Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...

SGK'lılar ilaç parası dışında 10 YTL'ye varan muayane üçreti de ödeyecek
Sali, 07.10.2008, 07:49am (GMT)

Ekim’de yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile eczanelere ödenen muayene ücretlerinde de artış meydana geldi. 2008 Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre, İkinci basamak resmi sağlık kurumlarında yani devlet hastanelerinde muayene olunduğunda katkı payı olarak 3 YTL, eğitim ve araştırma hastanelerinde muayene olunduğu takdirde 4 YTL, üniversite hastanelerinde muayene olunduysa 6 YTL eczanelere ödenecek. Özel hastanede muayene olunduysa bu rakam 10 YTL’ye çıkacak. Yani hasta ilaç parası dışında hastaneye 10 YTL’ye varan muayene ücreti ödeyecek.

-Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, bu uygulamanın hastalarla eczacıları karşı karşıya getirdiğini savunarak “Biz Eczacılar devletin muayene ücreti tahsildarı değiliz. Artık sabrımız kalmadı. Hastalarla Eczacılar karşı karşıya getiriliyor. Hem eczacı hem de vatandaş mağdur ediliyor” dedi.

-1 Ekim’de yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile eczanelere ödenen muayene ücretlerinde de artış meydana geldi.

Yeni Yasa, özellikle katkı paylarında yüzde 100 ile yüzde 300 arasında değişen oranlarda arttırılması çeşitli sosyal kesimlerde rahatsızlık yarattı.

2008 Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre, ikinci basamak resmi sağlık kurumlarında yani devlet hastanelerinde muayene olunduğunda katkı payı olarak 3 YTL, eğitim ve araştırma hastanelerinde muayene olunduğu takdirde 4 YTL, üniversite hastanelerinde muayene olunduysa 6 YTL eczanelere ödenecek. Özel hastanede muayene olunduysa bu rakam 10 YTL’ye çıkacak. Yani hasta ilaç parası dışında hastaneye 10 YTL’ye varan muayene ücreti ödeyecek.

Birçok kesim tarafından eleştirilen ve 1 Ekim’de yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası eczanelerde alınan muayene ücretlerine getirdiği artışla da tartışılacağa benziyor. 2008 yılı Sağlık Uygulama Tebliği ile birlikte eczanelerde ilaç parası dışında daha önce 2 YTL olarak alınan muayene ücretleri de yükseldi. Tebliğ’e göre Birinci basamak resmi sağlık kuruluşlarında yani sağlık ocaklarında yapılan muayene ile aile hekimliği uygulamasına geçilen illerde aile hekimi muayenelerinden katılım payı alınmayacak. Ancak devlet,üniversite ve özel hastanelerde muayene olan hastalar eczanelere gittiği zaman ilaç parası dışında 10 YTL’ye kadar muayene ücreti de ödeyecek. 2008 yılı Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre hasta eczaneye, ikinci basamak resmi sağlık kurumlarında yani devlet hastanelerinde muayene olduysa 3 YTL, eğitim ve araştırma hastanelerinde muayene olduysa 4 YTL, üniversite hastanelerinde muayene olunduysa 6 YTL ödeyecek. Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında muayene olan hastalar ise ilaç parası + 10 YTL muayene ücreti ödeyecek.

-HASTA 5 YTL’LİK İLAÇ İÇİN 11 YTL ÖDEYECEK-

Uygulama 10 YTL’ nin altında ilaç alacak hastaları da mağdur edecek. Örneğin; özel hastaneye giderek muayene olan ve reçetesine 5 YTL’lik ilaç yazılan bir hastadan yüzde 20 katılım payı olarak 1 YTL artı 10 YTL’de muayene ücreti alınacak. Böylece hastanın 5 YTL ile alabileceği ilaçlar için 11 YTL ödemesi gerekecek.

-HASTALAR İLE ECZACILAR KARŞI KARŞIYA GETİRİLİYOR-

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, ANKA’ya yaptığı açıklamada bu uygulamanın hastalarla eczacıları karşı karşıya getirdiğini savunarak “Biz Eczacılar devletin muayene ücreti tahsildarı değiliz. Artık sabrımız kalmadı. Hastalarla Eczacılar karşı karşıya getiriliyor. Hem eczacı hem de vatandaş ciddi bir biçimde mağdur ediliyor” dedi.

Öte yandan muayene ücretine karşılık hastalarına fiş kesemediklerini ifade eden Saydan, “Bir taraftan hastalardan muayene ücreti alınmayacak derken diğer taraftan eczaneler aracılığıyla oldukça yüksek rakamlarda muayene ücreti alınması meslektaşlarımızla hastaları karşı karşıya getirmektedir. Söz konusu Tebliğ 'de derhal bir düzenleme yapılarak, muayene ücretinin tahsildarlığı bizim üzerimizden alınmalı, ücretler aşağıya çekilerek hastalarımızın da mağduriyeti giderilmelidir” dedi

ANKA