Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...
Haber Sağlık , Hekim Haberleri, Dünyadan Sağlık Haberleri
Persembe, 06.10.2022, 07:17pm (GMT)
  Anasayfa
  SSS
  RSS
  Linkler
  Harita
  Iletisim
 
'E-Aile Hekimliği' uygulaması geliyor ; Başbakan: Devlet hastanesindeki uzman doktorların önü açılacak ; Aile hekimlerinin maaşı ne kadar? ; Aile hekimliği ile ilgili merak edilenler ; Doktorun çilesini bir de "babası"ndan dinleyin
::| Arama:       [Gelismis Arama]
 
Kategoriler  
  HABER SAĞLIK
  Tıp Doktorları
  Eczacılar
  Diş Hekimleri
  SAĞLIK ÇALIŞANLARI
  SAĞLIK BAKANLIĞI
 » Atamalar ve Kuralar
 » Haberler ve Duyurular
 » Personel Duyuruları
  GÜNCEL
 » Gündem
 » Sektörden
 » Araştırmalar
 » Basından
  Veteriner Hekimler
  EĞİTİM
 » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 » Yan Dal Uzmanlık Sınavı
 » Yabancı Dil Sınavı
 » Diğer Sınavlar
  SAĞLIK HABERLERİ
  İLAÇ SANAYİ
  SAĞLIK MAVZUATI
  CNN Türk Sağlık
  Hürriyet Sağlık
  Sabah Sağlık
  Zaman Sağlık
  Mynet Sağlık
  ODALAR VE BİRLİKLER
 » Türk Tabipler Birliği
 » Türk Eczacıları Birliği
 » Türk Diş Hekimleri Birliği
 » Türk Sağlık-Sen
  KÖŞE YAZILARI
 » Hekim Haber Yazarları
 » Tıp Sitelerinden Yazarlar
 » Sağlık Sitelerinden Yazarlar
  ETKİNLİKLER
 » Yurt içi Kongreler ve Seminerler
 » Yurt Dışı Kongreler ve Seminerler
  VİDEO HABER
 » Hekim Haber Videoları
 » Sağlık Videoları
  DÜNYADAN SAĞLIK HABERLERİ
 » WHO Haberleri
  Yahoo Health News
  ABC Health News
  Reuters Health News
  MedicineNet Daily Health and Medical News
  TIME Health News
  Newsweek Health News
  ::| Haber Listesi
Ad Soyad:
Email:
 
 
 
EĞİTİM » Tıpta Uzmanlık Sınavı
 
Hekimlerden ÖSYM'ye "TUS" tepkisi

Sali, 21.04.2009, 05:40pm (GMT)

ANKARA-Üniversitelerin tıp fakültelerinde, Sağlık Bakanlığı ve eğitim hastanelerinde tıpta uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayları seçme niteliğini taşıyan Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) giren hekimlerden ilan yoluyla ÖSYM'ye TUS tepkisi geldi.

TUS'a giren bir grup hekim adına gazetelere ilan veren Yasin Çelenk isimli hekim, 11-12 Nisan tarihlerinde yapılan TUS İlkbahar Dönemi sınavına ilişkin ÖSYM'ye eleştiride bulundu. İlanda, söz konusu sınava, hekimler olarak pek çok önceliklerinden vazgeçerek uzunca sure gere gündüz çalışıp hazırlandıklarını anlatan Çelenk, iyi ölçen ve daha iyi yapanların kazandığı bir sınav beklediklerini söyledi. Buna karşın birçok sorunla karşılaştıklarını dile getiren Çelenk, soru dağılımlarının Tıp Fakültesi müfredatı ile belirgin derecede uyumsuz olduğunu, sınavın çalışan ile çalışmayanı ayırt etmediğini savundu. Çelenk, “Pardon ama biz hekimler neyi esas alıp çalışacağız? Kafanıza göre istediğiniz yerden soru sorma hakkınız var mı?” sorularını yöneltti.

-“EN AZ 7 SORU HATALI”-

Soruların pek çoğunun ya bir pratisyen hekimin yapamayacağı kadar uç, ya da hiçbir zaman ihtiyacı olmayacak kadar anlamsız olduğun ifade eden Çelenk, “Neyi ölçtüğünüzü zannediyorsunuz? Ya da şöyle soralım Bu güç gösterisinin size bir faydası mı var? Elbette zor sorular da soracaksınız ama bu zor soru, kazık, saçma ve uç soru ile aynı şey mıdır? Artık 20 yıl önce kullanımı bitmiş olan bir ilacı sormanın ne anlamı olabilir ki? En az 7 soru kesin hatalı, textbooklarda çok açık yazıyor Neden sağlıklı soru hazırlayamıyorsunuz? Neden hazırlanan soruları sağlıklı bir kontrol sürecinden geçemiyorsunuz?” sorularını yöneltti. ÖSYM'nin soruları tıp fakültelerinden hocaların hazırladığı yönünde savunma yapabileceğine de dikkat çeken Çelenk, ÖSYM'ye seslenerek, “Bu savunma sizin sorumluluğunuzu kaldırıyor mu? Sorumlu kurum siz olduğunuz halde böyle davranmak yakışacak mı size” dedi.

-“ÖSYM NEDEN AÇIKLAMA YAPMIYOR?”-

Sorulara itirazların yayınlandığını ve pek çok hekimin itiraz ettiğini anımsatan Çelenk, “Yaklaşık 10 gündür hiçbir açıklama yapmadınız. Bu durum karşısında ne yapacaksınız? Daha önce yaptığımız gibi başınızı kuma gömüp hiçbir doyurucu açıklama yapma ihtiyacı hissetmeden 1-2 göstermelik iptal duyurup devam mı edeceksiniz? Bu durum, sizce saygısızlık değil mi? Bu işleri düzgün yapmak için maaş almıyor musunuz?” dedi. bazı soruların “göstermelik” olarak iptal edilmesi halinde ÖSYM'nin bunu sonuçlara nasıl yansıtacağına da yanıt isteyen Çelenk, “Herkesin bu soruları doğru mu sayılacak veya sınav hatalı sorular tamamen yok sayılıp ona göre mi değerlendirilecek ve en önemlisi biz bunu sonuç kağıdımızda kafamızda soru işareti kalmadan net bir şekilde görebilecek miyiz? Bu ülkenin hekimleri olarak sizden acilen ve mutlaka şunları bekliyoruz” dedi.

-“YAZILI AÇIKLAMA YAPIN”-

Nisan 2009 TUS sorularındaki itirazların ÖSYM tarafından sağlıklı bir şekilde incelenip sonuçlandırması gerektiğini kaydeden Çelenk, ÖSYM'nin mutlaka detaylı ve yazılı bir açıklama yapması gerektiğinin altını çizdi. Açıklama yapılmasının ÖSYM'nin asli görevi olduğunu ifade eden Çelenk, “”Kafanızı kuma gömüp hiçbir açıklama yapmamanız artık mümkün değildir Pek çok hekim arkadaşımız tarafından her türlü hukuki yolun sonuna kadar deneneceğini ve asla geri dönülmeyeceğini bitmelisiniz. Buna rağmen hiçbir doyurucu açıklama yapmadan sınav sonuçlarını açıklarsanız, bu hukuksuzluk olacaktır ve bulunduğunuz konumları derhal bırakmanız gerekir. Çünkü; işinizi, başkalarının haklarını da etkileyecek derecede kötü yapıyorsunuz demektir” dedi.

-“CİDDİ HAZIRLANMIŞ BİR SINAVI HAK EDİYORUZ”-

ÖSYM'nin, bundan sonraki sınavlarda hem müfredata uygun dağılımlı, hem de zorluk ve ölçücülük düzeyleri doğru ayarlanmış bir sınav için şimdiden plan yapması gerektiğini vurgulayan Çelenk sözlerini şöyle sürdürdü:
“Buna mecbursunuz Biz; sizden, zaten yapmanız gerekeni istediğimizin farkındayız. Bu üslubun sebebinin ise bugüne kadarki uygulama hatalarınız olduğunu hatırlatmak isteriz. Bizler; bu ülkede ÖSYM'nin varlığını ‘güven ve garanti' olarak görmek istiyoruz. Çünkü bunun için varsınız. Ülkemiz ve hekimlerimiz adına; gerektiği gibi, ‘ciddi', ‘bilimsel', ‘adaletli', ‘sorumluluk sahibi' ve ‘şeffaf' davranmanızı bekliyoruz. Çünkü bunu hak ediyoruz... Sizce?”

-TUS, HER YIL ZORLAŞIYOR-

İlk defa 1987 yılında yapılmaya başlanan TUS, üniversitelerin tıp fakültelerinde, Sağlık Bakanlığı ve eğitim hastanelerinde tıpta uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayları seçme niteliğini taşıyor. TUS, başladığı günden bu yana olumlu-olumsuz eleştirilerden her zaman nasibini aldı. Ancak objektif bir sınav olduğu hemen herkes tarafından dile getirilen TUS'a, bir alternatif de sunulmuş değil. Son zamanlarda ise TUS ile ilgili değişiklikler yapılacağı konuşuluyor.
TUS'un tıp fakültelerinin verdikleri eğitimin kalitesini ölçüp ölçmeyeceği tartışıladursun, sınava giren hekimler, bu sınavı hala pratisyenlikten kurtuluş olarak görmeye devam ediyor. Yabancı dil ve bilim sınavı olmak üzere iki aşamalı bir sınav niteliği taşıyan Tıpta Uzmanlık Sınavı üzerinde ortak fikir birliğinin olduğu bir konu da, TUS'un her geçen yıl daha da zorlaştığı. Öyle ki TUS artık sadece bir sınav değil, tıp eğitiminde özel bir sektör olmuş durumda.(ANKA)

Sabah

Yorumlar (0)        Yazdir        Arkadasina Oner        Ust


Diger Haberler:
2009 Nisan Dönemi Tus Soruları ve Cevapları Açıklandı .... (14.04.2009)
TUS’da fakültelerin başarı tablosu (06.04.2009)
Nisan TUS'unda hangi branştan kaç kadro açıldı? (24.02.2009)
Tıpta uzmanlık Kurulu uzmanlık süreleri ve yan dalları tartıştı (17.01.2009)
Tıpta Uzmanlık Kurultayı yapılıyor (30.11.2008)
TUS'ta en çok tercih edilen branşlar ve hastaneler (12.11.2008)
2008 TUS Yerleştirme Sonuçları, sayısal bilgileri ve puanlar (24.10.2008)
TUS tercihleri yarın başlıyor (14.10.2008)
2008-TUS Eylül Dönemi Bilim Sınavı Sonuçları Açıklandı!!! (07.10.2008)
2008 Nisan Dönemi TUS: Ek Yerleştirme Kontenjan Listesi (06.06.2008) 
  ::| Kongre Takvimi
October 2022  
Pz Pt Sa Ca Pe Cu Ct
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
  manset haberler::| SICAK HABER
BASIN DUYURUSU
Hekimlerden ÖSYM'ye "TUS" tepkisi
2009 Nisan Dönemi Tus Soruları ve Cevapları Açıklandı ....
TUS’da fakültelerin başarı tablosu
Nisan TUS'unda hangi branştan kaç kadro açıldı?
Tıpta uzmanlık Kurulu uzmanlık süreleri ve yan dalları tartıştı
Tıpta Uzmanlık Kurultayı yapılıyor
TUS'ta en çok tercih edilen branşlar ve hastaneler
2008 TUS Yerleştirme Sonuçları, sayısal bilgileri ve puanlar
TUS tercihleri yarın başlıyor

Hekim Haber .com 2007
[UST]