Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 17.01.2019, 12:25am (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
  ::| Yurt içi Kongreler ve Seminerler
  TUMU ++
 
 
ETKİNLİKLER
 
Performans sistemi tüm yönleriyle tartışılacak

Sali, 17.03.2009, 05:53pm (GMT)

Sağlık Bakanlığı, Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi ile performans uygulamasının sağlık sistemine yansımalarını masaya yatıracak. Programda birbirinden farklı taraflar ve çeşitli konular bir araya gelecek


19-21 Mart 2009 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi sağlık camiasının baş aktörlerini ağırlayacak. 1100 kişinin kayıt yaptırdığı kongrede çalışanların teşviki ve hasta güvenliği olarak belirlenen kongre gündeminde Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü, OECD, NICE, yurt içi ve dışı üniversite temsilcileri, TTB, özel sektör temsilcileri, sağlık çalışanları ve medya söz alacak.

Başkanlığını Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Dünya Sağlık Örgütü İcra Kurulu Üyesi Sabahattin Aydın’ın yapacağı kongre, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, Müsteşar Yardımcısı ve Kongre Başkanı Sabahattin Aydın ve Sağlık Bakanlığı Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanı Hasan Güler’in yapacağı açılış konuşmalarının ardından başlayacak.

Sağlık hizmetlerinde erişim ve yeniden yapılanma konusunun ele alınacağı kongrede, sağlık hizmetlerinde performans uygulamalarının sağlık göstergelerine, hasta güvenliğine, hasta memnuniyetine, sağlık harcamalarına etkisi irdelenecek.

Medimagazin Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dr. İbrahim Ersoy da kongrede yapacağı sunumda, medya gözüyle hasta güvenliğini tartışacak.

Özel sektörde performans algısı
Sağlık Bakanlığı performans ve kalite stratejilerinde yeni yaklaşımların ele alınacağı programda, özel sektör ve çalışanların teşviki üst başlığı altında özel sektörde çalışanların teşviki; zorluklar ve şeffaflık; performans uygulamalarının özel sektör algısı; performans sisteminin özel sektöre etkileri konuları tartışılacak.

Kongrede, hasta güvenliği ve hasta memnuniyeti uygulamalarının sağlık hizmetlerine yansımaları kapsamında ayaktan fizik tedavi uygulanan hastalarda ağrı iyileşmesinin memnuniyet ile ilişkisi, hasta güvenliğinde sterilizasyon işlemlerinin önemi, hasta güvenliği ve tıbbi hatalar tartışılacak.

Sağlık hizmetlerinde değişim, yeniden yapılanma ve yeni modellerin gündeme getirileceği programda, hastanelerde dış kaynak kullanımında Kocaeli örneği incelenecek. Bir hastanede stratejik plan bazlı süreç analizi ve performans yönetimi yaklaşımı ve sağlık grup başkanlarının kalite ve performans yaklaşımı masaya yatırılacak.

Yine kongre programında yer alan sağlık hizmetlerinde laboratuar güvenliği ve enfeksiyon kontrolü, laboratuarda performans ve kalite Sistemi, performans ve kalite uygulamalarında el hijyeni, hastanelerde güvenli cerrahi uygulamaları ve önemi gündeme getirilecek.

Araştırma sonuçları tartışılacak
Sağlık Bakanlığı kurumsal performans ve kalite geliştirme uygulamalarının da ele alınacağı programda, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde hasta memnuniyeti: Bolu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi örneği incelenecek. Hasta güvenliğinde roller ve deneyimlerin paylaşılacağı gündemde, hasta güvenliğinde Sosyal Güvenlik Kurumu ve hastanelerin rolü, hasta güvenliği uygulamalarına hukuksal bakış, Sosyal Güvenlik Kurumu ve hasta güvenliği,özel sigortacılık ve hasta güvenliği gibi konu başlıkları incelenecek.

Kongrede, sağlıkta performans yönetimi modelinde insan kaynakları üst başlığıyla, Hastanenin performansı ile doktor-hemşire etkileşimi arasındaki ilişki,
göğüs hastalıkları uzmanlık dalında uzman hekim planlaması, sağlık çalışanlarında ve hastane yönetiminde takım çalışması- motivasyon ve iletişimin -performansa etkileri, performans artırma yöntemi olarak personel güçlendirme: Devlet hastanesi doktorları üzerine bir araştırma, sağlık hizmetlerinde hasta mahremiyeti: Hasta sağlık bilgilerinin paylaşımı konulu sunumlar gerçekleştirilecek.

Performans ve etkileri
Programda kurumsal performans uygulamalarına da geniş yer verildi. Paylaşıma sunulacak konulardan bazıları şöyle:
Birinci basamak sağlık kuruluşlarında performansa dayalı döner sermaye ek ödeme uygulamasının hizmet sunumu üzerine etkisi, performansa dayalı ödeme sisteminin Türkiye’deki hastane verimliliklerine etkisi, performansa dayalı ek ödeme sisteminin Giresun Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesindeki hizmetlere etkilerinin araştırılması, performansa dayalı ek ödeme sisteminde veri madenciliği ile suiistimal tespiti sağlık bakımı performans ölçümü için bir karşılaştırma aracı önerisi ve Türkiye sağlık bakım sistemine uygulanması.

Kongre bilgilerine http://www.sagliktaperformans.org adresinden ulaşılabilir.
medimagazin

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
Hekim hakları, komplikasyon ve malpraktis İstanbul’da tartışılacak (03.03.2009)
Eğitim hastaneleri masaya yatırılıyor (25.11.2008)
Atatürk sağlık hizmetlerine bakışı (22.10.2008)
Dünya ortodontistleri İzmir'de buluşacak (06.10.2008)
Çukurova Tıp Fuarı 9-12 Ekim'de (26.09.2008)
Dünya Kanser Kongresi başladı (28.08.2008)
AIDS Konferansı Meksika'da yapılıyor (05.08.2008)
TTB'de bu hafta sonu seçim var (25.06.2008)
TTB'nin Tam Günle ilgili eylem takvimi (03.06.2008)
Asker doktorlara özel ’rakı kiti’ (30.05.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
January 2019  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
  manset haberler
Hekim Haber .com 2007
[UST]