Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...

"Hekimlerin hedef haline getirilmesinde basının da sorumluluğu var"
Carsamba, 23.01.2008, 08:57pm (GMT)

İZMİR (İHA) - İzmir Tabip Odası'nda Oda Başkanı Dr. Suat Kaptaner önderliğinde basın açıklaması yapan kadın doğum uzmanları, basında çıkan bazı tıp ve sağlık haberlerin, kamuoyunda hekimlik mesleği ve hekimler hakkında önyargı oluşmasına yol açtığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak, Ege ve Dokuz Eylül üniversiteleri tıp fakültesi hastaneleri kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalı başkanlıkları, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik Şefliği, İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli doktorlar görüş bildirdi.

İlk olarak konuşan İzmir tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, İzmir'de down sendromlu olarak dünyaya gelen bir bebekle ilgili olarak basında çıkan haberlerde bilimsel görüş alınmadan ailenin iddialarına yer verildiğini ileri sürdü. Son dönemde bu tip haberlerin arttığını kaydeden Kaptaner, şöyle devam etti:
"Söz konusu haber ve bu şekildeki haberler, toplumun doğru bilgilendirilmesi yükümlülüğünü ve doğru bilgi edinme hakkını ihlal etmektedir. tek taraflı olarak hazırlanan haberler, hekimlik mesleği ve hekimler hakkında önyargılar oluşmasına neden olmaktadır. Hekimler ile hastalar arasında güvene dayanması gereken ilişki zedelenmektedir. Son dönemde hekimlerin kurşunlanmasına kadar varan olayların meydana gelmesinde bu tür haberlerin de rolü olduğu kanısındayız"

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fuat Akercan, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik Şefliği'nde görevli Doç. Dr. Ali Baloğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabahattin Altunyurt, Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Doç. Dr. Cüneyt Taner ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zehra Mete, down sendromu hakkında bilgiler vererek, tespit edilmesi için uygulanan testler hakkında açıklamalarda bulundu.

Fazladan bir 21. kromozom oluşmasına bağlı olarak meydana gelen down sendromunun en sık karşılaşılan genetik hastalık olduğunu söyleyen uzmanlar, zeka geriliği görülen bu hücresel bozukluğun tam olarak tespit edilebilmesi için anne karnındaki bebekten hücre alınması gerektiğine işaret etti. Bu yöntemin gebelik kayıplarına yol açma riski taşıdığını dile getiren uzmanlar, down sendromlu bebek doğumlarını başarısızlık ya da sadece doktor hatası olarak görmenin yanlış olduğunu ifade ettiler.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fuat Akercan, hastalığın tespitiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Down sendromunun tespit edilmesinde sadece tarama testleri ve ultrason yöntemi yüzde yüz sonuç vermemektedir. Tanısal testlerin şarttır. Tüm dünyada bebeği ve anneyi riske sokmadan bu testlerin yapılmasına çalışılıyor. Ancak gebelik riski taşıyan tanısal testlerin yapılması için ailelerin kararına göre hareket edilir. Kesin tanısı bu denli zor olan hastalıklarda hekimlerin suçlanması çok üzücü." Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zehra Mete ise, hekimlerin de birer anne baba olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, pek çok meslektaşlarının down sendromlu çocuklar dünyaya getirdiğini aynı endişeleri doktorların da taşıdığını sözlerine ekledi.