Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 06.10.2022, 08:40pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
GÜNCEL » Sektörden
 
Bakan Çelik: Özel hastanelerle branş bazında anlaşmalar yapılacak

Sali, 14.10.2008, 08:21am (GMT)

Hastalardan alınan muayene ücretlerinde yapılan artışların ardından sevk zinciri uygulaması yeniden getiriliyor. Daha önce kaldırılan sevk zinciri kademeli olarak yeniden uygulamaya konulacak.

İlk olarak Kasım ayından itibaren Bayburt, Isparta, Gümüşhane ve Denizli'de hastalar aile hekimliğine gitmeden hastanelere gidemeyecek. Bu dört ilin ardından aile hekimliğinin bulunduğu 23 şehirde 2009'dan sonra sevk zinciri devreye girecek. Tedavi ve muayenede sevk zincirinin sağlık harcamalarındaki artışı engelleyeceğine dikkat çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, birinci basamak sağlık kuruluşlarında yığılma olmaması için aile hekimliği ve sağlık ocaklarının imkanlarının arttırılacağını söyledi.

Sosyal Güvenlik Reformu ve sağlıktaki yeni dönemle ilgili basın toplantısı yapan Bakan Çelik, 1 Ekim tarihinde yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Gelişmiş ülkelerde ayaktan tedavilerin yüzde 85'nin birinci basamak sağlık kuruluşlarında yapıldığını belirten Çelik, Türkiye'de birinci basamakta tedavi olan ayaktan hasta oranının yüzde 60'larda kaldığına işaret etti. Getirilen sevk zinciri düzenlemesiyle hafif rahatsızlıkların hastanelere gitmeden aile hekimliği ve sağlık ocaklarında tedavi edileceğini kaydeden Çelik, "Uygulama sayesinde 3 milyar YTL tasarruf olmasını bekliyoruz." dedi.

1 Ekim'den itibaren 18 yaş altındakiler, yeşilkartlılar ile yaşlı ve özürlüler olmak üzere 30 milyon vatandaşın sağlık hizmetlerini devletin bedava karşıladığını dile getiren Çelik, Türkiye nüfusunun yarısına yapılan karşılıksız hizmetin finansman boyutunun düşünülmesi gerektiğini söyledi. Çelik, sevk zinciriyle bunu karşılayacakları bilgisini verdi. Sevk zincirinin üniversite ve eğitim araştırma hastanelerindeki yığılmayı da ortadan kaldıracağını savunan Çelik, vatandaşa nitelikli sağlık hizmeti sunma imkanına kavuşacaklarını aktardı. 23 ildeki aile hekimlerinin başına 3 bin 400 hasta düştüğünü ifade eden Çelik, sağlık ocakları ve aile hekimliğinde yaşanabilecek yığılmaların ise Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak personel ve cihaz takviyesiyle önleneceğini belirtti. Bakan, 3 ile 10 YTL arasında değişen muayene ücretleri katkı payı uygulamasının eczanelerce tahsilinin süreceğine işaret etti.

Fark kısıtlaması 'özellerin' hasta sayısını patlattı

Bakan Çelik, 1 Temmuz 2008'de yürürlüğe giren özel hastaneler ve tıp merkezlerindeki fark sınırlamasının vatandaşı özellere yönlendirdiğini, "Kamudan özele bir ayda 250 bin hasta geçişi oldu." sözüyle ortaya koydu. Özel hastanelerde tedavi karşılığında alınan yüzde 30 fark ücretinin devam ettireceklerini söyleyen Çelik, bu şekilde anlaşmayan özel hastane sayısının ise 20 olduğunu söyledi. Çelik hastanelerle branş bazlı anlaşma yapılması ile ilgili teknik çalışmaların şu anda sürdüğünü, önümüzdeki ay içinde bununla ilgili nihai bir noktaya gelineceğini kaydetti.

Sağlık harcamalarını önlemek için özel hastanelere yönelik denetimlerin süreceğini kaydeden Çelik, 2-3 hastane için suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. 222 ayrı kalemde MR ve tomografi tetkiklerinin gereksiz yere tekrarlanmasını önleyeceklerini söyleyen Çelik, 1-6 ay sınırlaması getireceklerini başka bir hastanede çekilen görüntünün diğer hastanedeki doktor tarafından kullanılacağını ifade etti. Sezaryen ve katarak ameliyatlarına sınırlama getirdiklerine vurgu yapan Çelik, "650 YTL olan sezaryen doğum paket fiyatını 450 YTL'ye indirdik. 250 YTL olan normal doğum ücretlerini ise 400 YTL'ye çıkardık. Yüzde 60'lara varan sezaryen oranlarını düşürüp normal doğumu özendirmek için." diye konuştu. 686 YTL olan katarak ameliyat fiyatını ise 350'ye düşürdüklerini söyledi.

23.3 milyar YTL'lik prim borcunun yapılandırıldığını söyleyen Bakan, 5 milyar 12 milyon YTL tahsil edildiğini ay sonuna kadar tahsilatın 6 milyar YTL'ye ulaşacağını vurguladı. Çelik, borcunu ödemeyenleri takibe alacaklarını hatırlattı. Kayıtdışı istihdamla mücadele amacıyla 10 ve üzeri işçi çalıştıranların işçi maaşlarını 1 Ocak 2009'dan itibaren bankaya yatıracağını dile getiren Çelik, bu işyerlerinin oranın toplam işyerleri içinde yüzde 75 olduğunu söyledi. Söz konusu uygulamaları özel hayata müdahale şeklinde yorumlayanları eleştiren Çelik, "Sulandırarak kamuoyuna takdim etmek kimseye yakışmıyor. Kayıt dışılığa yönelik bilgilerin kurumlarımız arasında paylaşmak zorundayız." dedi.

Doğum yapan anneye borçlanma imkanı

Bakan Çelik, erkeklere tanınan askerlik borçlanmasına benzer çalışan annelere doğum borçlanması kolaylığı getirdiklerini söyledi. Buna göre 2 çocuk sahibi olan anne çalışmadığı 4 yılı borçlanabilecek. Sigortasında oluşacak açıkları taksit imkanıyla doldurabilecek. Bu uygulamadan 1 Ekim öncesinde doğum yapan anneler de yararlanabilecek.

Soruları yanıtlayan Bakan Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin reformu iptal edip etmeyeceği yünündeki soruya "Ben ciddi bir sorun çıkacağı kanaatinde değilim." yanıtını verdi. İşsizlik fonunda biriken kaynağın küresel krize karşı Türkiye'deki işsizliğin azaltılmasında kullanılıp kullanılmayacağı sorusuna da fonun başka amaçlarla kullanılamayacağını belirterek cevap verdi. Çelik, kaynağın işsizlerin eğitimi ve maaş verilmesi için kullanılacağı bilgisini verdi.
madimagazin

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Hacettepe’den dünyaya beyin ameliyatı dersi (13.10.2008)
Hastanelerde tam gün fiilen başladı (13.10.2008)
Sağlıkta yeni dönem, tetkikte sınırlama ile başlıyor (10.10.2008)
Bakan Akdağ'dan katkı payı açıklaması (10.10.2008)
SGK'lılar ilaç parası dışında 10 YTL'ye varan muayane üçreti de ödeyecek (07.10.2008)
Sağlık hizmeti için ne kadar prim ödenmeli? (06.10.2008)
SGK kapsamı genişletildi (04.10.2008)
Aile hekimine gidenler katılım payı ödemeyecek (04.10.2008)
‘Sağlıktaki personel sorununun aşılması 10 yıl sürer’ (27.09.2008)
Sosyal Güvenlik'te iptal davası bayramdan sonra (26.09.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
October 2022  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Adli Tıp Kurumu, 2008 yılında 481 bin 816 dosyayı karara bağladı
İlaç sektörünün lideri krizi değerlendirdi
İlaç krizi sona erdi, eczacılar protokolden memnun
Akdağ: Tam gün 2009'un ilk yarısında gelecek, Dişhekimlerinden hizmet alma 2009'da, Eczacıların yürüyüşünü garipsiyorum
2008 Yılı 3.Dönem Açıktan Atama Kurası
YÖK Başkanı Özcan: “Üniversite hastanelerinde döner düzenlemesi için Tam Gün'ü bekliyoruz”
Sevk zinciri hastaneye giden hastaları yüzde 41 azalttı
Yeşil Kart gidiyor, sosyal yardım geliyor
Sertifikalı hasta danışmanı dönemi
Kurum hekimine ilaç yazdıran, muayene parası ödemeyecek

Hekim Haber .com 2007
[UST]