Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 06.10.2022, 09:04pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
GÜNCEL » Sektörden
 
İlaç krizi sona erdi, eczacılar protokolden memnun

Sali, 20.01.2009, 12:19pm (GMT)

İlaç krizi dün gece geç saatlerde Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan ilaç alım protokolü ile aşıldı. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, protokole ilişkin ANKA'ya yaptığı değerlendirmede, ilaç krizinin uzlaşmayla sonuçlanmasından memnun olduklarını belirtti. Çolak, "Böylece, bu süreçte hem eczacıların örgütlü gücü ayakta durdu, hem de eczacıların birliği daha da güçlenmiş oldu." dedi.

Sağlık alanında değişimler yaşandığını, bunların da zaman zaman sancılı olduğunu belirten TEB Başkanı Çolak, "Eczacılar da bu değişim sürecinin önemli dama taşlarından birini oluşturuyor. Eczaneler sağlık merkezleri, eczacılar da birer danışman işlevi görüyor" dedi. Eczacıların birinci basamak sağlık hizmetinde yer alması noktasında dünyadaki evrensel kuralın Türkiye'ye de uygulanması için çok çaba gösterdiklerini hatırlatan Çolak, "Eczacıların artık tedarikçi olmaktan çıkıp, birinci basamak sağlık hizmeti sunucusu olmaları konusunda uzlaşmaya varıldı" diye konuştu.

-ÖZEL HASTANELERİN MUAYENE KATKI PAYLARININ ECZANELERDEN TAHSİLİ KALKTI -

TEB Başkanı Çolak, avans ödemelerinde daha önce 45 günlük sürede yüzde 75-90, kalan 45 günde ise geri kalan ödemelerin yapılmasının istendiğini anımsatarak "Protokol ile 60 günde incelenmek şartıyla tamamının ödenmesi karara bağlandı" dedi.

Muayene katkı paylarının eczanelerden tahsiline uzun zamandır karşı çıktıklarını belirten TEB Başkanı Çolak şunları söyledi:
"Protokolle şimdilik sadece özel hastanelerdeki muayene katkı paylarının eczanelerden tahsiline son verildi. Devlet ve üniversite hastanelerindeki muayene katkı paylarının eczanelerden tahsilinin ise süreç içerisinde kaldırılması kararlaştırıldı. Bunun için belli bir süre konulmadı. Görüşmelerde bize, "2 bin 800 hastanemiz var. Buralara kadro açacağız. Eleman yerleştirilmesi bir hayli zor. Onun için bir süre daha bu işi sizin vasıtanızla götürelim' denildi. Bir süre daha böyle devam edeceğiz."

-"BİN ECZACI İSTİHDAM EDİLECEK"-

TEB Başkanı Çolak, yaptıkları görüşmeler sonucunda Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 500, Sosyal Güvenlik Kurumu reçete kontrol birimine de 500 olmak üzere toplam bin eczacının istihdam edileceğini bildirdi. Bunun eczacı istihdamı açısından önemli olduğunu belirten Çolak, Sağlık Bakanlığı'nın ilerde 500 eczacı daha istihdam etmeyi planladığını kaydetti.

İlgili düzenlemede yapılan değişiklikle eczacı kar oranlarının da artırıldığını hatırlatan Çolak, "Eczacı karlılığı ilk 3 dilimde yüzde 25 olarak belirlendi. Bu değişiklikle eczanelere 70-80 milyon liralık bir katkı sağlandı" dedi.

Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) de, eczacılarla ilgili değişikliklerin kendi görüşleri de alınarak yapılacağını, ayrıca protokole aykırı değişiklik yapılmayacağını ifade eden TEB Başkanı Çolak şöyle devam etti:

"Eskiden SUT'ta gece yarısı değişiklik yapılıp sabah yürürlüğe girerdi. Şimdi bunun için 15 gün süre verilecek. Bu da önemli bir kazanım. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde de ilgili yasada yapılacak değişiklikte eczacı-eczacı ortaklığı yer almayacak. Bunun garantisi verildi."

Geri ödemelerin ise belirli sistem dahilinde yapılacağını kaydeden TEB Başkanı Çolak, "Özellikle Yeşil Kart'ta 200 milyon liralık bir ödeme yapıldı. 100 milyon liralık bir başka ödemenin de Şubat ayında yapılmasını bekliyoruz" dedi.

-"8 BİN ECZANE İÇİN ISKONTO ORANI YÜZDE SIFIR'A İNDİRİLDİ"-

Alt gruptaki 8 bin eczane için ıskonto oranının sıfıra indirildiğini, üst gruptaki 3 bin eczane için de yarım puan artırıldığını kaydeden Çolak, "Bununla alt dilimdeki eczaneler 8 milyon liralık kazanç elde edecek, üst dilimdekiler ise 24 milyon liralık kayba uğrayacak. Bu kararla aslında üst dilimdeki eczaneler fedakarlık yapmış oldu. Zaten bizim amaçlarımızdan birisi alt gruptaki eczanelerin zararını gidermekti" dedi.

-"DAHA İYİ ŞARTLAR OLABİLİRDİ; ANCAK BU BİR MÜZAKERE SÜRECİ"-

Protokolün daha iyi şartlarla imzalanabileceğini, ancak bunun bir müzakere süreci olduğunu kaydeden TEB Başkanı Çolak, "İstediklerinizin hepsini alma şansınız yoktur. Özellikle kamu kurum ıskontolarının üzerimizden kalmasıyla ilgili çok mücadele veriyoruz. Ancak bunu kaldıramıyorlar. Onların da kendilerine özgü gerekçeleri var. Önümüzdeki süreçte bu yeniden gündeme gelebilir" dedi. Günübirlik ilaç tedavisine de karşı çıktıklarını belirten TEB Başkanı Çolak, bu uygulamanın özel hastaneler için kaldırıldığını, bunu da eczacılar açısından önemli bir kazanım olarak gördüklerini belirtti. Bu uygulamayla daha çok özel hastanelerde karşılaşıldığını ifade eden TEB Başkanı Çolak, şunları söyledi:

"Kamu hastanelerinde bu uygulama çok yapılmıyordu. Özel hastaneler daha çok kar amaçlı oldukları için her şeyi günü birlik sisteme koymaya çalışıyorlardı. Kanser, diyaliz ilaçları, kan ürünleri, acil müdahaleler günü birlik tedavi adı altında değerlendiriliyordu. Bu da yaklaşık 1.5 milyar liralık bir Pazar. Bu kamu hastanelerinde devam edecek. Çünkü bu hastanelerde böyle bir suistimal yok."
medimagazin

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Akdağ: Tam gün 2009'un ilk yarısında gelecek, Dişhekimlerinden hizmet alma 2009'da, Eczacıların yürüyüşünü garipsiyorum (21.12.2008)
2008 Yılı 3.Dönem Açıktan Atama Kurası (05.12.2008)
Eczane açmak için ortaklık şartı isyanı (05.12.2008)
YÖK Başkanı Özcan: “Üniversite hastanelerinde döner düzenlemesi için Tam Gün'ü bekliyoruz” (04.12.2008)
Sevk zinciri hastaneye giden hastaları yüzde 41 azalttı (03.12.2008)
Her eczacı eczane açamayacak (25.11.2008)
"Acilen 2-3 bin yoğun bakımcıya ihtiyacımız var" (21.11.2008)
Danıştay ATT Yönetmeliğinde bazı maddelerin yürütmesini durdurdu (19.11.2008)
Hastasını aydınlatmayan doktora cezaya Yargıtay'dan onay (18.11.2008)
Yeşil Kart gidiyor, sosyal yardım geliyor (18.11.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
October 2022  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Adli Tıp Kurumu, 2008 yılında 481 bin 816 dosyayı karara bağladı
İlaç sektörünün lideri krizi değerlendirdi
İlaç krizi sona erdi, eczacılar protokolden memnun
Akdağ: Tam gün 2009'un ilk yarısında gelecek, Dişhekimlerinden hizmet alma 2009'da, Eczacıların yürüyüşünü garipsiyorum
2008 Yılı 3.Dönem Açıktan Atama Kurası
YÖK Başkanı Özcan: “Üniversite hastanelerinde döner düzenlemesi için Tam Gün'ü bekliyoruz”
Sevk zinciri hastaneye giden hastaları yüzde 41 azalttı
Yeşil Kart gidiyor, sosyal yardım geliyor
Sertifikalı hasta danışmanı dönemi
Kurum hekimine ilaç yazdıran, muayene parası ödemeyecek

Hekim Haber .com 2007
[UST]