Hekim Haber.com , Güncel Sağlık Haberleri...

TUS'ta en çok tercih edilen branşlar ve hastaneler
Carsamba, 12.11.2008, 10:51am (GMT)

TUS'ta eğitim hastaneleri puan olarak giderek ağırlığını artırıyor. Bu konuda eğitim hastanelerinde üniversitelere göre asistanların daha fazla döner sermaye geliri elde etmesi başlıca sebep olarak gösteriliyor. 

İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği, 70.7 puanla asistan aldı

2008 Eylül Dönemi Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)’nda en yüksek puanla asistan alan eğitim kurumu, İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Son TUS yerleştirmesinde, kardiyoloji, çocuk psikiyatrisi, göz hastalıkları ile plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi yüksek puanla asistan alan branşlar oldu. ÖSYM, 2008 Eylül Dönemi TUS yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgileri ve kontenjanların puanlarını açıkladı. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, son yapılan TUS’a 5 bin 904 aday başvurdu.

Yabancı uyruklu 37 kişiyle birlikte toplam 4 bin 220 kişi uzmanlık ana dallarına yerleştirildi.

70 puanla kardiyoloji
İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği 70.759 puanla TUS’ta en yüksek puanla uzmanlık öğrencisi alan kurum olurken, bunu 70.507 taban puanıyla İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği ve 69.661 puanla İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı izledi.

madimagazin