismi, ilacın ismi veya logosu... bulunuyor. Bu sayede de bu isim ve logolar ister istemez doktorların zihnine yerleşiyor ve ilaç yazarken de hiç farkında olmadan bundan etkileniyorlar.

Pahalı hediyeler serbest

Ama ‘Helál olsun adamlara...’ demek için de aceleci olmayın. Dernek, bu ıvır-zıvır promosyonları yasaklarken, doktorlara lüks restoranlarda verilen yemeklere... hastanelerde ve muayenehanelerdeki yiyecek-içecek ikramlarına... uzmanlara çeşitli toplantılardaki konuşmaları için ödenen milyon dolarlık harcamalara hiçbir sınırlama getirmiyormuş. Bir de doktorlara çok pahalı hediyeler vermeleri ile tanınan biyoteknoloji ve tıbbi alet firmaları bu kısıtlamanın dışında bırakılmış.

İnsan, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demeden edemiyor.

Bu bir küresel bir sorun

İlaç firmalarının doktorlara promosyon adı altında ıvır-zıvır ve bunların dışında akla hayále gelmeyecek hediyeler vermesi ve doktorların yurtiçi ve yurtdışı kongre ve çeşitli toplantılara sponsorluk adı altında- ‘bedava’ götürülmeleri ne yeni ve ne de sadece Türkiye’ye özel bir şey. Bu kelimenin tam anlamıyla ‘küresel bir sorun’, kongreler... sempozyumlar... seminerler... işini bilen doktorlar için ‘tam pansiyon’ ücretsiz. Tabii bizim etıbba da bundan muaf değil.

Bir araştırmada, ilaç endüstrisinin promosyona cirodan yüzde 37 pay ayırdığını; yeni ilaç keşfi için harcadıkları paranın 3 katını pazarlamaya yatırdığını okuyup not etmiştim.

İşte bununla ilgili birkaç çarpıcı rakam daha: 2000 yılında, Nike firması ayakkabı reklámı için 78.2 milyon dolar; Pepsi firması içecekleri için 125 milyon dolar harcarken; Merck firmasının ölümcül yan etkileri nedeniyle piyasadan çekmek zorunda kaldığı Vioxx isimli ilacın reklámlarına ayırdığı para 160 milyon dolar !

New England Journal of Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan bir makalede de, ilaç üreticilerinin 2007 yılında pazarlamaya yılda 30 milyar dolar harcadıkları bildirilmişti.

Bizdeki durum

İlaç firmalarının sponsorluk, promosyon adı altında yaptığı harcamaların ülkemizde hangi boyutlara ulaştığını ise, Hürriyet’te Arda Akın imzasıyla çıkan bir haberden öğrendim:

‘Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmada, Türkiye’nin yıllık sağlık giderlerinin 10 milyar dolar ile 13 milyar dolar arasında olduğu, bunun yüzde 30’unun ise ilaç ödemelerine harcandığı belirlendi. Bakanlık, yıllık yaklaşık 4 milyar dolarlık ilaç harcamasının yüzde 40’ının ise mümessillerin doktorlara dağıttığı promosyonlar karşılığında yazılan reçetelere harcandığını tespit etti. Bakanlık, promosyon karşılığı yazılan reçetelerin ülkeye maliyetini de yıllık ortalama 1.8 milyar dolar olarak açıkladı.’

Bu verilerden de açıkça anlaşılabileceği gibi, bu işin şirazesi kaçmış artık. Doktorlarla ilaç firması arasında bir fincan kahve veya basit bir tükenmez kalemle başlayan ‘ilişkilerin’ hangi boyutlara vardığını görüyorsunuz

Elbette, doktorlara ‘hiçbir karşılık beklemeden’ verilen bu hediye ve kongre davetlerinin savunulacak hiçbir tarafı yok, ama bu tür promosyon ve bedava seyahatlerin sadece tıp mesleğine özgü olmadığını, bu işlerin belki de çok daha büyük ölçülerde başka pek çok sektörde de olduğunu bir kere daha belirtmek isterim.

Gelelim neticeye

Yeni bir ilaç keşfetmek çok pahalı ve zaman alan bir iş. İlgililer, bir kimyasal maddenin ilaç olarak piyasaya verilecek aşamaya gelebilmesi için ortalama 10 senelik süreye ve bir milyar dolara ihtiyaç olduğunu söylüyorlar. Üstelik birçok kimyasal madde ilaç olamadan çöpe atılmak zorunda da kalınıyor; tabii bu da firmanın masraflarını artırıyor.

Yeni ilacın pahalı olmasına sesimiz çıkmıyor tabii, ama ilacın sadece bu zorunlu ‘tıbbi’ harcamalardan dolayı değil, sponsorluklar... promosyonlar... reklamlár ve hatta rüşvetler yüzünden pahalı olması insanın canını sıkıyor.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta / Star

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Hekim açığı var ama özel sektörde hekimler atıl bekliyor (15.07.2008)
ABD'de ilaç firmalarına eşantiyon yasağı geldi (14.07.2008)
Virüslüsüne karşı radyasyonlu kene (11.07.2008)
Özel hastaneler: Biraraya gelmeyi beceremedik (10.07.2008)
Psikologların da terapiye ihtiyacı olur mu? (09.07.2008)
İlaç israfımız (08.07.2008)
20 psikiyatri hastanesi açılıyor (07.07.2008)
Sağlık turizminde gözler Türkiye'ye çevrildi (04.07.2008)
Türkiye'de bir ilk (03.07.2008)
ABD’deki Türk docent havadaki katili buldu (01.07.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
January 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]