Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Pazartesi, 27.06.2022, 05:13am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
GÜNCEL » Gündem
 
 
Tam Gün Yasası Mecliste
Pazartesi, 01.06.2009, 05:48pm

Sağlık Bakanlığı tarafından uzun süredir tartışılan Tam Gün Yasası, “Üniversite Ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” adıyla TBMM’ye gönderildi. Askeri hekimlerin de dahil olduğu Tasarıya göre; hekimler için “kısmi statü” kaldırılıyor, taslaklarda yer alan hekimlerin maaş artışları için herhangi bir düzenleme öngörülmüyor, üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyeleri için performans sistemi getiriliyor, nöbet ücretlerinde kısmi artış sağlanıyor, öğretim üyelerinin “özel muayenesi” kaldırılıyor, Üniversitede çalışan öğretim üyelerine Bakanlık hastanelerinde çalışmanın yolu açılıyor, hekimlere mesleki sigorta zorunluluğu getiriliyor.

 

Ergenekonda bir de kalp cerrahı çıktı
Carsamba, 24.09.2008, 06:20am
Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan Opr. Dr. Mesut Özcan kalp damar cerrahisi alanında aranan bir uzman doktor. Zürih Üniversitesi Hastanesi'nde çalıştı.
Sosyal Güvenlik yasası Türkiye'nin her yanında protesto edildi
Sali, 01.04.2008, 06:19pm
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı, yurdun çeşitli yerlerindeki sendika ve sivil toplum örgütlerince protesto edildi. Bursa'da Atatürk Stadyumu girişinde toplanan grup, sloganlar atarak yürüdü. Çevik kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşte, Altıparmak Caddesi'nin Heykel'e çıkış istikametinin tek şeridi trafiğe kapandı.
Bakanlık hastaneleri çapraz değerlendirmeye tabi tutacak, sonuçlar döner sermaye dağıtımını etkileyecek
Persembe, 27.03.2008, 02:59pm
Sağlık Bakanlığı Performans Yönetimi ve Kalite Ölçütleri Geliştirme Daire Başkanlığınca 14 ilin hastanelerinde değerlendirme yapılacak.

Bakanlık, daha önce yayınladığı Kurumsal Performans Yönergesi gereği belirli dönemlerde farklı illerden görevlendirdiği “değerlendirici” uzman ekipleri önceden belirlenmiş hastanelere yönergedeki esaslar çerçevesinde değerlendirme yapmak üzere görevlendiriyor. Görevlendirilen uzmanlar yönergede yer alan, sağlık hizmet sunumunu iyileştirecek hükümlerin yerine getirilip getirilmediğini kontrol edecek. Uzmanlar, değerlendirme boyunca hastaneleri yerinde inceleyip gerekli gördükleri konularda önerilerde bulunacaklar. Değerlendirme sonucu hastanenin dağıtacağı ek ödeme/döner sermayeyi de etkileyecek.
Danıştay, hekimlerin taşeron İşçisi olmasını iptal etti
Pazar, 23.03.2008, 01:50pm
Danıştay 5 ve 13. Daireleri ortaklaşa verdikleri kararla, 2004 yılında Sağlık Bakanlığı, Denizli Devlet Hastanesinde, 5 doktor 7 sağlık personeli hizmetini taşeron aracılığı ile satın almak için açılan ihale ile bu ihalenin teknik şartnamesini hukuka aykırı bularak iptal etti.
“Tam güne geçişte gerekli iyileştirmeler yapılacak”
Cuma, 21.03.2008, 08:40am
Sağlık Bakanı Akdağ: “Zamanı gelince tam güne geçeceğiz ve hekim emeklerinin karşılığını ödeyebilmek için gerekli iyileştirmeleri yapacağız” diye konuştu...
Sosyal güvenlikte uzlaşma arayışı başladı
Persembe, 20.03.2008, 10:04pm
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na ilişkin olarak, işçi ve işveren kesimlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.
GATA'da yaprak dökümü
Persembe, 13.03.2008, 02:29pm
Gülhane Askeri Tıp Akademesi'nde (GATA) yaprak dökümü yaşanıyor. Askeri hekim olma hayaliyle GATA'ya kayıt yaptıran öğrenciler, mezun olan meslektaşlarının yaşadığı sorunları görünce okulu bitirmeden ayrılmaya başladı.
Başbakan Tayyip Erdoğan Tam Günle ilgili konuştu
Persembe, 06.03.2008, 03:17pm
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde yaşanan dönüşümün, değişimin en önemli halkasını sağlığın oluşturduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, Bilkent Otel'de düzenlenen ''Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Açılış ve Ambulans Dağıtım Töreni''ne katıldı. Erdoğan, tören öncesinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Ankara Valisi Kemal Önal ile birlikte otelin bahçesinde kurulan seyyar hastanede incelemelerde bulundu.
Aile hekimliği uygulaması 55 'il'e çıkıyor
Carsamba, 05.03.2008, 02:00pm
Sağlık Bakanlığı'nın, ilk olarak 6 ilde pilot olarak uygulama başladığı ve şu an 20 ilde uygulanan aile hekimliğini 55 ile çıkaracağı belirtildi.

Aile hekimliğinin Samsun'da uygulamaya girişinin 1. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Koray Ayberk, Samsun Toplum Sağlığı Merkezleri'nden 342 doktorun aile hekimliği uygulamalarını inceledi.
Müsteşardan tam gün ve yüzde 20 fark resti
Cumartesi, 16.02.2008, 02:59pm
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu, üniversitelerde yarı zamanlı çalışmayla doktor ve uzman yetiştirilemeyeceğini belirterek, ''İster ideal olan insan yetiştirmeyi, ülkesine ve nesillerine hekim bırakmayı tercih ederler ve ülkenin imkanlarının elverdiği en üst düzeydeki verilebilecek ücretlerle yetinirler, isterlerse çok hür olarak dışarıya çıkarlar'' dedi.
Özel hastaneler yönetmeliği tam günü getirdi bile
Cumartesi, 16.02.2008, 02:56pm
Özel Hastaneler Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler Bakanlığın tam gün konusunda kararlılığını da gösterir ibareler içeriyor.
Türban paketinin gerekçesi Atatürk’ün sözü
Carsamba, 30.01.2008, 07:01pm
Anayasa değişikliği paketinin gerekçesinde Atatürk’ün işaret ettiği “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesillerin ancak eşit yükseköğrenim hakkı olan özgür ve özerk üniversitelerde yetiştirilebileceği vurgulanıyor.
Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor
Carsamba, 30.01.2008, 06:53pm
Yeni üniversiteler kurulurken, bünyesinde fen, edebiyat veya fen-edebiyat fakültesi bulunma zorunluluğu kaldırılıyor.
TTB: Kamudaki ilk türbanlı hemşireler olacak
Carsamba, 30.01.2008, 06:51pm
"Henüz kimsenin kafasında kimseyi memnun edebilecek yüzde yüz bir formül yok. Bizim kafamızda da yok" diyen Türk Tabibler Birliği Başkanı(TTB) Prof. Dr. Gençay Gürsoy, bir gazetecinin asistan doktorların durumu ne olacak sorusuna, AKP-MHP ittifakıyla getirilen formül, sorunları kökten çözmeye müsait değil.
Özel hastanelerle hükümet arasında 'ücret farkı pazarlığı' kızıştı
Carsamba, 23.01.2008, 08:54pm
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) Yasa Tasarısı'nın Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda görüşmesi sürerken hükümetle özel hastaneler arasında "fark ücreti" (katkı payı) pazarlığı yaşanıyor.
Cezalara AB uyumu
Sali, 22.01.2008, 07:55pm
TBMM’de görüşülerek kabul edilen Temel Ceza Kanunlarına Uyum Amacıyla Çeşitli Kanunlarda, Temel Ceza Kanunlarında ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la sağlıkta sahtecilikle ilgili önemli düzenlemeler yapıldı. Ayrıca yatan hastalardan fazla ücret alan özel hastanelerin işletmecilerine 10 bin Türk lirası idari para cezası verilecek
Üniversite hastanesinde öğretim üyesi farkı kaldırılıyor
Sali, 22.01.2008, 07:37pm
Yatan hastaların ilaç ve tıbbi malzemelerini karşılamakta zorlanan üniversite hastanelerine bir kötü haber daha. Hükümet tam güne geçildiğinde üniversite hastanelerinde hastadan alınan öğretim üyesi farkını da kaldırmaya hazırlanıyor. Üniversite yetkilileri ise “iflas ederiz. Bu hastaneleri kapatın demek” diye itiraz ediyorlar.
Hastanelerde 'vaka başına 50 YTL' krizi
Sali, 22.01.2008, 07:27pm
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, muayene ve tetkikler için vaka başına 50 YTL vereceğini açıklaması tepki yarattı. Bazı hastaneler, tahlil ve tetkiklere sınırlama getirmeyi planlıyor
Türbanlı tıp öğrencisi nasıl hizmet verecek?
Sali, 22.01.2008, 07:24pm
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın başlattığı ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Anayasa’nın 10. maddesinin değiştirilmesi teklifiyle sürdürdüğü türban tartışmasını kurmaylarıyla değerlendirdi.
"Hekimlere yönelik şiddeti ve azmettirenleri kınıyoruz"
Cumartesi, 19.01.2008, 11:51pm
Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu, 20 günde arda arda 4 meslektaşlarına yönelik yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek, yetkilileri önlem almaya çağırdı.
Sağlık tasarısını protesto yürüyüşü
Persembe, 17.01.2008, 07:46pm
Meclis’te bekleyen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı, İzmir’de düzenlenen bir yürüyüşle protesto edildi.
YİNE DOKTORA KURŞUN!
Sali, 15.01.2008, 05:00pm
Giresun Göğüs Hastalıkları Hastanesinde görevli Dr. Ali Menekşe hastanede bir şahsın silahlı saldırısına uğrayarak ağır yaralandı
2 aile hekimi işsiz kaldı
Pazartesi, 14.01.2008, 04:17pm
Denizli’de sözleşmesi feshedilen 2 aile hekimi işsiz kaldı, sözleşmesi yenilenmeyen 5 aile hekimi toplum sağlığı merkezinde görevlendirildi
Özel sektör hastane inşa edecek, devlet kiralayacak
Pazar, 13.01.2008, 01:54pm
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki cumhurbaşkanının reddettiği herkese sağlıkta sosyal güvence getiren düzenlemeyi yasalaştıracaklarını açıkladı.
Gerekli tetkikleri yapmadan ameliyat yapana ceza geliyor
Carsamba, 09.01.2008, 11:45am
TBMM Genel Kurulunda, temel ceza kanunlarına uyum amacıyla bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarının, 90 maddeden oluşan 3 bölümü kabul edildi.
Kalp operasyonlarına Türk imzası
Sali, 08.01.2008, 12:20pm
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı iken Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığına atanan ve kalp operasyonları konusunda geliştirdiği çalışmalarla dünya tıp dergilerinde yer bulan Prof. Dr. Dikmengil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya Üniversitesindeki görevinden emekli olduğunu ve önümüzdeki günlerde MEÜ'ye dönerek, çalışmalarına burada devam edeceğini söyledi.
Tüp Bebek isteyenlere müjdeli haber
Pazar, 06.01.2008, 10:30am
Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneğinin (ÇİDER), özel bir hastaneyle başlattığı ''Mutlu Aileler Yaratalım'' projesiyle, çocuk sahibi olmak isteyen dernek üyelerine tek ödeme karşılığı bir yıl içinde 3 tedavi uygulanacak.
Muayenehane ücretlerine zam geliyor
Persembe, 03.01.2008, 09:40am
Özel hekim ve diş hekimi muayene ücretleri, 2008 yılının başından itibaren artacak. Muayene ücretlerindeki artışın yüzde 7 dolayında olması bekleniyor...
Özel kurumların dengesi bozulacak
Pazartesi, 31.12.2007, 01:25pm
“Tam gün yasası ile birlikte özel sektörde çalışan doktorlar iki ayrı hastanede görev yapabilecek. Özel sektördeki doktor istihdamına sınırlama getirmeyi düşünen Bakanlık, açılacak özel kurumlar için de yeni düzenlemeye gidecek”
DOKTORA HASTANEDE SİLAHLI SALDIRI
Persembe, 27.12.2007, 10:16am
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Dahiliye Klinik Şefi Doç. Dr. Necati Yenice, hastane önünde silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan Yenice, hastaneye kaldırıldı.
Klinik araştırmalara yeni düzenleme
Persembe, 27.12.2007, 10:11am
Taslağa göre, bir klinik araştırma gönüllünün oluru, bölgesel etik kurulun olumlu görüşü ve Sağlık Bakanlığı'nın izniyle başlatılacak. Hamilelik, lohusalık ve emzirmeyle ilgili kullanılabilecek faydalı bilgiler sağlaması ve başka türlü gerçekleştirilememesi halinde, bu durumdaki kişiler üzerinde de klinik araştırmaya izin verilebilecek.
Maliye özel sağlık kuruluşlarını incelemeye aldı
Pazar, 23.12.2007, 11:23pm
Maliye Bakanlığı, güzellik salonları ile özel hastaneler ve sağlık kurumlarında, bilgi sağlamak amacıyla inceleme başlattı.
Yargıtay: Doktor işini hastanın beklentilerine cevap verecek şekilde fen ve sanat kurallarına uygun yapmak zorundadır
Pazar, 16.12.2007, 01:13am
Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, doğum sonrası geçirdiği ameliyatın ardından karın bölgesinin daha kötü bir görünüm kazandığını iddia eden kadının, cerrah aleyhine açtığı tazminat davasını reddeden yerel mahkeme kararını bozdu.
Tıp Hukuku Derneği kuruldu
Sali, 11.12.2007, 01:07pm

Tıp hukukunun toplumda yerleşmesini sağlamak, hasta ve hasta yakınları ile tüm sağlık çalışanlarının haklarının bilinmesi ve korunması amacıyla ''Tıp Hukuku Derneği'' kuruldu.

Yozgat Bozok Üniversitesi tıp fakültesi için bina arıyor
Carsamba, 05.12.2007, 12:55pm
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli, Ziraat ve Tıp Fakültelerinin kurulu olduğunu ancak bina olmadığından dolayı öğrenci kabul edip hastane açamadıklarını söyledi.
SGK yasası erteleniyor
Sali, 04.12.2007, 12:07am
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası bir kez daha erteleniyor.
Yeni yılda 25 ilde daha aile hekimliği uygulamasına geçiliyor
Pazar, 02.12.2007, 11:57pm
Türkiye'de yılbaşından itibaren aile hekimliğine geçen il sayısı 24'e çıkacak. 2008'in başında ülke genelinde 16 milyon nüfus aile hekimine kavuşmuş olacak.
Özel hastaneler en fazla yüzde 20 fark alacak
Cuma, 30.11.2007, 02:43pm
Hükümetin yeni düzenlemesi ile özel hastaneler hastadan istediği kadar fark alamayacak, hastanelerin alacağı fark en fazla yüzde 20 olacak.
Ayakta tedaviye 2 YTL katılım payı geliyor ...
Carsamba, 28.11.2007, 10:45pm
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören düzenlemeyle vatandaşlar, ayakta tedavide doktor ve diş hekimi muayenesi için 2 YTL, ilaçlar ile protez gibi iyileştirme araç gereçler için ise yüzde 10-20 oranlarında katılım payı ödeyecek.


 
  ::| Kongre Takvimi
June 2022  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
  manset haberler::| SICAK HABER
Tam Gün Yasası Mecliste
Sosyal Güvenlik yasası Türkiye'nin her yanında protesto edildi
Bakanlık hastaneleri çapraz değerlendirmeye tabi tutacak, sonuçlar döner sermaye dağıtımını etkileyecek
Danıştay, hekimlerin taşeron İşçisi olmasını iptal etti
“Tam güne geçişte gerekli iyileştirmeler yapılacak”
Sosyal güvenlikte uzlaşma arayışı başladı
GATA'da yaprak dökümü
Başbakan Tayyip Erdoğan Tam Günle ilgili konuştu
Aile hekimliği uygulaması 55 'il'e çıkıyor
Müsteşardan tam gün ve yüzde 20 fark resti

Hekim Haber .com 2007
[UST]