Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 06.10.2022, 07:40pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
GÜNCEL » Sektörden
 
Akdağ özel hastanelerle ilgili önemli düzenleme yaptıklarını açıkladı

Persembe, 16.10.2008, 07:28am (GMT)

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerde yapılacak organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için önemli bir düzenleme yaptıklarını açıkladı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerde yapılacak organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için bir düzenleme yaptıklarını belirterek, ''Organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için vatandaşlar tarafından hiç para ödenmeyecek. Kuralı öyle koyuyoruz'' dedi.

Atatürk Üniversitesinde yapılacak Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği 6. Kongresi'ne katılmak için Erzurum'a gelen Bakan Akdağ, Erzurum Valiliğini ziyaret etti.

Burada gazetecilere açıklama yapan Akdağ, organ nakli konusunun Türkiye için çok önemli olduğunu belirtti. Sağlıkta dönüşüm kapsamında organ nakli ile ilgili yapılan çalışmaların ardından 2002'ye göre ülke kapasitesinin 2007'de 2 kat artığını ifade eden Akdağ, ''Kalp naklinde bu oran 3 misline çıktı. 2002'de bir yılda yapılan kalp nakli sayısı 20'lerde iken son yıl bu 60'lara çıktı. Karaciğer ve böbrek nakillerinde de bu oran böyledir'' diye konuştu.

Söz konusu oranların artmasında yoğun bakım ünitelerinin geliştirilmesinin etkisi olduğunu dile getiren Akdağ, şunları söyledi:
''Göreve geldiğimizde Türkiye'de kamuya ait hastanelerde toplam 800'ün üzerinde yoğun bakım yatağı vardı. Yoğun bakım yatağı sayısı dönemimizde tam 7.5 kat arttı. Yoğun bakım yatağının hizmete sokulması yalnızca ekipman ve finansmanla gerçekleşmiyor. Yetişmiş insan gücü ile de ilgili bir durum. Bu artışla yoğun bakım yatak sayısı 5 binlere geldi. Bu artış ile hem vatandaşların hastalarının bakım alma imkanı büyük ölçüde sağlandı hem de organ nakline olumlu etkisi oldu. Bakımı çok düzenli yapılan hastalardan her şeye rağmen vefat edenlerin beyin ölümü gerçekleşenlerinin tespit oranı arttı.''

ÖZEL HASTANELERDEN HİZMET ALMA İMKANI

2002'de beyin ölümlerinin hemen hemen hepsinin üniversite hastanelerinde tespit edildiğini kaydeden Recep Akdağ, ''Son yıllarda beyin ölümü belirlenen hastaların yüzde 75'inin durumu Sağlık Bakanlığının hastanelerinde tespit edildi'' dedi.

Organ nakli konusunda iyi bir koordinatörlük sistemi kurduklarını da belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şunları söyledi:
''Organ ve özellikle böbrek dağıtımında büyük ölçüde adaleti sağladık. Böbrekteki sistemi karaciğerde de uygulayacağız. Dönemimizde ayrıca vatandaşlarımız sosyal güvencesi ile sağlık hizmetini alırken özel hastanelerden de hizmet alma imkanına kavuştu. Vatandaşımızın bunun için özel hastanelere katkı payı ödemesi gerekiyor. Son uygulamalarla özel hastanelere gidenler 10 YTL katkı payı ödüyor. Daha fazla masrafı olmuşsa sosyal güvenlik için oluşturulan faturanın yüzde 30'una kadar ilave ücret istenebiliyor. Özel hastanede örneğin 500 YTL'lik masraf çıktı. Vatandaştan en fazla 150 YTL alınabilecek. Daha önce özel sektör istediği kadar fark alma hakkına sahipti. Ekimden itibaren bu uygulamamız tam oturdu. En fazla yüzde 30'u ödeniyor.''

-HASTALARA ÇİÇEK VERDİ -

Özel hastanelerde yapılacak kalp ameliyatı, organ nakli ve kanser tedavileri için bir düzenlemeye gideceklerini bildiren Akdağ, şöyle devam etti:
''Organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için vatandaşlar tarafından hiç para ödenmeyecek. Kuralı öyle koyuyoruz. Özel sektörden hizmet alma konusunda 30 liralık tedavi için cebinizden 10 lira ödeyebilirsiniz. Bunlar imkan dahilinde olabilir, ama organ nakli için 20 bin, 30 bin, 50 bin, 100 bin ödemeyi vatandaşımızın yüzde 95'i yapamaz. Bu gibi masrafı yüksek ve vatandaş için kaçınılmaz hizmetler, vatandaşımızdan 5 kuruş alınmadan verilecek. Bunu özel sektör de yaparsa bu şekilde olacak. Organ naklini gerçekleştiren iki özel hastane ve iki vakıf üniversitesi yöneticileriyle görüştüm. Prensiplerimizi onlara açıkça anlattım. Sosyal Güvenlik Kurumumuzla bunu nihayete erdireceğiz. Organ nakli yaptıracak vatandaşlarımızın ceplerinden para vermesini kabul etmiyoruz, edemiyoruz. Zaten imkanları sınırlı olan organ naklinde, aksi bir durum, özel sektör tarafından imkanı olan, parası olanın organ nakli yaptırması gibi sonuç doğurur. Bu da Hükümetimizin, şahsımın, sağlıkta dönüşüm programının ve Başbakan'ımızın kabul edemeyeceği bir şey. Meseleyi bu şekilde gerçekleştireceğiz.''

Bakan Akdağ daha sonra Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Karakoluna düzenlenen saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Cahit Yıldırım'ın yakınlarının Yenişehir semtindeki evini ziyaret etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyarette Akdağ'ın şehit uzman çavuşun çocukları için çeşitli hediyeler getirdiği gözlendi.

Akdağ, daha sonra Palandöken Devlet Hastanesine giderek sağlık personeli ile öğle yemeği yedi. Hastanede yatan bazı hastalara çiçek veren Bakan Akdağ, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine giderek yetkililerden bilgi aldı.

AA

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Bakan Çelik: Özel hastanelerle branş bazında anlaşmalar yapılacak (14.10.2008)
Hacettepe’den dünyaya beyin ameliyatı dersi (13.10.2008)
Hastanelerde tam gün fiilen başladı (13.10.2008)
Sağlıkta yeni dönem, tetkikte sınırlama ile başlıyor (10.10.2008)
Bakan Akdağ'dan katkı payı açıklaması (10.10.2008)
SGK'lılar ilaç parası dışında 10 YTL'ye varan muayane üçreti de ödeyecek (07.10.2008)
Sağlık hizmeti için ne kadar prim ödenmeli? (06.10.2008)
SGK kapsamı genişletildi (04.10.2008)
Aile hekimine gidenler katılım payı ödemeyecek (04.10.2008)
‘Sağlıktaki personel sorununun aşılması 10 yıl sürer’ (27.09.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
October 2022  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Adli Tıp Kurumu, 2008 yılında 481 bin 816 dosyayı karara bağladı
İlaç sektörünün lideri krizi değerlendirdi
İlaç krizi sona erdi, eczacılar protokolden memnun
Akdağ: Tam gün 2009'un ilk yarısında gelecek, Dişhekimlerinden hizmet alma 2009'da, Eczacıların yürüyüşünü garipsiyorum
2008 Yılı 3.Dönem Açıktan Atama Kurası
YÖK Başkanı Özcan: “Üniversite hastanelerinde döner düzenlemesi için Tam Gün'ü bekliyoruz”
Sevk zinciri hastaneye giden hastaları yüzde 41 azalttı
Yeşil Kart gidiyor, sosyal yardım geliyor
Sertifikalı hasta danışmanı dönemi
Kurum hekimine ilaç yazdıran, muayene parası ödemeyecek

Hekim Haber .com 2007
[UST]