Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Cumartesi, 23.02.2019, 08:52am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
GÜNCEL » Gündem
 
Yeni yılda 25 ilde daha aile hekimliği uygulamasına geçiliyor

Pazar, 02.12.2007, 11:57pm (GMT)

Türkiye'de yılbaşından itibaren aile hekimliğine geçen il sayısı 24'e çıkacak. 2008'in başında ülke genelinde 16 milyon nüfus aile hekimine kavuşmuş olacak.

Aile hekimliği uygulamasına yeni başlayacak illerde büyük bir heyecan var. Bu illerin sağlık il müdürleri, gün boyunca kurumun işleriyle ilgileniyor, akşam olunca da sivil toplum kuruluşunun düzenlediği toplantıda vatandaşlara aile hekimli uygulamasını anlatıyor.

Bu heyecanı yaşayan illerden biri de Manisa. 2008 Ocak ayı itibariyle aile hekimliği uygulamasına geçilecek Manisa'da, İl Sağlık Müdürü Ziya Tay toplantı üstüne toplantı düzenleyerek vatandaşları bilgilendirmeye çalışıyor. Yaklaşık 6 aydan buyana aile hekimliği uygulamasında görev alacak doktorları eğiten İl Sağlık Müdürü Ziya Tay, son bir ayı da vatandaşları bilgilendirmeye ayırdı. Tay, her gün bir sivil toplum kuruluşunun toplantısına katılarak uygulamayla ilgili detaylı bilgiler veriyor. En son Milenyum Memurlar Derneği(MİMDER) tarafından düzenlenen toplantıya katılan İl Sağlık Müdürü Tay, sinevizyon eşliğinde aile hekimliği uygulamasının avantajlarını anlattı. Büyük bölümü soru cevap şeklinde geçen toplantıda dernek üyeleri, Tay'a merak ettiği soruları sorarak bilgi sahibi oldular. Tartışmalı geçen toplantı 2.5 saat sürdü.

Sağlık İl Müdür Ziya Tay, aile hekimlerinin mahalle ve köylerde bulunan sağlık ocaklarında kendileri için hazırlanan odalarda hizmet vereceklerini belirtti. Bir hekimin 4 bin nüfusa hizmet verebileceğini bildiren Tay, 1 milyon 226 bin 610 nüfusu bulunan Manisa'da 378 aile hekiminin görev yapacağını, bir hekime 3 bin 245 kişinin düştüğünü kaydetti. Tay hekimlerin beşer kişilik guruplarla gösterilen alanlarda hizmet puanlarına görevlendirileceğini aktardı. Kişilerin birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için aile hekimliğine mutlaka kaydını yaptırması gerektiğinin altını çizen Ziya Tay, 'Aile hekimliğinde asıl hedef, hekim ile ailelerin uzun süreli birlikteliğidir. Bu durum ailelere büyük avantajlar sağlayacak. Vatandaş memnun olmadığında hekimini değiştirebilecek. Bu değişiklik 6 ay geçmeden olmayacak. Sürekli kaldığı yerleşim biriminden geçici süre ile ayrılan vatandaşlar da gittikleri bölgelerdeki en yakın aile hekimlerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler.' dedi.

Aile hekimlerinin görev yaptıkları sağlık kuruluşundan ücretsiz izine ayrılmış olacaklarını dile getiren Tay, bunlarla bir yıllık sözleşme yapılacağını ve her yıl sözleşmenin yenileceğini söyleyerek, 'Aile hekimi tam gün esasına göre görev yapacak. Haftada 40 saat mesaisi olacak. Mesai saatleri ve günleri bölgenin koşulları dikkate alınarak belirlenecek. Yani kırsal kesimde gündüz vatandaşlar işte olacağından mesai saatleri akşam başlayabilecek. Buna esnek mesai deniyor. Aile hekimlerini yıllık izni 30 gün. Buna mazeret, doğum ve hastalık izinleri dahil değil. Aile hekimi izne ayrıldığında iki yöntem olacak. Biri izne ayrılırken nüfusunu başka bir aile hekimine emanet edecek. 30 günlük izin süresinde bir aile hekiminin nüfusu ikiye katlanmış olacak. Böylece aile hekimi hastalarını mağdur etmediğinden izindeyken de ücretini tam olarak alabilecek. Yerini başka aile hekimini emanet edemeyen doktorlar da bağlı bulunduğu il yada ilçe sağlık kuruluşuna dilekçe yazmak suretiyle izinli olduğu günlerde yerine başka bir hekimin görevlendirilmesini isteyecek. Bu durumda aile hekimi ücretinin yarısını alacak. Sonuçta bölgeyi bakacak sürekli birileri olacak. Boşluk olmayacak.' diye konuştu.

Aile hekimliğinden ayrılmak isteyenlerin tekrar eski kurumuna dönüş yapabileceklerini işaret eden Tay, bunların devlet memurluğunun devam edeceğini, istediğinde tekrar görev yaptığı kuruma geçebileceğini dile getirdi. Vatandaşların aile hekimini internetten ya da bulundukları bölgedeki sağlık ocaklarında asılı olan listelerden öğrenebileceklerini söyleyen Tay, aile hekimliğine geçen illerde hastaların direk ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına gidebileceğini duyurdu. Tay'ın verdiği bilgiye göre, aile hekimliğinde hedef, en az maliyetle en iyi sonuç elde etmek. Devlet sağlık ocağına giden bir hastaya bir birim ücret ödüyorsa hastaneye gittiğinde iki buçuk birim ödüyor. Üniversite hastanesine gittiğinde ise beş birim ödüyor. Tay, aile hekimliği geçen illerde sevk zorunluluğu olmadığı halde hastanelerdeki yoğunluğun azaldığına dikkat çekti.

Aile hekimi yanında uyumlu çalışabileceği bir ebe, hemşire ya da sağlık memuru çalıştıracağını değinen Tay, 'Bunlar aile hekimi gibi sözleşmeli olmayacak. Aile hekiminin yanında çalışacak sağlık memuru normal hastaneden biraz daha yüksek maaş alacak. Aile hekimi ise görev yaptığı sağlık kuruluşundan 2.5 kat fazla maaş alacak. Bir ailenin bütün olarak bir hekime kaydolma zorunluluğu yok. Bireysel olarak istediği hekime kaydını yaptırabilecek.' şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürü Tay, hiç bir sosyal güvencesi olmayanların da aile hekiminden sağlık hizmeti alabileceğini, sadece sağlık karnesi olmadığı için hekimin yazdığı ilaçları parayla satın alacağını, onun dışında tedavisi sırasında bütün tahlillerinin ücretsiz olacağını bildirdi. Son olarak Tay, aile hekimlerinin hastanelerdeki uzman hekimlerin yazdığı tüm ilaçları yazabileceğini ve 4 bin nüfusun altında bulunan yerleşim yerlerine de aile hekimi hizmetinin gezici, tam donanımlı araçlara sağlanacağını sözlerine ekledi.

 

CHA

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Özel hastaneler en fazla yüzde 20 fark alacak (30.11.2007)
Ayakta tedaviye 2 YTL katılım payı geliyor ... (28.11.2007) 
  ::| Kongre Takvimi
February 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28    
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Tam Gün Yasası Mecliste
Sosyal Güvenlik yasası Türkiye'nin her yanında protesto edildi
Bakanlık hastaneleri çapraz değerlendirmeye tabi tutacak, sonuçlar döner sermaye dağıtımını etkileyecek
Danıştay, hekimlerin taşeron İşçisi olmasını iptal etti
“Tam güne geçişte gerekli iyileştirmeler yapılacak”
Sosyal güvenlikte uzlaşma arayışı başladı
GATA'da yaprak dökümü
Başbakan Tayyip Erdoğan Tam Günle ilgili konuştu
Aile hekimliği uygulaması 55 'il'e çıkıyor
Müsteşardan tam gün ve yüzde 20 fark resti

Hekim Haber .com 2007
[UST]